Japonya nerede ve nasıl gidilir

13 Kasım 2016

Japonya nerede ve nasıl gidilir?

Japonya nerede ve nasıl gidilir Japonya, dünyanın en kalabalık onuncu ülkesidir. Yaklaşık 6.800 adanın birleşiminden oluşan ülke dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Tarihinde eşine az rastlanır bir imparatorluk, atom bombası gibi büyük bir facia ve tsunami felaketi bulunan Japonya’nın başkenti ise Tokyo’dur.

Japonya nerede ve nasıl gidilir - Japonya nerede ve nasıl gidilir

Japon kültürü, nüfusu ve önemli şehirleri

Japonya 127 milyonluk nüfusuyla Dünya’da onuncu sırada bulunuyor. Diğer ülkelere sınırı olmayan bir ada ülkesi olduğu için tarihi boyunca çok göç almayan Japonya’nın nüfusunun neredeyse hepsini Japonlar oluşturuyor, etnik çeşitliliğin çok az olduğu yüzde 1 buçuk oranında Çinli, Koreli ve diğer ırklar bulunuyor. Resmi dili Japoncadır. Ancak pek çok alt dilden oluşan bir konuşma yapısı vardır. Japonya’da dini inanç ise yerli dini olan Şintoizm’dir. Ülkede yaygın olan bir inanç türü olmasa da düğünler bu inanca göre gerçekleştirilir. Şintoizm’in yanında ise Budizm inanç boşluğunu dolduran ikinci bir dindir. Japonya’nın en önemli şehirleri arasında başkent Tokyo, Yokohama, Osaka, Hiroshima ve Nagoya bulunur. Tokyo, sadece Japonya’nın değil dünyanın da en büyük ve önemli şehirlerinden bir tanesidir. İmparatorluk sarayına sahiptir ve ekonomi alanında Japonya’nın merkezidir. Yokohama, Japonya’nın önemli bir liman kentidir. Osaka, Japonya’da yiyecek merkezi olarak bilinir. Nagoya, otomotiv üretiminin kalbi sayılır ve Hiroşima ise tüm dünyanın bildiği üzere yakın tarihte yaşadığı atom bombası faciasıyla bilinir. Japon kültürü ise gerçekten çok canlıdır. Japonya’nın Şinto dininden gelen mitolojisi, tüm dünyada bilinen bir giysi türü olan kimonosu, ülkenin zorlu tarihinin belirtisi olan yas günleri, Budizm etkisindeki çay töreni ve denizlerle çevrili bir ada ülkesi olmasından kaynaklı balık ile pirinçten oluşan yemek türlerinin oluşturduğu kültür zenginliği vardır.

İncele!  Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

Japonya iklimi nasıldır ve ne zaman gidilir?

Japonya nerede ve nasıl gidilir Japonya’ya kışın hem kar yağar hem de yağmurlar görülür. Ancak yazın, bulunduğu enlem dolayısıyla gayet güzel ve açık bir havası vardır. Haziranın ortasında kendini belli eden yaz mevsimi ılık geçer. Ancak ülkenin bahçeleri ve Fuji dağı kışın daha ilgi çekici olabilir.

Japonya’da gezilecek yerler ve tarihi bölgeler nelerdir?

Japonya, tarihine ve kültürüne çok önem veren bir ülke. Bu yüzden tapınakları ve savaş anıtları ülkenin turizminde çok önemli bir yer tutar. Tokyo’nun biraz dışında kalan Kamakura bölgesi tapınakları sayesinde gezilmesi gereken yerlerden biridir. Tokyo milli müzesi ise Japon savaş tarihi gibi ilgi çekici konular hakkında birçok nesneye sahiptir. Tokyo’da bulunan İmparatorluk Sarayına sahiplik yapan Kitanomaru parkı Tokyo’nun aksine gayet sessizdir. Ancak yine de en önemli parkı Yoyogi Parkıdır. Meiji tapınağı ile de tanınan park gezilmesi gereken yerlerden biridir. Tokyo’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Honshu adası ise dünyaca bilinen bir doğal güzelliğe sahiptir, Fuji Dağı. Japonya’nın en yüksek zirvesine sahip dağın görüntüsü muhteşemdir. Hiroşima ise dünyada atom bombası ile tanınan bir şehir olsa da günümüzde Sakura ağacı içeren bahçeleri ve müzeleriyle de bilinmektedir. Hiroşima’da gezilecek yerler arasında en başta Itsukuşima tapınağı gelir. Sağlığın simgesi olarak görülür. Hiroşima Barış Anıtı Parkı ve Hiroşima Barış Müzesi ise atom bombasının etkilerinin görülebileceği yerlerdir. Yokohama’da ise yine parklar ve müzeler önemli yer tutar. Bunların yanında bir de akvaryumu vardır.

 

Japonya’da gece hayatı nasıldır ve ne yenilir, içilir?

Japonya nerede ve nasıl gidilir Japonya gece hayatı hemen hemen her şehirde renklidir. Ancak Tokyo ve Osaka bu konuda ünlüdür. Özellikle Osaka’nın Dotonbori bölgesi hem eğlence merkezidir hem de birçok değişik restoranı ile yemek bölgesidir. Tokyo gece hayatı ise biraz daha eğlenceye yöneliktir. Roppongi bölgesi turistlerin daha çok tercih ettiği bölgelerdendir. Japon mutfağının neredeyse tamamı deniz ürünlerinden oluşur ve en bilinen yemeği tabiiki suşidir. Suşiden farklı olarak bir kızartma türü olan tempura da tercih edilebilir. İçecek konusunda ise Japonya dendiğinde akla ilk gelen içkiler pirinç şarabı olan sake ve kültürlerinin temelini oluşturan aromalı çaylardır.

İncele!  Komorlar Nerede Nasıl Gidilir

Japonya’ya nasıl gidilir?

Japonya nerede ve nasıl gidilir Japonya’ya en iyi ulaşım havayoluyla sağlanır. Türkiye’ye vize uygulaması bulunmayan Japonya’ya hem İstanbul hem de Ankara’dan uçuşlar vardır. Aktarmasız olarak yapılan uçuşlar yaklaşık 12 saat sürmektedir ve gidiş dönüş bilet fiyatı 5.000 TL civarındadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ