İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu yurt dışına seyahatlerde önemli konulardan biridir. İtalya için vize başvuru işlemini İtalyan konsolosluğundan yapabilirsiniz. Ya da konsolosluğun internet adresi üzerinden başvuru formunuzu dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Sizden istenen bütün bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Vizesiz gidilemeyen İtalya için vize talebinde bulunmak isteyenlerin öncelikle bu formu doldurması gerekiyor.

İtalya Vize Başvuru Formu - İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle konsolosluğun sitesi üzerinden İtalya vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Söz konusu formu bilgisayarınıza kaydedip indirmelisiniz. Doldurma işlemi sırasında İngilizce ya da İtalyanca dilleri seçenek olarak veriliyor. Başvuru formunu hem bilgisayarınızda hem de tükenmez kalem ile el yazısı ile doldurabilirsiniz. Büyük harflerle doldurduğunuz formu imzalayarak işlemi tamamlamış olursunuz. Forma bir de fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Bütün bu işlemleri yapabileceğiniz İtalya vize başvuru formu internet üzerinden İtalyan konsolosluğu sitesinden, bizzat İtalyan konsolosluğundan ya da danışmanlık hizmetini vermekte olan merkezlerden yapılabilmektedir.

İtalya Vize Başvuru Formu2 - İtalya Vize Başvuru Formu

Kimler Vize İşlemlerine Tabi Tutulmaz?

İtalya’ya gidebilmek için İtalyan konsolosluğundan vize talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bunun yerine İtalyan vize danışmanlık merkezlerine ya da internet sitesine de başvurabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda kişiler vize işlemine tabi tutulmaz. Bu kişiler; gri, yeşil, siyah ve kırmızı pasaport sahibi olanlardır. Bu durumda 90 gün gibi sınırlı günde seyahatlerini gerçekleştirebilecekler.

İtalya Vize Başvuru Formu3 - İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya İçin Vize Başvuru Süreci

İtalya’ya seyahatlerinizi gerçekleştirebilmek için başvuru sürecini iyi takip etmeniz gerekmektedir. Bu süreç sizin vize işlemlerinizi zamanında gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Seyahate çıkacağınız günden 3 ay önce İtalya vize başvurusunu yapmanız gerekmektedir. En az ise 15 gün önceden başvuru yapılmalıdır. İtalya vize başvuru formunu bu süreci dikkate alarak doldurmanız gerekir. Başvuru yaparken Türkiye’nin ve yine aynı şekilde İtalya’nın da resmî tatil günleri dikkate alınmalıdır. Çünkü bu tatillerle işlemlerinizin gerçekleşme ve vizenizin çıkma süresi uzayabilir. Resmî tatiller de düşünülerek başvuru işlemi daha önceden başlatılmalıdır. Ayrıca 2014 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İtalya ekspres vize hizmeti yapılmaya başlanmıştır. Bu uygulama sayesinde İtalya vizeleri başvurudan sonra 48 saat içinde alınabiliyor.

İncele!  Bulgaristan Vize Ücreti

İtalya Vize Başvuru Formu5 - İtalya Vize Başvuru Formu

Vize İstemeyen Ülkeler?

Yurt dışına çıkışlarda en çok problem olan vizelerdir. Çünkü kimi ülkelere sadece vize ile giriş yapılabiliyor. Pek çok ülkeye gidebilmek için o ülkenin konsolosluğundan, internet sitesi üzerinden ya da danışma merkezlerinden vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru yatıktan sonra ise süreç işlemeye başlıyor. Bazıları daha erken alınabilmekteyken bazıları için de süre uzayabiliyor. Örneğin İtalya’nın Türkiye’de ekspres vize uygulamasını başlatması vize alım süresini 48 saate düşürmüştür. İtalya vize başvuru formu verildikten itibaren süreç başlamaktadır.

Bazı ülkeler ise ülkemize karşı vize uygulamasını kaldırmış bulunuyor. Söz konusu ülkelere vizesiz gidip gelebiliyorsunuz. Bu uygulamaların kimisi tamamen vizesiz gidiş geliş şeklinde karşımıza çıkıyor. Kimi ülkeler ise Türkiye için belli bir gün sınırı koymuş bulunuyor. Bu gün sınırı genellikle 30 gün, 90 gün, 100 gün olarak karşımıza çıkıyor. Amerika kıtasındaki pek çok ülkeye 90 gün sınırına uyarak vizesiz gidip gelebiliyorsunuz. Bazı ülkeler de havaalanına gittiğinizde sizden turist kartı almanızı istiyor. Bu turist kartı ile vizesiz seyahat yapabiliyorsunuz. Afrika kıtasındaki pek çok ülkeye de 90 günlük, 100 günlük sınır ile vizesiz gidip gelebiliyorsunuz. Asya’ya gitmek isteyenler için de benzer şartlar bulunuyor.

En çok tercih edilen yerlerin başında bulunan Schengen bölgesi vize ile gidilen yerler arasında yer alıyor. Avrupa’ya gitmek isteyenler için Avrupa birliğinden olmayan pek çok ülke vize gerektirmediği için en çok seyahat edilen ülkeler arasında yer alıyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ