Hangi Ülkelere Vize Yok

Hangi Ülkelere Vize Yok

Yurt dışına çıkışlarda hangi ülkelere vize yok konusunu pek çok kişi merak ediyor. Vize konusu yurt dışına çıkış durumunda karşınıza çıkabilecek ilk problemdir. Dış politikayla ilgili üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Çoğu zaman yurt dışı için vizeler kalkıyor diye bir başlık görürüz televizyonlarda, gazetelerde ama bu her zaman vizelerin tamamen kalktığının habercisi olmayabilir. Bazen sadece pasaport işlemleriyle ilgili bir kolaylık da gelebilir. Söz konusu yeşil pasaportla ilgili ya da diplomatik pasaportla ilgili yapılan değişiklikler çok da büyük bir gelişme kabul edilmiyor. Çünkü pek çok kişi bordo pasaport sahibidir. Ayrıca vize sorunu kalktı diye bir haber okuduysanız bunun hemen işleme konduğu gibi bir fikre sahip olmamalısınız.

Avrupa Ülkelerine Vizesiz Gidilir mi?

Vize istemeyen ülkeler konusunda hangi ülkelere vize yok sorusuna karşılık olarak pek çok Avrupa ve Balkan ülkelerini örnek verebiliriz. Çünkü çoğu kişinin özellikle gezginlerin en çok gitmek istediği yerlerin başında Avrupa geliyor. Schengen bölgesi vizesiz gidilemeyen bir bölge olduğundan vize konusunda en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Avrupa birliğinde yer almayan ve gezilebilecek birçok Avrupa ülkesi de bulunuyor. Bu ülkelere gitmek için vize alma zorunluluğu bulunmuyor. Avrupa birliği topluluğu içinde olmayan bu ülkeler ve Balkan ülkeleri gezi severler için de ilk sırada yer alıyor. Bu ülkelerdeki yakınlarınızı ziyaret etmeniz de böylelikle kolaylaşıyor. İşte vizesiz gidebileceğiniz ülkeler:

Makedonya - Hangi Ülkelere Vize Yok

 

Makedonya: Makedonya vizesiz seyahat denince akla gelen ülkelerden biridir. Kanyon Matka ve Ohrid gibi doğal güzellikleri ziyaret etmek için bir Makedonya turuna katılabilirsiniz.

Sırbistan - Hangi Ülkelere Vize Yok

Sırbistan: Ülkemizden vize almadan gidilebilecek ülkelerden biri de Sırbistan’dır. Sırbistan Avrupa Birliği’ne üye olmayan bir Avrupa ülkesidir. Bu nedenle Schengen bölgesine gidemeyenler için Sırbistan en önemli alternatiflerden biridir. Karlofça, Niş gibi önemli yerleşim yerlerine sahip olan Sırbistan genelde gezi severlerin listelerinin de başında yer alıyor.

İncele!  Jamaika Vize İstiyor mu?

Ukrayna - Hangi Ülkelere Vize Yok

Ukrayna

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna da vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Ukrayna’da başkent Kiev ve bir liman şehri olan Odessa gidilebilecek şehirlerin başında geliyor.

Bosna Hersek - Hangi Ülkelere Vize Yok

Bosna Hersek: Bosna Hersek bizim kardeş ülkelerimizden biridir. Aynı zamanda gezip görülebilecek en güzel ülkeler arasında yer alıyor. Bosna Hersek ziyareti sırasında birçok Bosna kentinde irili ufaklı şehir ya da beldelerde Osmanlı’nın izlerine rastlamak mümkün. Hem tatil amaçlı hem de tarihî geziler için tercih edilebilecek yerlerin başında Bosna Hersek geliyor. Tarihi bağlarımız olan Bosna’nın Mostar, Saraybosna gibi önemli şehirleri bulunuyor. Hangi ülkelere vize yok diye merak ediyorsanız bu konuda Bosna Hersek de unutulmamalıdır.

Rusya - Hangi Ülkelere Vize Yok

Rusya: Vizelerin kalkmasıyla birlikte en çok ilgi çeken ülkelerden biri olan Rusya’ya da ilgi artıyor. Başkent Moskova en önemli ve ünlü şehirlerinden biridir. Gidenlerin hayranlıkla geri döndüğü bir şehir olan Rusya en önemli Avrupa kentleri arasında yer alıyor.

Karadağ - Hangi Ülkelere Vize Yok

Karadağ: Hem bir Avrupa seyahati yapmak istiyor hem de vizesiz gidilebilecek bir ülke arıyorsanız Karadağ’a da listenizde yer verebilirsiniz. Çünkü Karadağ kendine has doğasını koruyan önemli ülkelerden biridir. Henüz doğallığını önemli ölçüde koruyan ve deniz kıyısı bir ülkedir. Deniz tatili için yurt dışını tercih ediyorsanız hem daha ucuz hem de daha doğal bir ülke olarak Karadağ’ı tercih edebilirsiniz.

Kosova - Hangi Ülkelere Vize Yok

Kosova: Vizesiz gidilebilecek ve en son bağımsız olan Avrupa ülkesi olarak Kosova da tercih listesinde yer alabilecek önemli bir ülkedir.

Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Özetle hangi ülkelere vize yok diye merak ediyorsanız yukarıdaki ülkelerin dışında Arnavutluk, Moldova gibi ülkelere de gidebilirsiniz. Bunun dışında Amerikalar’da pek çok ülkenin Türkiye için vize uygulaması bulunmuyor. Bu ülkelerin bir kısmı 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Kimisi de havaalanında alınan turist kartı ile gidilebiliyor. Seyahat planlamadan önce son değişiklikleri öğrenmek adına o ülkelerin konsolosluklarından bilgi almanız tavsiye edilir.

İncele!  Rusya Vize İstiyor Mu

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ