İtalya nerde nasıl gidilir

14 Kasım 2016

İtalya nerde nasıl gidilir?

İtalya nerde nasıl gidilir sorusundan önce İtalya’yı biraz tanıyalım. İtalya Güney Avrupa’da yer almaktadır. Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşu olan ülke eski dönemlerden bu yana tarih kokan bir ülkedir. Demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyet olan ülke gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır.

Nüfusu

2008 verilerine göre ülke nüfusu 60 milyonu geçmiş durumdadır. Avrupa birliği ülkeleri arasında nüfus yoğunluğu bakımından beşinci sırada yer alan ülkede kilometre kareye düşen kişi sayısı 199’dur.

Önemli Şehirleri

İtalya nerde nasıl gidilir sorusu ile beraber önemli şehirleri hangisidir sorusu da sıkça sorulmaktadır. ülkenin en önemli şehri başkenti olan Romadır. Roma şehri hem şehir hem de özel komün statüsü olan bir şehirdir. İtalya’nın en kalabalık şehri olma özelliğine de sahiptir.

Bir sonraki şehir ise Venedik’tir. Şehrin içerisinden geçen Grand Kanalı sayesinde şehir çok fazla turist almakta ve şehrin güzelliğini oluşturmaktadır.

Din ve Konuşulan Dil

İtalya’da Katolik mezhebi en önemli inançlar arasındadır. Eskiden Katolik din resmi din olarak ilan edilmiş fakat günümüzde laik bir anlayışla resmi dini bulunmamaktadır. Ülkede Yahudileri de azınlık grup olarak önemli bir yere sahiptir.

Ülkede Konuşulan Diller Hangileridir?

İtalya nerde nasıl gidilir sorusu ile beraber ülkede hangi dil konuşulur gidilmeden önce edinilmesi gereken bilgiler arasındadır. Ülkenin resmi dili İtalyancadır. Ülkede azınlıklara verilen haklar dolayısıyla konuşulan diğer diller ise Fransızca, Ladince, Slovence ve Almanca gelmektedir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İtalya nerede nasıl gidilir ve tabi ki ne zaman gidilir sorusu son derece önemlidir. Ülke bölgelere göre farklılık gösterse de yoğun olarak Akdeniz ikliminin etkisindedir. Yer yer karasal iklim özellikleri kendini göstermektedir. Yüksek yerlerde kışlar soğuk geçerken kıyılarda ılık kış ayları yağış olmayan sıcak yaz ayları yaşanmaktadır. Şehri ziyaret etmenin en güzel mevsimi ilkbahar ve yaz ayları olabilmektedir. Ülkeye Ağustos ayı dışında istediğiniz bir zaman diliminde gidebilirsiniz. Ağustos ayı ülkenin tatil olduğu bir aydır.

İncele!  Malavi Nerede Nasıl Gidilir

İtalya nerde nasıl gidilir1 - İtalya nerde nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

İtalya’da ilk görülmesi gereken tarih kokan şehir olan Roma yer almaktadır. Roma sonrası romantik şehir olarak adlandırılan Venedik’te seyahat listenizde görülecek yerler arasında olması gereken şehirlerdendir. Floransa ve özellikle Milano moda tutkunlarının şehri olmaktadır diğer görebileceğiniz şehirlerdir. Napoli, Sicilya, Sardinya gezebileceğiniz alternatif şehirler arasında yer almaktadır.

Tarihi Yerleri

İtalya şehir için tarihi mekanların başında Kolezyum yer alırken Florensa katedrali bir diğer tarihi mekanların içerisinde yer almaktadır.  Antik roma da görmeniz gereken mekanlar arasında yer almaktadır. Vezüv yanardağı ve tabi ki büyük kanal ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Gece Hayatı

İtalya’da geç yenen akşam yemeğinden dolayı gece hayatı da son derece geç başlamaktadır. Bir çok nezih mekana sahip olan ülkede kaliteli bir şekilde eğlenebileceğiniz birbirinden farklı alkollü mekanlar bulunmaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Dünyanın en zengin mutfağına sahip olan ülke bölgelerine göre değişiklik göstermektedir yemek içerikleri bakımından. Kuzey bölgesinde balık, pirinç, mısır, patates, peynir çeşitleri öne çıkmaktadır. İtalya denilince tabi ki ilk akla gelen pizzadır. Spagetti ile de ön plana çıkan İtalya Lazanyalarını da denemenizde fayda var. Beyaz peynirleri de önemli olan ülkenin tatlı çeşitleri de son derece lezzetlidir.

İtalya’da Temeklerde Ne İçilir?

İtalya’da en yaygın içecek şaraptır. Yemeklerde özellikle de Spagettilerin yanından şarap tercihinizi yağabilir afiyetle yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Vize işlemleriniz sonrasında karayolu ya da uçak yolu ile ülkeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ