Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır

Hollanda vize randevusu nasıl alınır? Hollanda, Avrupa’nın kültürel açıdan ve insan hakları açısından en gelişmiş ülkelerinden biridir. Hollanda’ya gitmek için yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar vize uygulamasından muaftır. Ancak bordo pasaport sahipleri Hollanda’ya gitmek için vize almak zorundadır. Vize almak için ise önce gerekli belgeleri hazırlayıp sonra da randevu için başvuru yapmalıdırlar. Ancak vize başvurusu yapmadan önce belirtmek istediğim bazı hususlar var. Bu dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en önemlisi Hollanda’nın kısa süreli vizeler için Schengen uygulamasını zorunlu kılmasıdır. Hollanda vize randevusu nasıl alınır? Eğer bordo pasaport sahibiyseniz, Schengen vizesi almanız şarttır. Ancak bunu Hollanda konsolosluğundan almanız gereklidir. Bu başvuruyu da kişisel olarak yapamazsınız. Vize danışma merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapmanız gereklidir. Vize danışma merkezleri de Hollanda konsolosluğuyla anlaşmalı olan merkezler olmalıdır.

Hollanda vize randevusundan önce neler yapılmalı?

Hollanda vize randevusu nasıl alınır? Hollanda vizesi almak için yapılması gereken ilk işlem belge toplanmasıdır. Toplanacak belgeler aşağıda liste olarak belirtilmiştir.

— Vize başvuru formu; bu formu eksiksiz olarak doldurmak gereklidir. Birçok ülkede gerekli olan vize başvuru formu, Hollanda vizesi almak için yapmanız gereken ilk aşamadır.

— 10 seneden eski bir tarihte çıkarılmış olmamak şartıyla pasaportun kendisi. İçinde en az 2 sayfa boşluk olmalıdır ve seyahat tarihinden 6 sonrası için de geçerliliğini korumalıdır.

— 2 tane biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf. Bu fotoğrafların 1 tanesi başvuru formunun sağ üst köşesine yapıştırılmak suretiyle kullanılacaktır diğeri ise başvuru formuyla birlikte verilecektir.

— Seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası her Schengen ülkesi tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

hollanda vizesi0 - Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır

Aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler

Hollanda vize randevusu nasıl alınır? Aile veya arkadaş ziyareti amacıyla Hollanda’ya gidecek Türk vatandaşları olabilir. Aile veya arkadaş ziyareti için Hollanda’ya gidecek olan vatandaşların temel vize belgelerinin dışında eklemesi gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler kişiyi ağırlayacak kişi tarafından ve seyahate gidecek kişi tarafından sağlanacak belgelerdir. Vize başvuru formu, gerekli özelliklere sahip pasaport ve biyometrik fotoğraflardan ayrı olarak edinilmesi gereken belgeler şöyledir.

İncele!  Bodrum Gezilecek Yerler

— Uçak bileti veya araçla gidilecekse ruhsat ile ehliyet belgeleri kesinlikle götürülmelidir.

— Hollanda içerisinde yanında kalınacak kişiyle ilgili belgeler istenmektedir. Bu belgeler ise çok çeşitlidir. İstenen belgelerin ilki yanında kalınacak kişinin pasaportunun veya oturma izninin fotokopisidir. Yanında kalınacak kişinin, yaşadığı bölgedeki belediyeden alacağı veya belediye tarafından yazılmış bir davet mektubu. Davet mektubu olmayan kişiler kesinlikle aile ziyareti veya arkadaş ziyareti için verilen vize için randevu alamazlar.

— Hollanda içerisinde yanında kalınacak kişiyle ilgili istenen belgeler bu kadarla kalmaz. Yukarıdaki belgelerin yanında Hollanda içerisinde kalan kişinin ekonomik durumunu ve gelirini gösteren belgeler de vize randevusu almadan önce alınmalıdır. Bu belgeler de oturma izni veya pasaport fotokopisi kadar önemlidir.

— Eğer aileden biriyse, davet eden kişiyle yolculuk edecek kişinin ailevi yakınlığını gösteren, nüfus dairesinden alınmış detaylı bir belge de ihtiyaç olan belgeler arasındadır.

Ticari vize için istenen belgeler nelerdir?

Hollanda vize randevusu nasıl alınır? Ticari amaçla veya ekonomik fuarlara katılmak amacıyla Hollanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşları olabilir. Bu kişilerin de belirli belgeleri ayarlaması randevu almadan önce gereklidir. Yukarıda belirttiğim temel belgeler dışında alınması gereken belgeler şunlardır.

— Ticari davetiye şarttır. Hollanda’da gidilecek şirket tarafından seyahat edecek kişiye yollanmış imzalı detaylı bir belge olmalıdır.

— Ekonomik bir fuara katılma amacıyla gidiliyorsa fuar katılım belgesi kesinlikle olmalıdır.

— Her meslek çeşidine göre farklı belgeler olmaktadır. Memurlar için ise, eğer iş amacıyla gidiliyorsa, maaş bordroları vize randevusu alabilmek için gerekli olan belgelerdendir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ