Helsinki Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki ülkenin en büyük ve kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Kültür başkenti olan şehirde unsimaa yönetim biriminin merkezi durumunda olduğu için kent içinde açık renkli granit taşlardan yapılan mimarilerinden dolayı burası Kuzey’in Beyaz Kenti olarak anılır. Avrupa’da denize ve doğaya en yakın şehirdir ve şehir birçok sosyal ve kültürel etkinliklerde başrol oynar. Modern ve doğallığın iç içe olduğu şehirde bazı dönemlerde karanlığı görmek zordur ve geç saatlerde bile güneş hissedilir. Şehirde her vatandaşın hakkı olduğu düşünülerek internet kullanmak bedavadır. Baltık denizi kıyısında yer alan şehirde tüm güzellikleri keşfedebilmek için Helsinki Gezilecek Yerler arasındaki tarihi ve turistik yerleri görmek gerekiyor. Turistik bölgeler birbirine yakın ve yürüme mesafesinde bulunan şehir rahatça gezilebilecektir.

Helsinki En Önemli Tarihi Katedral ve Kiliseleri

Senate Meydanı ve Helsinki Katedrali; Bir çok tarihi mekana ev sahipliği yapan meydanda katedral, fin senatosu, Helsinki üniversitesi burada yer alır. Meydanda ayrıca Rus çarı II. Aleksander’a ait heykelde bulunur. Katedral ise neoklasik tarzda inşa edilmiş olup şehrin her yerinden görülen kubbeleriyle Helsinki’de görülecek yerlerden birisidir. İç mimarisi sade olarak yapılan katedralde bakır rengiyle dikkat çeken yapısı bulunur.

Uspenski Katedral; Katedral inşa edilirken Rum mimarisiyle yapılmış ve Batı Avrupa’da bulunan en büyük Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahiptir. Süslü yapısı ve görkemiyle Helsinki Gezilecek Yerler arasında yer alıyor. Senato meydanından denize doğru gidilerek ulaşılan katedral altın kaplı kubbeleriyle ilgi çekici kutsal mekanlarından biridir.

Temppeliaukio Kilisesi; Helsinki Gezilecek Yerler arasında bulunan kilise, turistlerin uğrak yerlerinden biri olan kilise kayaların içinde yer alıyor. 1969 yılında inşa edilen kilisede mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kilisenin tepesindeki yeşil alan bulunuyor.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Fırsatları

dreamstime xxl 51946258 - Helsinki Gezilecek Yerler

Helsinki Tarihi ve Önemli Yerleri

Suoemenia Adası ve Kalesi; Ada Helsinki’nin en çok turist çeken yerlerindendir ve ülkenin başlıca güzelliği burada bulunur. Helsinki’den 15 dakikada ulaşılabilen tekne yolculuğu ile gidilen adada denizaltı kalıntısı, birkaç müze, kale ve köprü yer alıyor. Rus işgaline karşı yapılan kalenin içinde kilise ve deniz feneri de bulunuyor. Kale aynı zamanda dikkat çekici özelliğinden dolayı Unesco dünya mirası listesinde yer alıyor.

Esplanade Parkı; Senato meydanı ile liman arasında kalan parkın içerisi heykelleriyle gezilebilecek yerlerden birisidir ve bol oksijen alan parkta keyifle yürüyüş yapılabiliyor. Parkın özelliklerinden birisi de çok sayıda kuşu içinde barındırmasıdır. Konser alanı olarak da kullanılan park yerli halkın ve turistlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.

Kauppatori Market Square; Turistlerin alışveriş için gittikleri ve her çeşit ürünün bulunduğu Pazar alanı olarak kullanılan yerde yemek yemek için de mekanları bulunuyor. Parktan denize doğru giderken dikkat çekecek yerlerden birisidir. Aynı zamanda adaya gitmek isteyenler için tekneler burada bulunuyor.

Old Market Hall – Vanha Kauppahalli; Belediye binası ve Pazar bu alanda bulunuyor ve İskandinav ülkelerine has eşya ve yiyeceklerde burada satılıyor. Hediyelik eşya arayanlar için ideal olan yerde fiyatların pahalı oluşu da dikkat çekiyor.

Kiasma Çağdaş Sanatlar Müzesi; 1960-1990 dünya sanatı ve Finlandiya sanatının yansıtıldığı eserler bu müzede sergileniyor. Mimarisi dikkat çeken yapıda şehir merkezinde yer alıyor ve şehrin en modern yapılarından birisi olarak biliniyor.

Helsinki’ye Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Gulf stream akıntısı sebebiyle kış ayları olması gerekenden ılık geçer. Genel olarak bakıldığında şehirde kışlar uzun ve genelde soğuk geçer. Helsinki Gezilecek Yerler arasında Turistik gezi için tercih edilmesi gereken zaman Mayıs-Haziran ayları ve Temmuz ve Ağustos aylarında rahatlıkla gezmek için uygun zamandır. Türkiye’den direkt uçuşlar bulunuyor ve yaklaşık 3.5 saatlik uçuşun ardından bölgeye ulaşılıyor. Aktarmalı olarak gitmek isteyenler içinde uçuş firmaları bulunuyor.

İncele!  Erken Rezervasyon Otelleri

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ