İrlanda nerede nasıl gidilir

15 Kasım 2016

İrlanda nerede nasıl gidilir?

İrlanda nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt olabilecek olan yazımızda sizlere İrlanda ile ilgili bir çok bilgiyi sunuyoruz.  İrlanda resmi adı ile İrlanda Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Kuzeybatı Avrupa’da yer alan ülke Birleşik Krallıklar ve Kuzey İrlanda ile komşu olmakta aynı zamanda batısında Atlas Okyanusu ile doğusunda İrlanda Denizi ile çevrili bir ülkedir. Yönetim şekli olarak anayasal cumhuriyet ve bir diğer yandan parlamenter demokrasinin hakim olduğu bir ülke olma özelliğine sahiptir.

Nüfusu

İrlanda çok kalabalık bir nüfusa sahip bir ülke değildir. Nüfus artışı sadece %0.5 oranındadır. Bunun nedeni ise özellikle kadın nüfusun ülkeden gitmesi yani göç etmesidir. Ülke nüfusu şuanda toplam 4.109.056 kişidir.

Önemli Şehirleri

İrlanda nerede nasıl gidilir sorusunun yanıtı olarak önemli şehirlerinden de bahsetmek isteriz. Ülkenin en önemli şehirlerinin başında aynı zamanda başkenti olan Dublin gelmektedir. Dublin Orta Çağ döneminden beri ülkeye başkentlik yapmakta ve yapılan anketlerde Avrupa’nın en mutlu şehri seçilmiş, Londra ve Paris’ten sonra da en çok ziyaret edilen şehir olma özelliğine sahiptir. Ilıman iklim kuşağına sahip olan şehir eski dönemlerde çok fazla göç verse de 1990 yılından bu yana farklı ülkelerden oldukça fazla göç almaktadır.

Ülkenin ikinci büyük ve önemli şehri ise Cork’tur. Resmi olarak Cork Kontluğuna bağlı olan şehir ismini bataklık anlamına gelen corcache den almaktadır. Tarih kokan sokaklara sahip olan şehir eğlence hayatı ile dışarıdan gelen misafirlerini iyi ağırlamaktadır. İklim açısından başkente göre daha yağışlı olan bölgede sıcaklıklar genellikle düşük seyretmektedir.

Din ve Konuşulan Dil

İrlanda halkının büyük bir çoğunluğu Katoliktir. Hristiyan bir topluluk olan ülke için azınlık olarak ifade edebileceğimiz %5 lik bir kısmı da Protestandır.

İncele!  Nijerya Nerede Nasıl Gidilir

İrlanda nerede nasıl gidilir - İrlanda nerede nasıl gidilir

Ülkenin Resmi Dili Nedir?

İrlanda ülkesinde resmi olarak kabul edilen iki farklı dil bulunmaktadır. Bunlardan biri İrlandaca diğeri ise İngilizcedir. Halkın çoğunluğu günlük yaşamında ve iş hayatında İngilizce konuşurken okullarda İrlanda zorunlu dil olarak kullanılmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Atlas okyanusu nedeni ile ülke ılıman bir iklime sahipken Atlas okyanusundan gelen nemli hava nedeni ile oldukça fazla yağış almaktadır. Çok soğuk ya da çok sıcak olmayan ülkenin en büyük sıkıntısı yağış ve sürekli sisli olmasıdır. Kış aylarında soğuk daha değişken havalar nedeni ile yazın gidilmesi önerilen ülke için yanınızda yağmura karşı tedbir amaçlı kıyafet almanızda fayda var.

Gezilecek Yerler

Bir çok güzel şehre sahip olan nadir ülkelerden biridir. Bu anlamda gezip görebileceğiniz bir çok şehir varken güzel bir seyahat planı yapmanızda fayda var.

İrlanda da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

İlk olarak başkent Dubline uğranması tavsiye edilmektedir. Sonrasında ülkede Howth şehrini yürüyüş için tercih edebilir, doğal güzellikleri seyretmek için Glendalough görebilirsiniz. Antik bir şehir olan Kılkenny de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır.

Tarihi Yerleri

İrlanda da yer alan Cashel kalesi, Poulnabrone dolmen tarih öncesi mezarlık anlamına gelen bir yerdir, Dunmore tepesindeki Ogham taşı, Trinity kolejinde eski kütüphane görülebilecek tarihi yerlerdir.

Gece Hayatı

İrlanda’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Her yerde bir bar ile karşılaşmanız mümkün iken genellikle 21 yaş üzerindeki bireyler için açık olan mekanlardır. Cafelerde de içki satışının yapıldığını belirtmek isteriz. Eğlenmek için bir çok farklı mekan bularak kaliteli bir şekilde zaman geçirebileceğiniz bir ülkedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

İrlanda nerde nasıl gidilir bölümünde önemli olan bir diğer başlık ise ne yenir ve ne içilir kısmıdır. Patates en önemli besin kaynakları iken kendilerine ait bir mutfakları bulunmamaktadır. En sık olarak kullanılan domuz etidir.

İncele!  Yunanistan Adalarına Nasıl Gidilir

Nasıl Gidilir

İrlanda nerde nasıl gidilir sorusunda İrlanda’ya gitme kısmına geldik. İrlanda’ya gidişte İrlanda vizesi sahibi olmak gerekiyor. Diğer vizelerle ülkeye giriş yapılamamakta.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ