İngiltere Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

İngiltere Nerede Nasıl Gidilir?

Birleşik Krallık içerisinde yer alan ülkelerden birisi olan İngiltere, gezginlerin ingiltere Nerede Nasıl Gidilir Sorusunu gündeme getirmesine neden olmaktadır. İngiltere, Britanya adasında yer alan bir ülkedir. Kıta Avrupa’sından bir kanal ile ayrılan İngiltere, kuzey taraftan ise Kuzey Denizi ile çevrilidir. Son derece geniş ve düz bir araziye sahip olan ülke, 100 kadar ada ile beraber Birleşik Krallığı oluşturmaktadır. ingiltere Nerede Nasıl Gidilir? Sorusuna alternatif yanıtlar vardır.

Nüfusu

İngiltere’nin nüfusu yaklaşık 54 milyondur. Nüfusun büyük bölümünü Avrupalı beyazlar oluştururken, yüzde 8 civarında Asyalı ve yüzde 4 civarında da siyahi nüfus vardır.

Önemli Şehirleri

Londra; İngiltere’nin başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık kentidir. 8 milyonluk nüfusu ile dikkat çekmektedir.

Manchester; Ülkenin ikinci büyük şehridir. 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Sanayi ve Endüstri kuruluşlarının büyük kısmı burada bulunmaktadır.

Liverpool; Liman ve ticaret kentidir. Büyük bir limana sahiptir. Yurtdışı ticaretin kalbi sayılır.

Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili İngilizcedir. İngilizce dışında dil pek kullanılmaktadır. Büyük şehirlerin gettolarında yaşayan göçmenler kendi aralarında kendi lisanslarını konuşurken, kamusal alanda İngilizce konuşmaktadırlar. Ülkenin yaklaşık yüzde 60’lık bir bölümü Hristiyandır. Yüzde 25 civarında ise kalabalık bir ateist nüfus vardır. Bunun dışında kalanlar ise Müslüman ve Yahudilerden oluşmaktadır. Meşhur İngiliz kahvaltısı da oldukça popülerdir. Bu kahvaltının içinde mantar sote, ızgara domates ve fırınlanmış fasulye bulunmaktadır. Görüldüğü üzere İngiliz mutfağı, pek de Türklere hitap etmemektedir.

İngiltere Nerede Nasıl Gidilir - İngiltere Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

İngiltere’de özellikle Londra içerisinde gezilecek yerler oldukça fazladır. Bunların başında meşhur thames nehri ve köprüsü gelmektedir. Ayrıca British Museum adı ile bilinen müzeyi de gezmek oldukça zevkli olacaktır. Yine Londra’da bulunan ulusal galeri de bir başka mekan olarak dikkat çekmektedir. Warner Bros Stüdyolarına yapılan tura katılabilir ve filmlerin çekildiği ünlü setleri de görebilirsiniz. Ayrıca meşhur Big Ben saat kulesi de görülecek yerler arasındadır. Londra’da yer alan Hyde park da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

İncele!  Romanya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

İngiltere buram buram tarih kokan bir ülkedir. Londra Kalesi, ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra yine Londra’da kraliyet sarayını ziyaret edebilirsiniz. Windsor Sarayı ve Warwick Kalesi de orijinal bir şekilde halen ayakta durmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir. Bir diğer alternatif ise Roman baths olarak bilinen tarihi hamamlardır.

Gece Hayatı

İngiltere gece hayatı oldukça hareketlidir. Özellikle başkent Londra’da birçok gece kulübü bulunmaktadır. Manchester şehri, müzik endüstrisinin kalbi olarak bilinmektedir. Bu şehirde kaliteli müzik yapan mekanlara giderek, eğlenebilirsiniz. Liverpool şehri de gece hayatının en popüler mekanlarına sahiptir. Sabaha kadar eğlenebileceğiniz birçok pub ve gece kulübü bu şehirde bulunmaktadır. Londra’da Fabric, Koko, Cable, Egg gibi mekanlar, gece hayatının kalbini attığı yerlerdir.

Ne Yenir Ne İçilir?

İngiltere’ye gidildiği zaman denenecek yemeklerin başında Pazar Rostosu adı verilen bir yemek vardır. Dana, Domuz, Kuzu ve Tavuk butundan oluşan bu yemek içerisinde sebze de bulunmaktadır. Fırına atılan bu yemek, çıktıktan sonra Gravy Sos ya da Yorkshire Puding ile servis edilmektedir. Fileto Balık ve patates kızartmasından oluşan ve Fish-cips adı verilen yemek de oldukça meşhurdur.

Nasıl Gidilir?

ingiltere Nerede Nasıl Gidilir? Sorusuna verilecek cevap oldukça basittir. İngiltere’ye gitmek için ülkemizden gerçekleşen uçuşları kullanmak mümkündür. İstanbul, Ankara ve İzmir’den haftanın her günü içerisinde aktarmalı ve direkt uçuşlar vardır. Bu uçuşlar ile Londra, Manchester, Birmingham gibi kentlere gitmeniz mümkündür. ingiltere Nerede Nasıl Gidilir? Konusu da böylece cevaplanmış olmaktadır.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ