Home » Seyahat Rehberi » Gezilecek Yerler Venedik

Gezilecek Yerler Venedik

Gezilecek Yerler Venedik

Gezilecek Yerler Venedik başta İtalya olmak üzere Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Kanallar şehri olarak bilinen Venedik’te yüzlerce kanal ve köprü bulunmaktadır. Ulaşım vaporetto deniz taksileri ile sağlanmaktadır. Çok farklı bir şehir olan Venedik mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken güzel bir şehirdir.  Araç trafiğinin olmaması şehri daha cazip hale getirmektedir. Ünlü tarihi yapıları da içinde barındıran şehirde her gezgin hayran kalarak dönmektedir. Konaklama konusunda çok pahalı olan şehirde turlarla gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Gezilecek Yerler Venedik
Gezilecek Yerler Venedik

Venedik Şehrinde Nereleri Gezmeli  ?

Büyük Kanal Gezilecek Yerler Venedik’te en görülesi yerlerinden birisidir. Şehrin en önemli noktası olan Büyük Kanal Venedik Su trafiğinin ana hattıdır. Olağanüstü atmosfere sahip S şeklindeki yapısı ile 3800 metrelik kanalda 170 kadar yer bulunmaktadır. Deniz Otobüsleri veya Gondollarla ulaşım sağlanabilmektedir. San Marco Meydanı  şehrin en hareketli noktasıdır. Meydan ve çevresinde en önemli yapılar bulunmakta ve bu meydana gidildiğinde bir çok yerde aynı zamanda gezilmiş olacaktır. Aziz Mark’ın Çan Kulesi de bu meydanda bulunmaktadır. Çan Kulesinin 99 metre uzunluğu bulunmakta seyir terası bulunan kulede muhteşem Venedik manzarası izlenebilme imkanı sağlamaktadır.

Tüm şehrin göründüğü kulede tek bir kanal gözükmemesi çan kulesinin enteresan bilgilerinden biridir. San Marco Bazilikası Altınların Kilisesi olarak anılan Venedik şehrinin en önemli dini yapılarından birisidir. Altın heykeller, Cam İşlemeler ve Oyma Eserler ile Ayasofya Müzesi bu kiliseye ilham veren bir yapı olarak dikkat çekmektedir.  Dükler Sarayı şato olarak inşa edilmiş Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuştur. 1923 yılında müze olarak kullanılmaya başlayan saray görülecek yerlerdendir.  Gezilecek Yerler Venedik ile Sırlara Yolculuk turlarında düklerin odaları, engizisyon odaları, toplantı salonları gibi sarayın perde arkasında kalan gizli bölümler mutlaka görülmelidir. Rialto Köprüsü en ünlü köprüdür ve hediyelik eşya satan dükkanları, mücevher meraklılarının gidebilecekleri mücevher dükkanları bu köprü etrafında yer almaktadır.

Muhteşem Sanat Eserleri, Müzeleri, Köprüleri Görülmeden Gelinir mi ?

Burano Adası Venedik’in en önemli ve dünyaca ünlü adasıdır. Dantel işletmeciliğinin çok bulunduğu dükkanları turistlerin ilgisini çekmektedir. Burano Adası en güzel ve en turistik adalardan birisidir. Eski zamanlarda Denizcilerin evlerini ayırt etmek için rengarenk boyadığı yapılar hala rengarenk görünümüyle şehrin dikkat çeken noktalarından biridir.  Ahlar Köprüsü 1602 yılında inşa edilmiş ve Venedik’in en bilinedn yerlerinden olarak hala göz alıcı bir köprüdür.

Mahkumların köprüye bakıp iç geçirdikleri için bu köprüye Ahlar Köprüsü denmiştir. Köprü Beyaz Kalkerden yapılmış ve görülmesi gereken bir yerdir. Accademia Galerisi  sanat severlerin gitmesi gerekn sanat galerisidir. Resim, Heykel, ve mimari alanda koleksiyonların sergilendiği sanat galerisinde beş yüz yıllık koleksiyonlar bulunmaktadır. Santa Maria Della Salute Bazilikası Meryem Anaya ithafen yapılmış ve Venedik için en önemli ve en güzel dini yapılarındandır. Ca’d’Oro Altın Evi en ünlü yapı ve müzelerindendir. Gotik mimarının önemli eserlerinden biridir. Soylu Mariano Contari’nin isteği üzerine yapılan yapı, daha sonra devlete bağışlanmış ve 1984 yılından beri de Giorgio Franchetti Koleksiyonu burada sergilenmektedir.

İki katlı yapıda bir çok sanat eseri sergilenmektedir. Murano adası en ünlü adalarından biridir ve cam işçiliği ile renkli evleriyle ünlü bir adadır. Bir çok cam atölyesi bulunan adada cam ürünleri satan br çok dükkan bulunmaktadır. Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası 14. Yüzyılda tamamlanan inşasıyla gotik kilisesinden birisidir. Dış kısmı sade olan yapının iç kısmı oldukça hareketlidir. Çan kulesi ise en yüksek yapılardan biridir. Riva Degli Schiavoni  rıhtımı da gidilmesi gereken bir rıhtımdır. San Zaccaria ise 9. Yüzyıldan kalma bir Venedik Kilisesidir.  Mimarisi ile görülmeye değer Gezilecek Yerler Venedik  arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.