İstanbul’da Gezilecek Yerler Camiler

İstanbul dünyada herkes tarafından bilinen ve çok sayıda ülkeye ev sahipliği yapmış medeniyetler şehri olarak da bilinir. Çok sayıda tarihi mekanların yanı sıra aynı zamanda tarihi camiler bakımından da zengin bir kültüre sahiptir. İstanbul’da Gezilecek Yerler Camiler arasında yer alan önemli yerlerin yanı sıra aynı zamanda tarihi birçok kilise de bulunur. Bu sebeple yerli ziyaretçilerin geldiği kadar yabancı ziyaretçilerinde yoğun ilgisi görülür. Özellikle Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve mimari açıdan çok özel çalışmaların olduğu camiler tarihi eser niteliğinde değere sahiptir.

Tarihi Açıdan Önemli Camiler

Sultanahmet Camii; Osmanlı padişahı tarafından inşa edilen caminin kubbelerinde kullanılan mavi renk sebebiyle, yabancıların Mavi cami olarak ifade ettikleri cami Sultanahmet meydanında bulunur. Her yıl milyonlarca ziyaretçisi bulunan caminin camları renklidir ve mimari açıdan da önemli bir yere sahiptir.

Nur-u Osmaniye Camii; İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan ve ilk barok özelliği bulunan cami Osmanlı mimarisinde büyük bir gelişme çalışması olarak da bilinir. Aynı zamanda şehrin ikinci tepesi olmasından dolayı da oldukça popülerdir.

Süleymaniye Camii; Mimar Sinan’ın eserlerinden birisi olan Süleymaniye Camii tarihi yarım ada olarak bilinen Fatih ilçesinde yer alır. Bu cami içerisinde sağlanan akustik sayesinde, hiçbir şekilde teknolojik alete gerek kalmadan ses dağılımı gerçekleşir.

Fatih Camii; Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu cami İstanbul’un dördüncü tepesi olarak bilinir. Aynı zamanda külliye olma özelliği ile de yoğun bir ziyaretçi kitlesi bulunur.

06 537 377 - İstanbul’da Gezilecek Yerler Camiler

Yavuz Sultan Selim Camii; Fatih’in semtinde bulunan ve Osmanlı mimarı Ali tarafından inşa edilen camide türbe ve medrese de yer alır. Günümüzde Yavuz Sultan Selim’in türbesi de burada yer aldığından yoğun bir kalabalık yaşanır.

Mihrimah Sultan Camii; Sultan Süleyman’ın kızı tarafından yaptırılan caminin aynı zamanda efsaneleri de bulunur. Mimar Sinan tarafından yapılan camiler de gizli anlamlar yer alır ve bu sebeple ziyaretçilerin yoğun ilgisi görülür. İstanbul’da Gezilecek Yerler Camiler açısından incelendiğince, özellikle 21 Martta ziyaret edilmesi halinde eşsiz bir görüntüyü izleme şansı da elde edebilirsiniz.

İncele!  Orlando Gezilecek Yerler

Haseki Camii; Hürrem Sultan tarafından yaptırılan cami Cerrahpaşa semtinde bulunur. Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer aldığı için turistlerin ilgisi büyüktür.

Eyüp Sultan Camii; Haliç kıyısında bulunan ve Osmanlı tarafından inşa edilen yapıt için her şehirden ziyaretçiler gelerek ibadet ederler.

Yeni Camii; Eminönü’de yer alan ve birçok açıdan İstanbul’un siluetine önemli ölçüde katkı sağlamasından dolayı popüler olan bir yerdir. Camide kullanılan çiniler de genellikle mavi, firuze ve yeşil renklerin hakimdir.

İstanbul’ da Yer Alan Yedi Tepe

İstanbul’un sur içi olarak bilinen ilçesinde bulunan ve yedi tepeyi de bünyesinde barından camiler özellikle bu durumun dikkate alınmasıyla inşa edilmiştir. Nur-u Osmaniye, Süleymaniye, Fatih, Yavuz Selim, Edirnekapı Mihrimah Sultan, Haseki camileri mimarlar tarafından yedi tepe üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple mimari ve tarihi açıdan oldukça önemli eserler olarak nitelendirilirler. Gelecek yıllarda da muhafaza edebilmek için belirli zamanlarda restorasyon işlemleri yapılır. Ayrıca dünyaca ünlü fotoğrafçılar da burada bulunan camileri resmederek İstanbul’un simgeleri haline gelmesine katkıda bulunmuşlardır.

Nasıl Ulaşabilirim?

İstanbul’da Gezilecek Yerler Camileri ziyaret edebilmek için toplu taşıma araçlarını da eserlerin bulunduğu noktaya çekilmiştir. Her eserin bulunduğu noktada sefer sayıları eklenmiştir ve hiçbir şekilde ulaşım probleminin yaşanmaması sağlanmıştır. Tramvay, otobüs ve dolmuşların aktif olarak kullanıldığı ilçede aynı zamanda aktarma içinde  araçlar bulunur. Bunun yanı sıra camilerin etrafında yer alan cafe ve restaurantlar sayesinde dinlenerek ziyaret edebilme şansınız da bulunur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ