İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve jeopolitik önemi açısından büyük bir öneme sahip İstanbul’a, çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyarette bulunur. Yüzyıllar boyu farklı ülkelere ev sahipliği yapan şehrin, geçmişten günümüze kadar olan süreçte çok sayıda isim kullanılmıştır. Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Kostantiniyye, İslambol ve son olarak da İstanbul güncel olarak kullanılır. Tüm dünya ülkelerinin büyük ilgisi olan İstanbul Anadolu Yakası, Gezilecek Yerler bakımından oldukça zengindir. Tur rehberleri de çok sayıda mekan olmasından dolayı turistler için en popüler olanları tercih ederler.

Asya Kıtasında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı ve iki kıtayı birbirine bağlayan konumu dolayısıyla, yıllardır en çok turist ağırlayan şehir İstanbul’dur. En çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel mekanlardan bazıları şunlardır;

Kız Kulesi; Üsküdar’da Bizans döneminden kalan ve birçok hikayesi bulunan kule küçük bir adanın üzerinde yer alır. Hem tarihi dokusu hem de eşsiz manzarası sayesinde yoğunluk yaşanan bu mekan için mutlaka rezervasyon yaptırılması gereklidir.

Barlar Sokağı; Kadıköy’de bulunan sokağın içerisinde yer alan eğlence mekanlarına sahiptir. Özellikle yabancı turistler için vazgeçilmez mekanlar arasında yerini alır.

Çamlıca Tepesi; Üsküdar ilçesinde bulunan ve İstanbul’un tüm manzarasını izlenebilen bir yerdir. Buralarda bulunan mekanlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği imkanı da vardır.

Trabzon Park; İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler arasında yerini alan bu yeşil alan Ümraniye’de yer alır. Eşsiz doğasının yanı sıra harika bir manzarası da vardır.

Anadolu Kavağı; İstanbul’un sahil kasabaları arasında bulunan ve harika bir manzaraya sahip mekanda özellikle balık restaurantları yer alır.

Beylerbeyi Sarayı; Yüzyıllar önce inşa edilen ve birçok krala ev sahipliği yapan saray ihtişamı ile hala popüler olmaya devam eder. Boğaziçi Köprüsünün hemen ilerisinde bulunan sarayı görmek için çok sayıda ziyaretçi vardır.

İncele!  İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

Anadolu Hisarı; Osmanlı döneminde İstanbul’u fethetmek için yapılan yapıtın, güncel ismi Güzelhisar olarak değiştirilmiştir. Yüzyıllardır korunan bu tarihi mekan mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Hidiv Kasrı; 1900’lü yıllarda inşa edilen ve Beykoz ilçesinde yer alan eser mimari açıdan büyük bir öneme sahiptir. Burada yer alan cafe ve restaurantlar ile manzara keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Çengelköy - İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Anadolu Yakasında Yapılacaklar

Medeniyetlerin buluşma noktası olan İstanbul’da çok sayıda gezilecek yerler vardır ve turist rehberleri de bu noktalara daha fazla önem verir. En popüler olan mekanların yanı sıra yine çok güzel manzara ve tarihi yerlere sahip olan  mekanlarda bulunur. Ataşehir lokasyonunda yer alan Nezahat Gökyiğit botanik park, Fenerbahçe sahili, Çekmeköy doğa parkı, Dudullu Tepesi, Bağdat Caddesi, Moda, Selimiye Kışlası, Kadıköy Rıhtım ve 3. Ahmed Çeşmesi gibi birçok yer mevcuttur. Buralarda aynı zamanda yer alan mağaza ve cafeler sayesinde mola verebilme imkanınızda bulunur. Ayrıca fotoğrafçılık ile ilgilenen profesyonel kişiler bu mekanlarda eşsiz çalışmalar gerçekleştirebilirler.

Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler listesinde yer alan birçok mekan ziyaretçi akınına uğradığı için toplu taşıma araçlarına da ulaşım kolaylığı sağlanmıştır. Her noktaya eklenen durak sayılarının yanı sıra ilave araçlarda dahil edilerek ulaşım problemi ortadan kaldırılmıştır. Metro, metrobüs, otobüs, vapur, tren, tramvay ve dolmuş gibi tüm ulaşım araçlarına ulaşım noktaları yapılmıştır. Direkt ulaşımın olmadığı ilçelerde ise bağlantı kurulabilecek araçlar yer alır. Ayrıca yabancı turistler içinde özel otobüsler dizayn edilmiş ve yol boyunca manzara izleyebilme imkanı sağlanmıştır. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz harika mekanlar için mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ