İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

ingiltere transit vize nasıl alınır İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan İngiltere vize uygulamaları konusunda son derece katıdır. Katı olmasının yanı sıra İngiltere, vize verme konusunda yabancılara birçok işlem uygular. Prosedürde diğer ülkelerle benzerlik taşıyan işlemler, uygulamada başvuru yapan kişileri zorlar. Bu durum transit vizelerde de geçerlidir. Transit vize, Türkiye’den başka bir ülkeye giderken aktarmalı olarak yapılan uçak seferlerinde geçerli olan, aktarma yapılan ülkede geçerli olacak olan vizedir. İngiltere’nin transit vize uygulamalarında bazı muafiyetler vardır.

İngiltere’den transit vize alınırken muafiyet

ingiltere transit vize nasıl alınır İngiltere transit vizesi her zaman istenen bir şart değildir ancak transit vizeden İngiltere’de muaf olmak için gereken şartlar gayet spesifik ve ayırt edicidir. İngiltere’de transit vizeden muaf olabilmek için gereken ilk şart, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’ya yolculuk yapılmasıdır. Bu ülkelerin verdiği vizeler, İngiltere için yeterli bir kanıttır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da oturma izni bulunan Türk vatandaşları da transit vize işleminden muaf tutulur. Avrupa Ekonomik Alanı dahilinde kalan ülkelerden oturma iznine sahip olmak veya yine aynı ülkelerden birine ait ‘D’ kategorisindeki vizenin bulunması da Türk vatandaşlarına transit vize muafiyeti sağlar. Ayrıca yapılan uçuşların 24 saatten az bir sürede gerçekleştirilecek olması da vize muafiyeti için gereken şartlardan biridir.

İNGİLTERE - İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

İngiltere’den geçerken gereken transit vize işlemleri

ingiltere transit vize nasıl alınır Transit vize, İngiltere üzerinden yolculuk yapacaklar için önemlidir. Çünkü İngiliz pasaport kontrol noktaları göçmen takibi için ziyaretçileri özellikle incelerle. Transit vize sahibi olmanız İngiltere üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşlarınızda önemli bir avantajdır. Çünkü transit vizeden muaf olabilecek şartlara sahip bile olsanız İngiliz memurlar bir sorun çıkartabilir. Transit vize için gerekli belgeler, turist vizesi için lazım olacak belgelerle benzerlik gösterir. Transit vize işlemlerini gerçekleştirmek için gerekli olan belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, zarar görmemiş olması ve boş sayfalarının olması gerekir. Bunun dışında, transit vize isteyen kişinin gideceği ülkeye olan uçak bileti ve oraya gideceğine dair belge gereklidir. Oraya gideceğine dair olan belge, yolculuk edeceği ülkeye girebileceğine dair vize belgesi olabilir. İngiltere’ye transit vize nasıl alınır? Bu belgeler 24 saate kadar İngiltere’de kalacak ziyaretçiler için geçerlidir ve bu belgelere sahip olarak transit geçiş vizesine sahip olan kişiler İngiltere dahilinde herhangi bir işte çalışamazlar veya gezemezler. Aksi takdirde göçmen sayılacaklardır ve kanuni işlem başlatılacaktır. Bu vize işleminin ücreti 30 Euro kadardır.

İncele!  Mısır'a Vize Nasıl Alınır

24 saatten fazla kalmak gerekirse

İngiltere transit vize nasıl alınır? Eğer İngiltere üzerinden aktarmalı olarak uçuş yapacak kişi, İngiliz havalimanında 24 ile 48 saat arasında bekleyecek olursa farklı bir transit vize uygulaması yapılmaktadır. Transit vizede ziyaretçi seçeneği olan bu vize seçeneği için de aynı belgeler gerekir. Yıpranmamış pasaport, uçak bileti ve gidilecek ülkenin vizesi 48 saatliğine İngiltere’de havalimanında kalınmasını sağlar. Ancak bu vizenin ücreti daha pahalıdır. 60 Euro civarında olan vize aslında bir nevi ayakbastı parasıdır.

Uzun süreli transit vize

Uzun süreli transit vize ise diğer vizelerden hem daha farklı hem de daha pahalıdır. Uzun süreli transit vize; yolculuk yapan kişinin İngiltere’ye birden fazla defa giriş çıkış yapabilmesini sağlar. Birçok iş insanının kullandığı bu vize türü yıllara göre fiyat değişerek verilmektedir. 1 yıllığı 300 Euro’dur ve vize süresine göre fiyatları 700 Euro’ya kadar yükselebilir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ