Gine Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Gine Nerede Nasıl Gidilir?

Gine nerede Nasıl gidilir? Gine’nin resmi adı ” Gine Cumhuriyeti ” dir. Haritada Gine’yi, Afrika’nın batısında görmek mümkündür. Ülkenin başkenti ” Conakry “dır. Ülke ” Atlas Okyanusu “na kıyısı olan bir kara parçasıdır. Dünyaca ünlü sahilleri, her seyahat severin gördüğü ya da görmek istediği yerler listesinde yer almaktadır. Özellikle de ” Fildişi Sahili ” bunların başında yer almaktadır.

Gine’nin güncel nüfusu, 10,628.972 olarak bilinmektedir. Ülke nüfus olarak gençtir. Buna göre;

  • 0 – 14 yaş % 42 / Erkek 2,437,142 – Kadın 2,387,105
  • 15 – 24 yaş % 19,5 / Erkek 1,130,432 – Kadın 1,108,834
  • 25 – 54 yaş % 30,4 / Erkek 1,748,867 – Kadın 1,739,881
  • 55 – 64 yaş % 4,4 / Erkek 243,032 – Kadın 266,578
  • 65 yaş ve üzeri % 3,6 / Erkek 182,084 – Kadın 230,428

olarak tespit edilmiştir.

Gine nerede nasıl gidilir bilgisi öncesi, Gine hakkında bilgi edinmek daha faydalı olacaktır. Örneğin Gine’nin en kalabalık şehri, ülkenin başkenti olan Konakri’dir. Burası Atlas Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Dolayısıyla şehirde limancılık yapılmaktadır. Kuruluş tarihi 1984’tür. Sanayi ve madencilik alanında gelişmiş bir şehir olarak bilinmektedir. Ülkenin bir diğer önemli şehri de Faranah’tır. Burası Nijer Nehri kıyısında kurulmuştur. Demir madenlerine çok yakınlığı sayesinde şehir, gelişim göstermiştir. Bu gelişmede şehre kurulan ” Faranah Havaalanı”nın da etkisi büyüktür.

Gine’de Neyce Konuşuluyor?

Gine nerede Nasıl gidilir? Öğrenmeden önce, ülkenin dili hakkında bilgi sahibi olmak da gerekmektedir. Çünkü bir şehrin iyi anlaşılabilmesi için diline de vakıf olabilmek, en azından birkaç cümle kullanabilmek önemlidir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. Çünkü uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olarak kalmıştır. Ayrıca özellikle etnik gruplar tarafından kullanılmakta olan Fulanice dili de bulunmaktadır.

İncele!  Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

Gine’de nüfusun % 85’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Sünni mezhebinin ağırlıklı olarak yaşanmakta olduğu İslam dini harici ülkede % 8 civarında Hıristiyan da bulunmaktadır. Gine nerede Nasıl gidilir? gibi sorulardan sonra, ülkenin dini yapısının da araştırılmış olması, seyahat esnasında türlü kolaylıklar sağlayabilmektedir. Özellikle de beslenme konusunda dini inanç farlılıkları çok net ortaya çıkmaktadır.

Gine Nerede Nasıl Gidilir - Gine Nerede Nasıl Gidilir

Gine’de Havalar nasıl?

Gine tropikal bir iklim özelliğiyle bilinmektedir. Bu da kuraklıkların ve de yağmurların uzun süreli olması anlamına gelmektedir. Burada Muson Yağmurlarının görüldüğü aylar, ” Nisan ” ve ” Kasım ” aylarıdır. Ülkede yıllık sıcaklık ortalamaları 22 – 32 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Ülkeye yağmurların hâkim olduğu dönemde gitmek isteyenlerin ziyaretlerini ” Nisan – Aralık ” arasında yapmaları, kuru sezon tercih edenlerin de ziyaretlerini ” Aralık – Mayıs ” arası gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Gine nerede Nasıl gidilir? Sorusu burada daha bir önem kazanmaktadır. Çünkü Gine,  olduğu bölgeye göre hazırlanılması gereken yerlerden hariç bir ülkedir. Burada iklim şartlarının kendi içinde de değişkenlik göstermekte olduğu bilinmektedir.

Gine’ye gittiğinde ziyaretçinin görmesi gereken yerler;

  • Başkanlık Sarayı
  • Balık Pazarı
  • Botanik Bahçesi
  • Ulusal Müze
  • Madina Market

gibi isimler olarak bilinmektedir. Bu yerlerin hepsi de ülkenin başkentinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin Atoll adalarının da çok ziyaretçi aldığı bilinmektedir. Burada ünlü Soumba Şelaleleri de bulunmaktadır. Tarihi yerlerden hoşlananlar için Başkanlık Sarayı oldukça keyif vaat etmektedir.

Geceleri Gine’de insanlar geceleri oldukça sakin bir yaşam sürmektedirler. Sadece kurtuluş günleri olan 2 Ekim gecesinde çok coşkulu kutlamalara tanıklık etmek mümkün olabilmektedir. Bunun yanında ülke, mutfağı ile çok çeşitli lezzetler sunabilmektedir. Ülkede en fazla sığır eti tüketilmektedir. Bu zengin mutfağı keşfetmek isteyenler için seyahat planında Dakar da bulunmak durumundadır. Çünkü ülkeye ancak Dakar üzerinde aktarmalı bir uçak yolculuğu sonunda ulaşılabilmektedir.

İncele!  İrlanda nerede nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ