Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler özellikle görev amacıyla belli bir dönem yurtdışında kalması gereken kişilere avantaj sağlayan bir uygulamadır. Gri pasaport, yeşil pasaport alma hakkı bulunmadığı halde yurtdışında belli bir süre görev yapacaklara verilmektedir. Belli ülkelere vizesiz girme hakkı sağlayan bu pasaporttan daha çok,

 • TSK üyeleri,
 • Gazeteciler,
 • Araştırma görevlileri,
 • Festival tipi etkinliklere katılması gerekenler yararlanabilmektedir.

Bu tür organizasyonlarda zaman ve para kaybının önüne geçilmesini sağlayan uygulama sayesinde ülkemizde mevcut bir işi olan kişiler belli dönemlerde bir nevi temsil görevi üstlenmektedir. Bu tür organizasyonların belli zamanları olması nedeniyle görevliler herhangi bir kayba uğramadan gerekli görülen günde diğer ülkelerdeki görevlerine başlayabilmektedir.

Vize Uygulamaları Zaman İçinde Güncellenir mi?

Evet. Belli durumlarda her türlü vize uygulaması güncellenmektedir. Bu olumlu yönde olabileceği gibi olumsuz bir gelişme de olabilir. Vize uygulamaları tamamen siyasi temeller üzerine kurgulanmaktadır. İki ülkenin arasının iyi olduğu dönemler için vize muafiyeti getirilmese bile ilgili ülkelerin vatandaşlarının vize başvuruları daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bu durum tersine döndüğünde ise muafiyetin olduğu ülkelerin arasındaki anlaşmalar bile bozulabilir. Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında,

 • Almanya,
 • Danimarka,
 • Hırvatistan,
 • İspanya,
 • Yunanistan,
 • Avusturya,
 • Hollanda ve
 • İtalya sayılabilir.

Liste çok daha fazla ülkeyi kapsadığı gibi zaman içinde de genişlemektedir. En güncel bilgilere ulaşmak isteyenlerin Dış İşleri Bakanlığının resmi web sitesi üzerinden bilgi alması gerekmektedir.

Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 1 - Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Vize Alamadığınız İçin Seyahatinizi İptal Etmek Zorunda Kaldınız mı?

Seyahat planlarını ciddi bir şekilde değiştirmek zorunda bırakan vize uygulamaları tatil programlarını da alt üst etme gücüne sahiptir. Bir ailenin yaptığı başvuruların bir kısmına vize çıkması bir kısmına ise çıkmaması planın tamamen iptal olması anlamına gelmektedir. Yurt dışı tatil planı yaparken vize konusunu sürekli aklınızda tutmalı ve gerekli gördüğünüz zamanlarda Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri tercih etmelisiniz. Vize başvuruları sürecinde evrak hazırlıkları aşamasında harcanan emek, zaman ve para bazen gereksiz boyutlara ulaşabilmekte ve kişileri çileden çıkarmaya yetmektedir. Özellikle akademik çalışmalar peşinde koşan, konferanslara katılarak deneyimlerini paylaşan ve ülkemizi geleceğe taşımaya çalışanlar için tanınan önemli haklar arasında yer alan gri pasaporta vize istemeyen ülkeler sayesinde süreç oldukça avantajlı bir hale gelmektedir. Bu aşamada gri pasaport ile yeşil pasaport arasındaki fark kafaları kurcalamaktadır. Kolay bir anlatım ile gri pasaport görevi ve yetkisi ne olursa olsun tüm kamu görevlilerine verilebilmektedir. Kısa süreli ve belli bir görevi yerine getirmek için verilen bu pasaport ile sadece ilgili döneme ait görevler gerçekleştirilebilir. Oysa yeşil pasaport daha uzun süreliğine ve yetki açısından daha üst seviyedeki kişilere verilmektedir.

İncele!  Jamaika Vize İstiyor mu?

Gri Pasaportlar Turistik Amaçlı Kullanılabilir mi?

Hayır. Gri pasaport sahipleri bu avantajı turistik gezilerde kullanamazlar. Ancak yeşil pasaport sahipleri tatil amaçlı yurtdışı gezilerine de bu pasaport ile çıkabilirler. Hem gir hem de yeşil pasaportun vizesiz giriş yapabilecekleri ülkelerin listesine baktığınızda İngiltere ve ABD’nin yer almıyor olması sizi şaşırtmasın. Bu iki ülke her türlü pasaporta vize talebinde bulunmaktadır. Buna karşılık gri ve yeşil pasaport sahiplerinin ilgili ülkelere girmek için yaptıkları başvurularda standart renk olan bordo pasaporta sahip olan kişilerden daha avantajlı olduğu da bilinmelidir. Herhangi bir görev ile yurtdışına çıkacaksanız gri pasaporta vize istemeyen ülkeler listesinin en güncel haline göz atarak sorun yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Gelecekte vizelerin tamamen kalktığı ve insanların daha kolay şartlarda dünyanın her yerine gidecekleri bir sistemin kurulması umudunu tüm insanlık taşımaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ