İsveç nerede nasıl gidilir

14 Kasım 2016

İsveç nerede nasıl gidilir?

İsveç nerede nasıl gidilir sorusuna cevap arayanlar için İsveç’i araştırdık. Krallık olarak geçen ülke Kuzey Avrupa’da İskandinav yarımadasında yer almaktadır. Norveç, Finlandiya ve Danimarka ile komşu olan ülke Avrupa birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülke olma özelliğine de sahiptir. meclis sitemine bağlı olan meşruti monarşi ile  yönetilen bir ülke olan İsveç son derece gelişmiş bir ülkedir.

Nüfusu

İsveç nüfusu 2008 verilerine göre 9.000.00 üzerindedir. Ülke eski dönemlerde göç veren bir ülke iken şuan günümüzde ise başta Finlandiya olmak üzere bir çok ülkeden göç almaktadır. Ülkede kilometre kareye düşen kişi sayısı ise 20dir.

Önemli Şehirleri

İsveç’te ilk görebileceğiniz şehir ülkenin başkenti olan Stockholm’dur. Şehir kuzeyin Paris’i unvanına sahiptir. şehri bisikletle gezmeniz tavsiye edilen noktaların başında gelmektedir.

İsveç için bir diğer önemli şehir Göteborg’tur. En büyük liman şehir özelliğine sahip olan Göteborg’ta yağış miktarı diğer bölgelere göre daha fazladır. Bu nedenle temkinli olmanızda fayda var.

İsveç nerede nasıl gidilir - İsveç nerede nasıl gidilir

Din ve Konuşulan Dil

İsveç’te konuşulan dil İsveççedir. En çok konuşulan dil olmasına rağmen resmi dili değildir. Halkın büyük çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Eğitimde de zorunlu olarak öğretilen dilleri arasında yer almaktadır İngilizce.

İsveç Ülkesinin resmi Dini Nedir?

İsveç ülkesinde din özgürlüğü bulunmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu İsveç Kilisesine bağlıdır. Ülke aldığı göçlerden sonra Katolik ve Ortodokslara da ev sahipliği yapmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İsveç son derece ılıman bir iklime sahip bir ülkedir. Dört mevsim yıl boyunca yaşanmaktadır. Bölgelere göre farklılık gösteren iklim çeşitleri bulunmaktadır.

İsveç İklimi Nelerdir?

Ülkenin güneyinde okyanus iklimi, ortalarda karasal iklim ve ülkenin kuzeyinde de subarktik iklim görülmektedir. Güney ve orta bölümlerde ılık yaz ayları soğuk kış ayları yaşanırken, kuzeyde serin yaz ayları oldukça sert kış ayları yaşanmaktadır. Bu nedenle gidiş tarihinizi gitmek istediğiniz bölgeye göre seçmenizde fayda var. Yaz aylarında ülke her bölge için gezilebilecek gibi görünmektedir. Siz yine de yanınızda tedbir amaçlı kalın kıyafetler bulundurmayı ihmal etmeyin.

İncele!  Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler

İsveç nerde nasıl gidilir sorusunun yanıtından sonra nerelerde gezilir soruna cevap olarak başkent Stockholm gelmektedir. Gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Liseberg görülebilecek diğer yerlerden biri iken Göteborg uğramanızda fayda var. Malmö, Gavle ve Kiruna gezebileceğiniz diğer şehirlerdendir.

Tarihi Yerleri

İsveç’te tarihi yerler olarak Vasa, Skansen Müzesi, Abba Müzesi, özellikle Gamla Stan klişelerin bulunduğu orta çağdan kalan yerlerin olduğu kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Gece Hayatı

İsveç’te gece hayatı oldukça hareketlidir. Gece kulüpleri son derece fazla iken oldukça da pahalıdır. İsveç’te eğlenmenin zamanı ile ilgili kısıtlama bulunmazken cebinizde fazla para ile gitmeniz de fayda var zira mekanlar da satılan içecekler pahalıdır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

İsveç nerede nasıl gidilir bölümünden sonra gittik peki ne yenir sorusuna cevap bulmaya geldi. İsveç mutfağında balık, et, patates ve süt ürünlerine dayalı yemekleri bulmanız mümkündür. Baharat kullanmayan ülkede en meşhur yemek ise et suyu ve haşlanmış patates ile ikram edilen İsveç köftedir. Yılan balığı yemekleri ile de ünlü olan ülkede içecek olarak patatesin damıtılarak otlar ile tatlandırılması sonucu elde edilen Aquavit adı verilen resmi alkollü içeceği tadabilirsiniz.

Nasıl Gidilir

İsveç nerede nasıl gidilir sorusunun gitme kısmında ise vize olmadan ülkeye giriş yapamadığınızı özellikle belirtmek isteriz. Bordo pasaportlarda vize istenmektedir. Yeşil gri ve siyah pasaportlar vizesiz giriş yapabilirken görüşmelere şahsen başvurmanız ve randevu tarihinde hazır olmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ