İzlanda nerden nasıl gidilir

13 Kasım 2016

İzlanda nerden nasıl gidilir

İzlanda nerden nasıl gidilir sorusuna yanıt bulmadan önce İzlanda’yı kısaca bir tanıyalım. Volkanik bir ada üzerine kurulmuş olan ülke Atlas Okyanusunun kuzeyinde yer almaktadır. Norveç ve İskoçya ile komşu olan ülke tarihi bir yerdir.  Ülkenin en yakın komşusu ise Gröland’tır.

Nüfusu

İzlanda nüfusu 820.000 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun çoğu kıyı kesimlerde toplanmıştır ve %80 şehirlerde yaşar. Güneyde yer alan ovalarda da nüfusun bir kısmı bulunmaktadır. Nüfus bilgileri 2006 yılına aittir.

Önemli Şehirleri

İzlanda nerden nasıl gidilir sorusu ile beraber önemli şehirleri hangileridir sorusu da beraberinde gelmektedir. Ülkenin en önemli şehirlerinin başında başkenti Reykjavik gelmektedir. Dünyanın en temiz şehirlerinin başında gelen şehrin diğer özellikleri yeşilliğin bol olması ve güvenli olarak nitelendirilmesidir.

Ülkede yer alan bir diğer önemli şehir ise Kopavogur’dur. Ülkenin en büyük alışveriş merkezi ve en yüksek binasına ev sahipliği yapan şehir müzeleri ile ön plana çıkmaktadır.

İzlanda nerden nasıl gidilir - İzlanda nerden nasıl gidilir

Din ve Konuşulan Dil

İzlanda nerde nasıl gidilir ve tabi ki ülkede hangi dil konuşulur. Ülkenin resmi dili İzlandaca’dır. Nüfusun %90-95 yerli halk olduğu için farklı bir dil resmi dil olarak ikinci bir dil belirlenmemiştir.

Ülkenin Dini İnanışı Nedir?

Ülkede yaşayan halkın büyük çoğunluğu ki oran olarak yaklaşık %95’i Hristiyanlıkta Avangelist mezhebindendir. Geri kalan kısım ise Protestan ve Katolik olarak değişmektedir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İzlanda bulunduğu konum itibariyle soğuk olması gerekirken biraz daha ılıman bir iklime sahiptir. 2009 yılında ülkede rekor sıcaklık 29 dereceyi bulmuştur. En düşük sıcaklık ise -39 derecelerdedir. Ülkenin bir özelliği ise haziran ayında kuzey bölgesinde güneş batmadan 18 gün boyunca durmaktadır. Bu aylarda ülkeyi ziyaret ederek bu güzelliği izleme şansını elde edebilirsiniz.

İncele!  Fransa nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

İzlanda nerde nasıl gidilir ve nereler gezilir sorularına cevap bulalım. İzlanda da gezilebilecek yerlerin başında başkent Reykjavik gelmektedir. Akureyni bir diğer görmeniz gereke şehirlerin başında iken Skaltafell doğa yürüyüşü yapabileceğiniz harika bir şehirdir. İsafjörour kayak merkezleri ve yürüyüş mekanları ile dikkatinizi çekebilecek bir şehirdir.

Tarihi Yerleri

İzlanda da gidilebilecek yerlerin başında Mavi göl gelirken Golden Circle gitmeden ülkeden dönerseniz pişman olma ihtimaliniz çok yüksektir. Gullfoss’da şelale sizi büyülerken, Harpa tamamen kültür şehri durumundadır. The Sun Voyager’de yer alan heykeli de görmeden ayrılmayın.

Gece Hayatı

İzlanda gece hayatı anlamında çok renkli bir ülke değildir. Ülkede halka açık yerlerde alkollü içecek tüketilmesi yasaktır. Ülke güvenliği ile ün yapmış ve çok az sayıda adli vakanın gerçekleştiği bir ülkedir. Bol bol gezip doğayı izleyebileceğiniz nadir ülkeler arasında yer almaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

İzlanda iklimi ve toprağı gereği tarıma elverişli bir ülke olmadığı için mutfağında sebze ve meyve çok sık bulunmamaktadır. Çoğunlukla balıkla karşılaşabilirsiniz. Okyanus levreği, morina balık, ıstakoz ve tabi ki somon sık olarak sunulan deniz ürünleri arasında yer almaktadır. Kuzu etini de yemenizi tavsiye ederiz. Özellikle keklerin arasında böğürtlen reçeli konularak yapılan Randalin tatlısını denemeden ülkeden dönmemelisiniz.

İzlanda’da İçilebilecek İçecek Seçenekleri Nelerdir?

Ülkenin milli içeceği Brennivin’dir. Alkol oranı oldukça yüksek bir içkidir. Ayrıca ülkeye ait olan Gull birası da meşhurdur.

Nasıl Gidilir

İzlanda ülkesi için Türkiye’den tek sefer uçak bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkeye aktarmalı bir şekilde ulaşım sağlamaktasınız. Oslo ve Kopenhag’tan daha yakın bir şekilde ulaşabileceğiniz ülke için havaalanından şehirlere ulaşım yapabileceğiniz iki farklı firma bulunurken isterseniz araba kiralama işlemini de gerçekleştirebilmektesiniz.

İncele!  Mısır Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ