iran Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

iran Nerede Nasıl Gidilir?

iran Nerede Nasıl Gidilir? Sorusuna cevap arayanlar, genellikle yabancı kişilerdir. Çünkü İran komşumuz olduğundan dolayı, bu ülkeye nasıl gidileceğini birçok insan bilmektedir. Oldukça eski ve köklü bir kültüre sahip olan İran, Türkiye, Ermenistan, Pakistan, Irak, Türkmenistan ve Afganistan ile komşudur.

Nüfusu

İran 78 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun yüzde 60’ının Fars kökenli olduğu bilinmektedir. Ülkede en büyük ikinci etnik köken ise Türklerdir. Türklerin, İran’daki nüfuslarına dair çelişkili bilgiler yer alsa da en az 20 milyon ve en fazla da 35 milyon Türk’ün İran’da yaşadığını söylemek doğru olacaktır. İran’da yaşayan Türklerin büyük kısmı Azeri Türklerinden oluşmaktadır. Onları Türkmenler, Kaşkay Türkleri ve Avşarlar takip etmektedir.

iran Nerede Nasıl Gidilir - iran Nerede Nasıl Gidilir

Önemli Şehirleri

Tahran; İran’ın en kalabalık şehri, aynı zamanda başkent olan Tahran’dır. 10 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Tahran, oldukça kalabalık ve düzensiz trafiği ile dikkat çekmektedir.

Meşhed; İran’ın ikinci büyük şehridir. 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Şii geleneğine göre kutsal olarak kabul edilen bu şehirde birçok türbe vardır.

Tebriz; İran’da yaşayan Türklerin en yoğun olduğu şehirdir. 2.5 milyona yakın bir nüfusu vardır. Nüfusun neredeyse hepsi Azeri Türklerinden oluşmaktadır.

Din ve Konuşulan Dil

İran’ın yüzde 90’nı Şii Müslümanlardan oluşurken, yüzde 8’lik bir bölüm ise Sünni Müslümanlardan oluşmaktadır. Ülkenin yüzde ikilik bölümü ise farklı dinlere inanmaktadır.

Gezilecek Yerler

İran içerisinde gezmek için ziyaret edeceğiniz birçok farklı alternatif vardır. Bunların başında dini bir şehir olan Meşed gelmektedir. Büyük türbelerin yer aldığı bu şehrin oldukça mistik bir havası vardır. Şiraz kentinde ise harika güzellikle bahçeler mevcuttur. Kiş adası ise deniz kenarında vakit geçirmek isteyenler için güzel bir alternatiftir. Keşm adasında da denize girmek ve güneşlenmek oldukça keyifli olacaktır. Tebriz kenti de doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehirdir.

İncele!  Avusturya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Eski ve ihtişamlı bir tarihe sahip olan İran’da, gezilecek tarihi yer sayısı da çoktur. Persepolis adı verilen ve antik pers kültürünün izlerini taşıyan şehir, bu yerlerin başında gelmektedir. Yazd şehrinde ise tarihi bir kent bulunmaktadır. Khajou köprüsü ise bir diğer alternatif mekandır. Meşed şehrinde tarihi imam rıza türbesi de gezilecek mekanlar arasındadır.

Gece Hayatı

İran’da gece hayatı, İslami rejim nedeniyle yok derecek kadar azdır. Alkol ve flörtün yasak olduğu iranda, gece hayatı için farklı alternatifler üretilmektedir. İçki içmek ve eğlenmek isteyenler için ev partileri ideal ortamlardır. Genellikle gece yarısından sonra başlayan bu partilerde alkol su gibi tüketilmektedir. Bu yüzden gece hayatının gizli kapaklı bir şekilde yaşandığını söylemekte fayda vardır. Böyle bir ev partisine gitmek isteyenlerin, yakalandıkları zaman ne gibi şeylerle karşılaşacağını da bilmesi gerekmektedir. iran Nerede Nasıl Gidilir? Sorusuna değişik cevaplar mevcuttur.

Ne Yenir Ne İçilir?

İran mutfağı oldukça geniş ve bilinen bir mutfaktır. Ülkedeki yemek kültürü; Fars, Türk ve Arap mutfaklarının karışımından oluşmaktadır. Genellikle acılı ve baharatlı olan yemekler oldukça lezzetlidir. Kuzu eti, bulgur, pirinç ve baharatlar en çok tercih edilen malzemeler olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi hamurdan yapılmış tatlılar, kebaplar, etli yemekler, lahmacunlar ve döner bulunmaktadır. Yemeklerin son derece ağır olduğu da bilinmesi gereken bir ayrıntıdır.

Nasıl Gidilir?

İran Nerede Nasıl Gidilir? Sorusuna verilebilecek birçok alternatif cevap vardır. İstanbul’dan direkt uçuşlar ile Tahran ve Tebriz şehrine gitmek mümkündür. Bunun yanı sıra ülkemizin doğusundan da kara yolu ile İran’a rahatlıkla gidebilirsiniz. iran Nerede Nasıl Gidilir? Konusu böyle alternatif yanıtlar içermektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ