Hindistan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Hindistan Nerede Nasıl Gidilir?

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, Güney Asya’da yer alan bir ülkedir. Hindistan Nerede Nasıl Gidilir? Sorusu birçok gezgin tarafından dile getirilmektedir. Hindistan, eski ticaret yollarının kesişim noktasında yer alan ve son derece zengin bir kültüre sahip olan eski bir yerleşim yeridir. Aynı zamanda bu ülke, Budizm ve Hinduizm dinlerinin de doğuş yeri olarak bilinmektedir.

Nüfusu

Hindistan tam 1.2 milyarlık kalabalık bir nüfusa sahiptir. Tıp alanında ortaya çıkan gelişmeler ve tarımda artan verim, nüfusun kalabalık olmasının en büyük sebeplerindendir. Nüfusun çok büyük bir bölümü köylerde yaşarken, 285 milyon Hintli ise şehirlerde ikamet etmektedir.

Önemli Şehirleri

Yeni Delhi; Hindistan’ın başkentidir. Merkez nüfusu oldukça azdır. Yaklaşık 322 bin civarındadır. Ancak kırsal bölgeler ile beraber nüfusu 18 milyona kadar çıkmaktadır. Birçok Hindistan şehrinin aksine düzenli ve planlı görüntüsü ile dikkat çekmektedir.

Bombay; Hindistan’ın en büyük şehridir. Mombay olarak da bilinmektedir. Dünyanın en büyük üçüncü şehridir. Nüfusu 20 milyonun üzerindedir. Hindistan Nerede Nasıl Gidilir? Durumuna göre, buraya uçak ile seyahat etmek mümkündür.

Hindistan Nerede Nasıl Gidilir1 - Hindistan Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Hindistan’da birçok farklı dil konuşulmaktadır. Bu diller arasında resmi olan ise Hintçe ve İngilizce dilleridir. Hintçe, sömürge zamanlarından kalma bir dil olarak halen önemini korumaktadır. Ayrıca bu iki dilin dışında tam 21 dil daha Hindistan’da konuşulmaktadır. Hindistan’da dini yapı da oldukça kozmopolittir. Ülkenin yüzde 81’i Hindu dinine inanmaktadır. İslamiyet ise ikinci en büyük dindir. Bunun dışında Hıristiyanlık ve Budizm dinlerine inanlar da vardır.

Gezilecek Yerler

Hindistan’da gezilecek birçok güzel mekan vardır. Goa şehrinde harika bir plaj bulunmaktadır. Burada hem yüzmenin hem de güneşlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Mumbai kentinde su parkı, bollywood denilen Hindistan sinemasının kalbinin attığı yeri görebilirsiniz. Haydarabat şehrinde yer alan eğlence parkı da bir diğer alternatif arasında yer almaktadır.

İncele!  Kırgızistan nerede Nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Hindistan’ın gezilebilecek birçok tarihi mekanı vardır. Bunun başında ise Tac Mahal gelmektedir. Altın Tapınak adı verilen ve kutsal olan yer de alternatifler arasında yer almaktadır. Hümayun Türbesi, The Red Fort ise bir diğer tarihi ve turistik mekanlardır.

Gece Hayatı

Hindistan’da oldukça hareketli bir gece yaşantısı vardır. Bombay kentinde birçok mekan bulmak mümkündür. Bu mekanlar hem kaliteli hem de hızlı bir hizmet vermektedirler. Mumbay şehri de bu açıdan oldukça zengindir. Cafe Mondegar, Leo’s Square adındaki barlar, tercih edilen eğlence mekanları arasında yer almaktadır. Ayrıca Insomnia ve Athena kulüpleri de alternatifler arasında yer almalıdır.

 

Ne Yenir Ne İçilir?

Hindistan mutfağında değişik lezzetler mevcuttur. Bu bölgedeki diğer ülkelerde olduğu gibi Hindistan’da da baharatlı yemekler vardır. İnek Hint kültüründe kutsal olduğu için bu hayvanın eti yemeklerde kullanılmamaktadır. Bunun yerine ana besinler olarak deniz ürünleri ve tavuk tercih edilmektedir. Ayrıca baklagiller, baharat ve meyve de mutfağın vazgeçilmezleri arasındadır. Hindistan’da binlerce çeşit baharat bulunmaktadır. Yemeklerin neredeyse hepsine de baharat katılmaktadır. Bu ülkeye gittiğiniz zaman baharat ile harmanlanmış olan balık ve tavuk ürünlerini deneyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Hindistan Nerede Nasıl Gidilir? Konusu cevap arayan bir durumdur. Hindistan’a gitmek isteyenler için oldukça farklı alternatifler vardır. Hem Ankara hem de İstanbul üzerinden Hindistan’a direkt ya da aktarmalı bir biçimde uçabilirsiniz. Bu uçuşlar ile Yeni Delhi, Chennai, Hyderabad, Mumbai ve Kolkata şehirlerine rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz. Hindistan Nerede Nasıl Gidilir? Sorusu böylelikle ayrıntılı bir biçimde cevabını almış olmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ