italya vizesi nasıl kolay alınır

italya vizesi nasıl kolay alınır

italya vizesi nasıl kolay alınır İtalya, her köşesiyle tarih ve güzellik kokan bir ülke. Her insanın hayatında İtalya’yı görmek istediği su götürmez bir gerçek. Gerek yemekleriyle, gerekse Türk kültüründeki gibi samimi tavırlarıyla İtalyanlar, ülkelerinin cazibesini artırıyor. Ayrıca Pisa kulesi gibi görülmesi gereken yapılar da İtalya’ya seyahat gerçekleştirme isteğini her insanda uyandırıyor. Ancak birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, İtalya’ya da çanta toplanıp hemen gidilmiyor. İtalya, Türk vatandaşlarından yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olanlarına 90 günlük vize muafiyeti sağlamıştır. Ancak bordo pasaportlular için vize alınması şarttır. Vize türüne göre değişim gösteren yaptırımlar ise diğer Avrupa ülkeleriyle benzerlik gösterir. Schengen ülkesi olduğu İtalya da Schengen vizesi istemektedir.

Turistik amaçlı vize almak

italya vizesi nasıl kolay alınır İtalya’ya gidilmek için en çok başvurulan vize türü, turistik amaçlı başvurulan vizedir. Alınabilecek en kolay bordo pasaport vizesi olan turistik vize için en önemli gereklilik pasaporttur. Pasaport yıpranmış ve 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Ayrıca pasaporttaki fotoğrafların güncel olması zorunluluktur. Seyahat edecek kişinin, Türkiye’ye döneceği tarihten itibaren 3 aylık bir süre boyunca daha pasaportunun geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportta, vize işlemlerinin işlenebilmesi için art arda 2 sayfalık boşluk bulunması gerekmektedir. Pasaportun dışına bir İtalya Schengen vize formu doldurulmalıdır. Bu vize konsolosluktan elde edilebileceği gibi internetten de indirilebilir. Formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Ayrıca formda, başvuru yapan kişinin imzası da bulunmalıdır.

Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğrafın başvurusu sırasında, başvuru yapan kişinin yanında olması zorunludur. Bu fotoğraflar vizede kullanılacaktır. Diğer ülkelere ekstra olarak İtalya, turistik vize vermek için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi de istemektedir. İtalya turistik vize uygulaması gereği bazı ekonomik durum belgeleri de istenmektedir. Eğer başvuru yapan kişi çalışıyorsa 3 aylık maaş bordrosu istenir. italya vizesi nasıl kolay alınır İtalya’ya gitmek için turistik vize almak birçok işlem içerir ancak içlerinde en kolayıdır. Bu vize için istenen belgeler arasında seyahatin detaylarını belirten belgeler de vardır. Bu belgeler; uçak biletleri, kalınacak otelin rezervasyon bilgileri ve varsa dönüş bileti bilgilerini içeren belgelerdir. Son olarak ise seyahat sigortası yaptırılmış olmalıdır. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bu sigortanın teminatı 30 bin Euro olmalıdır.

İncele!  Yunanistan Kültürel Tur Bölgeleri

italya 03 - italya vizesi nasıl kolay alınır

Erasmus vizesi öğrenciler için fırsat

İtalya vizesi nasıl kolay alınır? Erasmus, en çok tercih edilen çğrenci değişim programı. İtalyan üniversiteleri de bu programa dahil. Ancak İtalya, Erasmus için uyguladığı vize politikasıyla biraz uğraştırıyor. Yukarıda belirtilen belgelerin yanında, seyahat edecek kişiyi kabul eden belgenin aslını istiyor. Ayrıca Türkiye’de okunan üniversiteden de programa dahil olunduğuna dahil bir yazı gerekiyor.

Aile ve yakın ziyareti de vize nedeni

İtalya vizesi nasıl kolay alınır? İtalya vizesi alabilmenin bir diğer yolu da aile ve yakın ziyareti için alınan vizedir. Turistik vize için istenen belgelerin hepsi, aile ve yakın ziyareti için istenen vizede de geçerlidir. Hatta bunlara ek olarak belgeler istenir ancak bu vizenin çıkması daha yüksek ihtimallidir. İstenen ek belgelerde, yanına gidilecek kişinin ekonomik durumunu gösteren belgeler vardır. Yanına gidilecek kişinin sahip olduğu taşınmazlar da belgelenmelidir. Ayrıca aile ve yakın ziyareti yapacak kişiler, İtalya’da bulunan aile bireyinin bulunduğu belediyeden edindiği davetin aslı gerekir. Bu belgede, yanına gidilen akraba veya yakının ıslak imzası da bulunmalıdır. İtalya’ya başka bir ülkeden Schengen vizesi alarak gitmek için ise, vizeyi alan kişinin ilk olarak vizeyi veren ülkeye ayak basması gerekir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ