Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir?

Birçok insan Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir? Sorularını sormaktadır. Hırvatistan; Balkanlar, Orta Avrupa ve Akdeniz’in kesişme noktasında yer alan bir ülkedir. Küçük yüzölçümü ile dikkat çeken ülke, birçok farklı adadan oluşmaktadır. Uzun yıllar Yugoslavya çatısı altında bulunan Hırvatlar, 1991 senesinde bağımsızlıklarını elde ederek, Hırvatistan devletini kurmuşlardır.

Nüfusu

Hırvatistan’ın nüfusu yaklaşıl 4.5 milyon civarındadır. Bu nüfus ile dünyanın en kalabalık 125. Ülkesidir. Yani oldukça az bir nüfusa sahiptir. Kilometrekareye düşen insan sayısı ise 75.9 kişidir.

Önemli Şehirleri

Zagreb; İdari başkenttir ve ülkenin en kalabalık şehridir. 800 bin civarında bir nüfusa sahiptir. Zagreb, ülkenin orta kesiminde yer almaktadır.

Split; Deniz kenarında yer alan, ülkenin ikinci büyük kentidir. 180 bin kişi bu şehirde yaşamaktadır. Turistik açıdan ülkenin en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Özellikle denizi ve plajları ile birçok yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

Rijeka; Ülkenin üçüncü büyük şehridir ve deniz kenarındaki harika konumu ile dikkat çekmektedir.

Din ve Konuşulan Dil

Hırvatistan Nerede? Nasıl Gidilir? Sorusuna verilecek birçok cevap vardır. Ülke balkanlarda yer almaktadır. Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır. Ülkenin yüzde 96’lık bir bölümü bu dili konuşmaktadır. Bunun dışında kabul edilmiş olan yerel diller de mevcuttur. Hırvatça dışında en çok konuşulan dil ise yüzde 1’lik oranı ile Sırpçadır. Bunun dışında çekçe, Macarca, İtalyanca, Rutence ve Slovakça gibi diller de konuşulmaktadır. Ülkedeki hakim din Hıristiyanlıktır. Yüzde 87’lik bir Katolik nüfus vardır. Yüzde 5 civarında ise ateist ve agnostik nüfus, bu ülkede yaşamaktadır.

Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir - Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Hırvatistan’da doğal ve tarihi birçok güzellik vardır. Sahil şeridinin neredeyse her noktası görülmeye değerdir. Plitvice Gölleri, şelale, Korcula’da yer alan plaj gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Mljet’de yer alan göl, Hvar’daki mağaralar da bir diğer gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Dalmaçya kıyıları da özellikle deniz havası almak isteyenler için güzide bir yerdir.

İncele!  Gabon nerede nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Hırvatistan’da gezilebilecek tarihi mekanlar oldukça fazladır. Tarihi mimarisi ile dikkat çeken Dubrovnik şehri adeta bir açık hava müzesi gibidir. Diocletianus Sarayı da gezilmesi gereken bir diğer tarihi mekan olarak dikkat çekmektedir. Trogir’de ise tarihi bir kale ve bir de kilise bulunmaktadır.

Gece Hayatı

Hırvatistan’ın son derece hareketli ve bol alternatifli bir gece hayatı vardır. Marcvs Marvlvs Spalatensis adlı mekan, huzur arayanlar için en iyi seçeneklerden birisi olacaktır. Bu mekan Split şehri içerisinde yer almaktadır. Dubrovnik şehrinde Malvasija Wine Bar adındaki bar ise en kaliteli hizmeti sunan mekanların başında gelmektedir. Ayrıca değişik tasarımı ile yine aynı şehirde Cave Bar More yer almaktadır. D’vino Wine Bar ise, kaliteli şarap içmek isteyenlerin uğradığı bir mekan olarak bilinmektedir.

Ne Yenir Ne İçilir?

Hırvatistan mutfağı, tarihsel sebeplerden dolayı oldukça geniş ve zengin bir menüye sahiptir. Ülkede çok farklı tatlar vardır. Roma, Yunan, Akdeniz ve Türk mutfağının etkileri Hırvat Mutfağına da yansımıştır. Kulaneva adı verilen ve birçok farklı baharat ile sosun et üzerine konulmasından oluşan yemek oldukça lezzetlidir. Ülkenin mutfağında mantarın da ayrı bir yeri vardır. Ayrıca skripavac adındaki peybir de oldukça dikkat çekicidir.

Nasıl Gidilir?

Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir? Durumunu açıklamak gerekmektedir. Balkanlarda yer alan bu ülkeye gidebilmek için hem hava yolu, hem kara yolu hem de deniz yolu tercih edilebilmektedir. Böylelikle Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir sorusuna açıklayıcı bir cevap verilmiş olmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ