Gürcistan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Gürcistan Nerede Nasıl Gidilir

Gürcistan nerede Nasıl gidilir Gürcistan, Güney Kafkasya’da bulunmaktadır. Ülke, Karadeniz’in doğu kıyısında yer almaktadır. Gürcistan, Eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biri olarak da tanınmaktadır. Ülkenin kuzeyi Rusya’ya, doğusu Azerbaycan’a, güneyi Ermenistan’a ve de güneybatısı Türkiye’ye komşudur. Gürcistan’da ” Temsili Demokrasi ” hâkimdir. Ülke dünyadaki hiçbir örgüte henüz resmi olarak üyeliğini ilan edememiş bir isim olarak bilinmektedir.

Gürcistan nerede Nasıl gidilir Gürcistan için seyahate çıkacak olan kişinin, ülkenin nüfusunun 4,512 olduğunu bilmesi gerekmektedir. Batum, Tiflis, Rustavi, Kuıtaisi ve Sukhumi gibi önemli şehirleri bulunmaktadır. Özellikle Batum, bu şehirlerarasında önemli bir yer olarak dikkat çekmektedir. Şehre bu önemi en çok kumarhaneler vermektedir. Batum’da çok sayıda yüksek kalitede kumarhane bulabilmek mümkün olabilmektedir. Batum’un denizi de tercih edilen denizler arasında yer almaktadır.

Gürcistan’da Hangi Diller Konuşulur?

Gürcistan’da Rusça da konuşulmaktadır. Çünkü Gürcistan Sovyetler Birliğinden ayrılmıştır. Bu nedenle bölgede Rusça da hâkim bir dildir lakin ülkenin resmi dili, Gürcücedir. Gürcistan dili açısından inatçı bir ülke olarak bilinmektedir. Dilini korumak için ülkede çeşitli etkinliklerin de yapıldığı bilinmektedir. Din olarak Gürcistan’da Ortodoks Hıristiyanlarının çoğunlukta olduğu görülmektedir. Ülkede Musevi ve Müslüman da yer almaktadır.

Gürcistan nerede Nasıl gidilir Ve ülkede ne giyilir? İklim şartları bölgede nasıldır? İşte bu soruların tamamı, iyi bir seyahat planlaması yapabilmek adına sorulması gerekli olan sorular olmaktadırlar. Gürcistan iklim olarak ele alınır ise her bölgenin ayrı etkiler almakta olduğu anlaşılmaktadır. Ülkede her daim ılıman ve de yağışlı bir havanın olmasının nedeni olarak, Kafkas Dağlarının kuzey rüzgârlarını kesmesi, Karadeniz’in de nemli ve de sıcak bir hava akımı oluşturması, bu durumu meydana getirmemektedir. Gürcistan, bulunduğu bölgede en fazla yağış oluşan hava şartlarıyla, tatilciler için sadece ilkbahar zamanlarında uygun olabilmektedir. Bu zamanlarda yağışlar duraksamaktadır. Kış ayları da oldukça görsel ziyafetli, soğuk ve de sakin geçmektedir.

İncele!  Küba Nerede Nasıl Gidilir

Batum Nerede Nasil Gidilir - Gürcistan Nerede Nasıl Gidilir

Nereler Görülmeli? Nereler Gezilmeli?

Gürcistan, kumar ile ünlü yerlerden bir olduğundan, kaliteli kumarhanelerin bulunduğu her yer tavsiye edilebilmektedir. Kumar otellerinin de çok sayıda bulunmakta olduğu Batum, özellikle dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bunun haricinde ” Botanik Park ” görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Burası Batum’un yaklaşık 10 kilometre uzaklığında bulunmaktadır. Yani Batum ziyaretçilerinin mutlaka görmeleri gereken çok keyifli bir yer olarak tavsiye edilmektedir. Park çok büyük ve de çeşitli olduğu için 1 günde gezilemeyecektir. Bunun da akıldan çıkarılmaması gerekmektedir. Parkın tamamını gezmek isteyenler, bölgede bir yerde bir gece konaklamalıdırlar. Bunu seyahat planında dikkate almak gerekmektedir.

Gürcistan nerede? Nasıl gidilir? Konusunu merak edenler için, tarihi sevenlerin özellikle bilgilendirilmeleri faydalı olacaktır. Tarih için ülkede Tiflis’e gidilmelidir. M.Ö. 4000 yılına kadar uzanmakta olan bir geçmişe tanıklık etmek için en uygun şehirlerden biri de Tiflis olarak bilinmektedir. Burada;

  • Etnografya Müzesi
  • Tiflis Sh. Amiranazhvili Sanat Müzesi
  • Janashia müzesi
  • Kukla Müzesi
  • Nümizmatik Müzesi
  • Abanotubani

bulunmaktadır.

Geceleri çok hareketli olan şehirde gündüzleri de yoğun bir hareketin görülmesi, ülkeye ” 24 saat ayakta olan şehir denmesine neden olmaktadır. Eğlenmeyi özellikle de kumar oynamayı sevenlere çok keyifli geceler vadeden Gürcistan, kaliteyle heyecanı buluşturabilen mekânlar sunabilmektedir. Gürcistan’da çok yoğun baharat kullanılmadığından, beslenmek de kolay olmaktadır. Acı özellikle hiç kullanılmamaktadır. Etli ve hamurlu tatlar ile Gürcistan, Türk damak yapısına aykırı bir mutfağa dâhil değildir. Bu keyifli ülkeyi keşfetmek isteyenler, Tiflis’e hem hava hem de kara yolu ile çok kısa bir sürede ulaşabilmektedirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ