Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

13 Kasım 2016

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir Kamboçya, Birleşmiş Milletler tarafından en az gelişmiş ülkeler listesinde yer alan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Laos, Vietnam ve Tayland’la komşu olan ülkenin başkenti Phnom Penh’tir. Çok fakir bir ülke olan Kamboçya’nın tarihi de birçok acıyla doludur. Angkor Krallığının bir zamanlar yaşadığı Kamboçya sırasıyla Fransa, Japonya, Çin ve Vietnam işgaliyle karşı karşıya kalmıştır.

Kamboçya’nın nüfusu, dini, dili, tarihi ve önemli şehirleri

Kamboçya’nın nüfusu en son ölçümlere göre 15 milyon civarındadır. Temel geçim kaynağı tarım, tekstil ve turizm olan Kamboçya’nın resmi dili Khmer dilidir. Yaygın inanç sistemi ise Budizm’dir. Nüfusun yüzde 90’ına yakınını Khmerliler oluşturur. Kalan yüzdelik kısım ise Çinliler ve Vietnamlılardan oluşur. Kamboçya tarihi, modern tarihe bakıldığında Fransız sömürüsü ve Japon işgalinden sonra en acı dönemini yaşamıştır. Çin destekli Kızıl Kmerlerin ülkede 3.3 milyon insanı katlettiği düşünülüyor. Bir soykırıma sahne olan ülkede bu acı dönem Vietnam işgaliyle bitmiştir. Kamboçya’nın en önemli şehirleri başkent Phnom Penh ve Siem Reap’tır. Phnom Penh, Fransız işgali sırasında Asya’nın en güzel şehirleri arasında gösterilmekteydi. Zamanla bu unvanını sürdüremeyen şehir şimdilerde Kamboçya’nın geçiminin sağlandığı her türlü ticarete sahiplik yapmaktadır. Siem Reap ise Angkor Krallığının kalıntılarına en yakın bölgedir. Birçok turist her sene bu şehre gelmektedir.

Kamboçya’da iklim nasıldır ve ne zaman gidilmelidir?

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir Kamboçya’nın iklimi tipik bir Güney Asya iklimidir. Mayıs ayından Kasım ayına kadar yağmurlu dönem içerisinde kalan ülkede Kasım’dan sonra sıcaklıklar düşmektedir. Kasım ve Şubat ayları arasında yapılacak yolculuklar daha verimli geçer.

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir - Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kamboçya’da gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir?

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir Kamboçya’nın dünya tarafından kabul edilen ve UNESCO tarafından korumaya alınan bölgesi, Siem Reap’a 5 buçuk kilometre uzaklıkta bulunan Angkor tapınağıdır. Budist inancının tapınağı olan bölge 12. yüzyılda yapılmıştır ve Kamboçya’nın turistik kazancının önemli bir payını oluşturur. Her yıl 2 milyondan fazla turiste kapılarını açan tapınağın dışında Siem Reap’ta, Tonle Sap gölü ve Angkor Müzesi gezilebilecek diğer öğelerdendir. Başkent Pnom Penh’te ise birçok turistik bölge Kızıl Khmerlerin katliamıyla alakalı. Ölüm Tarlaları ve Soykırım Müzesi yaşanan vahşetin en önemli anıtları durumunda. Kamboçya’nın sahil kesimi ise Sihanoukvile. 2 büyük plajı olan Sihanoukville, ucuza yaz tatili yapmak için ideal Kamboçya’nın ideal bir bölgesidir. Mavi yengeçlerin avlanıp yenildiği bir bölge olan Kep beldesi ise küçük ve sakin bir tatil alanıdır. Kep beldesi de Sihanoukville gibi plajlarıyla cezbedici bir bölgedir.

İncele!  Haiti Nerede Nasıl Gidilir

Kamboçya gece hayatı, yiyecek ve içecek kültürü nasıldır?

Kamboçya’da gece hayatı başkent Phnom Penh’te vardır. Barlar, diskolar ve kumarhanelerin oluşturduğu gece hayatında yerel dansların görülebileceği mekânlar da vardır. Diğer şehirlerde önemli bir gece hayatı yoktur. Kamboçya yemek kültürü işgal ve sömürülerden etkilenmiştir ancak temelinde pirinç ve deniz ürünlerinden oluşur. En bilinen yemekleri ise loc lac adı verilen bir salata, ızgara kalamar ve noodle’dır. Ülkenin kendi ürettiği bir birası ve tikalok isimli meyveli içecekleri de yerel lezzetlerden bazıları.

 

Kamboçya’ya nasıl gidilir?

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir Kamboçya, Türkiye’ye vize uygulaması olan bir ülke. Ancak vize alımı Avrupa ülkeleri gibi zor değil. Kamboçya vizesini sınırda bile 25 veya 30 Amerikan dolarına alabiliyorsunuz. İstanbul ve Ankara’dan aktarmalı olarak gidebileceğiniz Kamboçya’ya yolculuk süresi ise ortalama 17 saat ve gidiş dönüş ücreti 3.000 TL civarında.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ