İngiltere Vize Nasıl Alınır

İngiltere Vize Nasıl Alınır

ingiltere vize nasıl alınır sorusu, bu ülkeye seyahat etmek isteyenlerin sorduğu bir sorudur. Birçok ülke ile Türkiye arasındaki vizeler kalkmıştır. Ancak İngiltere ile halen aramızda vize vardır. Bu vizeyi almak için bir takım belgeleri de hazırlamak gerekmektedir.

Vize İşlemleri Nerede Yapılmaktadır?

Vize işlemleri, İngiltere’nin ülkemizde yer alan konsolosluklarında gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler için önceden randevu alınması lazımdır. Randevu alınmayan işlemler, genel olarak konsolosluk tarafından yapılmamaktadır. Bunun için çalışma saatlerini takip etmekte fayda vardır.

Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

ingiltere vize nasıl alınır sorusuna cevap vermek için önce ne tür belgelerin alınması gerektiğini belirtmek gerekmektedir. İngiltere, birçok çok belge karşılığında vize vermektedir. Bundan önce vize ücretinin bilinmesi lazımdır. Bu ücret 141 dolar olarak belirlenmiştir. Bu ücretini öderken, online bir şekilde hazırlanmış başvuru formunu da doldurmanız lazımdır. İstenilen belgelerin başında doğal olarak pasaport gelmektedir. Pasaportun çok eski olmaması ve yıpranmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 2 adet biometrik fotoğrafa ihtiyaç vardır. Bu fotoğrafların belli ebatlarda olması gerekmektedir.

3.5 cm ve 4.5 cm ölçülerinde bir fotoğraf çektirmeniz lazımdır. Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması gerekmektedir. Cepheden çekilmesi gereken fotoğrafta, başınızda herhangi bir aksesuarın olmadığına da dikkat etmeniz lazımdır. Eğer vize başvurusu yapan kişi bir erkek ise, bu kişinin askerlik ile alakalı durumunu belgelemesi lazımdır. Terhis olmuşsa terhis belgesinin, tescilli ise de tescil belgesinin olması lazımdır. Bu belgeler, tıpkı diğer belgeler gibi, ingiltere vize nasıl alınır durumu çerçevesinde İngilizceye çevrilmek zorundadır. Başvuruyu yapan kişinin mesleki durumuna göre de istenilen belgeler değişmektedir.

ingiltere vizesi nasil alinir - İngiltere Vize Nasıl Alınır

Eğer başvuru sahibi bir öğrenci ise, öğrenci olduğuna dair bir belgeyi, hazırlaması gerekmektedir. Bu belgenin okul tarafından onaylı olması şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra öğrenci olan kişinin ailesinin üstüne kayıtlı olan araç ruhsat ve ev tapularının fotokopisini de hazırlanması lazımdır. Çalışan kişilerin ise İngiltere’ye gitmek için, son 3 ayı kapsayan maaş bordrsonu ibraz etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışan kişilerin hangi kurumda çalıştığının da yine kurumdan alınacak olan belge ile belirtilmesi lazımdır. Eğer başvuruyu gerçekleştiren kişi bir emekli ise, yine emekli olduğuna dair belgenin, emekli kurum kartının ve son 3 ay içerisindeki emekli maaş banka hesap dökümlerinin olması gerekmektedir. Bu belgeler de vize başvuru dosyası içinde olmak zorundadır. İngiltere vize nasıl alınır durumuna göre vize başvurusunda bulunan kişinin çiftçi olması halinde, ziraat odasından bir çiftçilik belgesi alması gerekmektedir.

İncele!  Rodos Adasına Vize Nasıl Alınır

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Türüne göre değişse de İngiltere vizesi, turistik ve ziyaret amaçlı yapılan seyahatlerde 15 günde çıkmaktadır. 15 gün boyunca başvuru belgeleri büyük bir titizlikle incelenmektedir. Bunun akabinde ise başvuru yapan kişi, konsolosluklardan birisine davet edilmektedir. Bu süreçte bir takım işlemler yapılmaktadır. Parmak izi alınması ve bir nevi mülakat işlemi konsoloslukta gerçekleştirilmektedir.

Vize Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

İngiltere vize nasıl alınır diye soranların bir takım şartlara haiz olması gerekmektedir. öğrenci ya da bir işi olmayan kişilerin, bu vizeyi elde etmesi oldukça zordur. Ayrıca istenilen belgelerin düzenli bir şekilde ve eksiksiz olarak hazırlanması lazımdır. Bu süreçte en önemli noktalardan birisi de hazırlanan belgelerin, noter onaylı fotokopileridir. Eğer noter onaylı fotokopi yoksa, belgeler kabul edilmemektedir. Ayrıca fotokopilerin, İngilizceye çevrilmesi de bir diğer önemli husustur. Bu işlemin yeminli tercüman ya da mütercimler tarafından yapılması gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ