İsrail nerde nasıl gidilir

14 Kasım 2016

İsrail nerde nasıl gidilir?

israil nerde nasıl gidilir sorusuna yanıt arayanlar için ilk olarak İsrail ülkesini tanıtalım.  İsrail Orta Doğu’da yer alan Asya ve Afrika kıtalarının kesişim noktasında olan bir ülkedir. Komşuları arasında Suriye, Akdeniz, Lübnan, Ürdün bulunmaktadır. Farklı toplulukların bulunduğu ülke uzun ve dar bir görünüme sahiptir.

Nüfusu

İsrail nüfusu son sayıma göre 8 milyon 500 bin kadardır. Nüfusun %74 oranında bir bölümünü Yahudiler oluşturmaktadır. Araplar ise nüfusta %20 lik bir paya sahipken %6 lık bir kısım karışık olan topluluklara aittir. Bunların içinde Müslüman ve Hristiyanlar çoğunluktadır.

Önemli Şehirleri

İsrail şehrinin başkenti olan Kudüs’tür. İsrail ile ilgili en önemli bilgi ise başkentinin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmeyen bir başkentinin olmasıdır. Fiili başken olan Kudüs din ve kültür merkezi olma özelliğine sahiptir.

İsrail ülkesi için önemli olan bir diğer şehir ise Tel Aviv’dir. Ülkelerin büyükelçilik ve konsolokluklarına ev sahipliği yapmaktadır şehir.

israil nerde nasıl gidilir - İsrail nerde nasıl gidilir

Din ve Konuşulan Dil

İsrail ülkesi için geçerli olan resmi iki dil seçeneği bulunmaktadır. Bunlar İbranice ve Arapçadır. İbranice en çok kullanıla dil olmaktadır. Arapça azınlıkta kalan bir dil olma özelliğine sahiptir.

Ülkede Geçerli Olan Din Hangisidir?

İsrail’in resmi bir dini bulunmamaktadır. Devlet tanımında Yahudilik geçmektedir. Yahudiler çoğunluğu oluştururken Musevilik de ön plana çıkmaktadır. Müslümanların da bulunduğu ülkede azınlıkta olduklarını özellikle vurgulamak isteriz. Karışık toplumların bir arada bulunduğu bir ülkedir İsrail.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İsrail ülkesi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülkedir. Yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yağmurun düştüğü aylar aralık, ocak ve şubattır.

İsrail Seyahatini Ne Zaman Planlamalı?

israil nerde nasıl gidilir sorusundan sonra ne zaman gidilir sorusu da büyük önem taşımaktadır. İsrail için yaz aylarında sıcaklıkların çok fazla arttığını belirtebiliriz. Bu nedenle seyahatlerin bahar aylarında yapılması tavsiye edilir. Sıcaktan bunalmadan rahatça gezebilmek için güzel bir zaman dilimidir sonbahar ya da ilk bahar.

İncele!  Angola Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

İsrail seyahatinizde ilk olarak görülmesi gereken şehirlerin başında Kudüs yer almaktadır. Bir sonraki durağınız ülkenin ikinci büyük şehri olan Tel Aviv olmalıdır. Hayfa’da bulunan bahçeleri görmeden de ülkeden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz.

Tarihi Yerleri

İsrail için ilk olarak inanç yerlerini görmenizde fayda var. Ağlama duvarı Mescidi Aksa bunların başında gelmektedir. Özellikle Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için bir çok dini içerikli mekan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Hafya’da enfes bahçeleri de ziyaret edebilirsiniz. Ölü Deniz’de keyif çıkararak Akdeniz sahillerinin tadına da varabilirsiniz.

Gece Hayatı

israil nerde nasıl gidilir bölümün geçtikten sonra nasıl eğlenilir sorusuna yanıt arayalım. Gece hayatı özellikle Tel Aviv’de sabaha kadar yaşanmaktadır. Mutfak özelliği ile eğlencenin birleşimi olan gece kulüplerinde güzel vakit geçirme şansı bulabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

İsrail yemeklerinde Akdeniz ve Ortadoğu esintilerini bulabilirsiniz. Ülkemizden de alışık olduğumuz tatlara rastlamak mümkün. Bunların başında Şakşuka gelmektedir.mutfaklarında Yahusi esintilerini de görebilmektesiniz. Yemeklerde süt ve balık ürünlerini sıkça görebileceğiniz gibi tropikal meyvelerde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. En meşhur yemeği Şavarma adı ile anılan dönere benzeyen yemekleridir.

Nasıl Gidilir

İsrail nerde nasıl gidilir sorusunun nasıl gidilir kısmında Türkler için vize uygulamasının bulunduğunu belirtmek isteriz. Yeşil, gri ve kırmızı pasaportlular 90 gün için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Türkiye temsilcilikleri ya da İsrail’ geziler düzenleyen firmalar ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vize işlemleri için 10 günlük bir işlem süresi bulunmaktadır. Bunu göz önüne alarak işlemlerinize başvurmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Munisa dedi ki:

    Merhaba
    Ben yabanciyim turkiyeden israele gidebilirmiyim yani burada viza verebilirmi bana? Ne yapmam lazim?

BİR YORUM YAZ