Haiti Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Haiti Nerede Nasıl Gidilir

Haiti nerede Nasıl gidilir Haiti, Amerika’da bulunmaktadır. Karaip Denizi içinde bir ada olarak ünlü Haiti, Hispaniola adasını, Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmaktadır. Ülkenin yüzölçümü 27,750 km2 olarak bilinmektedir. Haiti, çok sevilen, her dönem çok turist ağırlayan isimlerden biri olarak varlığına devam etmektedir. Haiti’nin başkaenti, Port – au Prince’dir.

Haiti nerede Nasıl gidilir sorusu için nüfusun etkisi bulunmamaktadır. Bu soruya bağlı olarak seyahate çıkmak ya da seyahatten vazgeçmek gibi bir durum oluşmamaktadır. Fakat ülkenin nüfusunu bilmek, ne kadar kalabalık ya da sessiz bir yere gidildiği hakkında bilgi vermekte olduğu için, önemsenmekte olan bilgiler arasında yer almaktadır.  10,17 Milyon olan nüfus, çok yoksul olarak yaşamaktadır. Nüfusun % 80’i yoksul olarak, % 54’ü ise açlık sınırının altında yaşamaktadırlar. Bu ada, Batı Yarımküre içerisindeki en fakir ülke olarak kabul edilmektedir. Bu fakirliğin ana sebebi olarak, iklim şartları görülmektedir. Bölgede bu nedenle verimli bir şekilde tarım yapılamamaktadır.

Haiti nerede Nasıl gidilir Peki ya en önemli şehirleri neresidir? Coroix – des – Bouquets Jacmel, Gonaives isimleri, ülkenin en önemli şehirlerinin isimleri olarak bilinmektedir. Bu şehirler, eskiden Fransa’nın sömürgeleri olmuşlardır. Sonrasında bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Tarihi kronolojiye göre bu bağımsızlık ilanı, Amerika’nın bağımsızlık ilanını takip eden tarihte gerçekleşmiştir. Bu şehirler ve ülkenin geneli, 2010 yılında gerçekleşmiş olan 7 şiddetindeki deprem nedeniyle oldukça geriye gitmiştir. Bu depremde 200 binden fazla kişiden bahsedilmektedir.

Haiti Hangi Dile Anlaşıyor?

Ada ülkesinin genel olarak dili Fransızcadır. Fransızca bilenler içi ada keyifli olabilmektedir. Bilmeyenler de rehber kullanabilmektedirler. Turlar ile gidildiğinde bölgede hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır.  Haiti nerede Nasıl gidilir Sorusu için dini de öğrenmek, yaşayan halkın hangi dine mensup olduklarını sorgulamak, önemsenmesi gereken bir detaydır. Bu ülkede % 80 oranında Katolik yaşamaktadır. % 16 ile Protestanlar ikici sırada yer almaktadırlar.

İncele!  Belçika Nerede Nasıl Gidilir

Haiti Nerede Nasıl Gidilir - Haiti Nerede Nasıl Gidilir

Haiti İklim Şartları Nasıldır?

Haiti bir ada ülkesi olduğu için ve bulunduğu bölge itibariyle de genel olarak Tropikal iklim özellikleri göstermektedir. Kasırga ve fırtınalar Haiti’de çok korkutucu boyutlarda yaşanmaktadır. Bu iklim olayları ülkede daha fazla ” Ağustos ” ve ” Ekim ” aylarında yaşanmaktadır. Geri kalan dönemlerde Haiti gayet tercih edilen bir iklime sahiptir. ” Şubat ” ayı da Haiti için festival anlamına gelmektedir. Mevsimin uygun olması ile aşağıdaki yerler adada gezilebilir yerler olarak adlandırılabilmektedir.

Presidential Palace, Gingerbreat House ve Haiti Ulusal Sarayı, ülkenin gezilip görülebilecek en anlamlı yerleri olmaktadır. Tarihi olarak da Port – Prince Katedrali, görülebilecek en değerli yerlerden biri olmaktadır. 1884 – 1914 yıllarında inşa edilmiş olan katedral, 13 Aralık 1928 yılında, Devlet hazinesine devredilmiştir. Kültür turizmi yapmak isteyenler, Haiti’yi tercih edebilmektedirler. Haiti’nin çok fazla ziyaret alamamasının en başında, gece hayatının yoksunluğudur. Herkes bu adayı görmek istemektedir fakat gördükten sonra da detaylar dolayısıyla Haiti’de kalmak istememektedir.

Haiti lezzetlerinde, tüm dünyadan örnekleri bulabilmek mümkün olmaktadır. Haiti’de çok farklı kültürlerin izlerini, yemeklerde görebilmek mümkündür. Bu da çok keyif verici olarak yorumlanmaktadır. Ülkede çok leziz balıkların olmasına rağmen, et yemek isteyenler için de bir alternatif bulunmaktadır. Haiti’de

  • Pirinç
  • Et
  • Soğan
  • Mantar

birlikte pişirilmelidir. Bu mutfağın böyle bir kuralı bulunmaktadır. Bu kural da Haiti yemeklerine, benzersiz bir tat verebilmektedir. Haiti’nin tüm detaylarını yaşamak isteyenler için, uzun bir uçuş gerekmektedir. Haiti – Türkiye arasında 20 ile 25 saat arasında bir zaman diliminde uçuş gerçekleşebilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ