Jamaika nerde nasıl gidilir

13 Kasım 2016

Jamaika nerde nasıl gidilir

Jamaika nerde nasıl gidilir sorusuna yanıt bulabileceğiniz yazımızda ilk olarak Jamaika ile ilgili kısa bir bilgi sunacağız.  Jamaika Büyük Antillerde yer alan Küba’nın güneyinde bulunan bir ülkedir.  Ada olma özelliğine sahip olan ülke 1494 yılında keşfedilmiştir. Gözlerin gördüğü en güzel ada olarak Kristof Kolomb tarafından tarif edilmiştir.

Nüfusu

2001 verilerine göre ülke nüfusu 2.665.00 civarındadır. Nüfus artış oranı yüzde olarak %0.51’dir. siyah ırkın hakim olduğu ülkede karışık olan toplumlar oldukça azınlıktadır.

Önemli Şehirleri

Jamaika nerede nasıl gidilir sorusu ile beraber gelen diğer soru önemli şehirleri nelerdir olmaktadır. Ülkenin en önemli şehri başkenti olan Kingston’dur. Ülkenin en önemli limanı olan şehir aynı zamanda Hint adalarının da en büyük ticaret merkezi durumundadır. Ülkenin güney bölümünde yer almaktadır.

Bir diğer önemli şehirleri arasında Portland, Saint Andrew, Hanover gibi şehirler gelmektedir.

Jamaika nerde nasıl gidilir - Jamaika nerde nasıl gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Jamaika nerde nasıl gidilir ve tabi ki ülkede ne konuşulur bilinmesi gereken konuların başındadır. Ülkede Patois dili konuşulmaktadır. Dilin özelliği İngilizce, İspanyolca ve Fransızcanın karışımı şeklindedir. Halkın kullandığı bir diğer alternatif dil ise İspanyolcadır.

Jamaika’da Kabul Edilen Din Hangisidir?

Ülkede yaygın olan grup Hristiyanlardır. Nüfusun yaklaşık olarak %61 Protestan olarak tanımlanmaktadır. Ülkede aynı zamanda büyük bir çoğunluk ruhani güçlere de inanmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede hakim olan hava sıcak hava akımıdır. Tropikal iklimin hakim olduğu ülkede nem görülmektedir. Orta kısımlarda ise ılıman iklim ile karşılaşılmaktadır.

Jamaika İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Jamaika nerede nasıl gidilir ve en doğru zaman ne zamandır? Jamaika seyahatiniz için Aralık ayından Nisan ayına kadar geçen zaman diliminde bir dönem belirleyebilirsiniz. Tropikal yağmurlarının bitmiş olduğu bu dönemde ülkeyi rahatça gezebilme şansı bulabilmektesiniz. Ayrıca bu dönemlerde ülke fazla kalabalık olmamaktadır gezi için en rahar zaman dilimidir.

İncele!  Fas Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülke için seyahate gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında Montego bay gelmektedir. Özellikle plajı sizi büyüleyecektir. Plajı ile ünlü olan Negri, şelalesi ile harika bir yer olan Ocho rios, başkent Kingston, Port Antonia görebileceğiniz diğer şehirler arasında yer almaktadır.

Tarihi Yerleri

Ülkede yer alan tarihi mekanlar olarak görebileceğiniz bir çok şehir bulunmaktadır. Dunss’ river  falls bunların başında gelirken yunus diyarı Dolphin Cove, Bob Marley müzesi doğa yürüyüşü için şahane bir yer olan Blue Mountains, Rio grande, Myfiels Falls’da yer alan şelalede gezilip görülebilecek yerler arasındadır.

Gece Hayatı

Ülkede festivaller oldukça meşhurdur. Özellikle müzik alanında yapılan festivallerden birine seyahatinizi denk getirerek bu eğlenceye katılma şansını yakalayabilirsiniz. En meşhur olanları Skazz, Afrika Jamfest’dir. Bubların dışında farklı alanlarda da düzenlenen bir çok festival bulunmaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Jamaika mutfağında farklı esintileri bulmanız mümkün. Özellikle İspanyol, Afrika, Hindistan ve Cin mutfağından örnekler görebilmektesiniz. Baharat özelliği en bilinen Jamaika mutfak özelliğidir. Deniz mahsulleri en sevilen yemek türüdür. Avakado, muz, zencefil, sarımsak Jamaika mutfağında sıkça tüketilmektedir.

İçecek olarak en fazla kahve tüketilmektedir. Jamaika Blue Mountain kahvesi en fazla tüketilen kahve çeşididir. Ayrıca sokaklarda ellerinde havuç suyu veya pancar suyu bulunan Jamaikalılara rastlamanız oldukça muhtemeldir.

Nasıl Gidilir

Jamaika bir ada ülkesi olmasından dolayı tercih edebileceğiniz en güzel yol hava yoludur. Ülkemizden tek seferde bir uçak bulunmadığı için aktarmalı olarak ülkeye ulaşabilmektesiniz. Amerika Küba ya da Afrika üzerinden aktarmalı olarak Jamaika’ya geçiş yapabilmektesiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ