Gana nerede nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Gana nerede nasıl gidilir?

Gana nerede nasıl gidilir sorusuna Batı Afrika’da yer aldığını söyleyerek başlamak mümkün. Ülke Fildişi Sahili, Burkina ve Togo ile sınır komşusu. Aynı zamanda Atlas Okyanusuna da kıyısı var Ülkenin maden kaynakları açısından zengin olması, beraberinde İngiltere ve Hollanda gibi birkaç ülkeyle dış ticareti de hareketlendirmiştir.

Nüfusu

Ülkede yapılan 2013 sayımlarına göre nüfusu 25 milyon civarında.

Önemli Şehirleri

Afrika kıtası içerisinde en gelişmiş şehirlerinden biri olan ve aynı zamanda Gana başkenti Akra adeta ülkenin dışarıya açılan penceresi konumunda. Kültürel özellikleri ve ticari açıdan yoğun işleyişin olduğu kent önemli bir bölgedir. Ülkenin bir diğer kritik kenti ise Kumasi. Ciddi bir nüfus yoğunluğu görülen kent aynı zamanda en kalabalık ikinci kent olma özelliğini de taşıyor. Kentin öne çıkan ekonomik faaliyetleri ise kakao ve parke ticareti. Bunun yanında buradaki rengarenk çiçekler nedeniyle şehir, Bahçe Şehri ismini almış.

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi olarak geçerli olan dil İngilizce; ancak farklı bölgelerde toplamda 47 değişik Afrika dilinin konuşulduğu görülebiliyor. Nzema, Kwahu, Ewe, Fanti, Ga, Akyem gibi diller görülüyor. Halkın din açısından da çeşitlik içerdiği görülebilir. %30 Müslüman, %24 Hristiyan ve %8 oranında da diğer inanışlar görülüyor.  Halkın %38 kadar oranı da yerel inanışları benimsemekte.

Gana nerede nasıl gidilir - Gana nerede nasıl gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Gana nerede nasıl gidilir sorusu ve iklim özellikleri birbirine bağlı konulardır. Ülke iklimi, kuzey bölgede yer alan Sahra Çölü ve güneydeki Atlas Okyanusundan etkilenmektedir. Tüm yıl boyunca ülkede görülen ortalama sıcaklık 26-33 derece civarında seyrediyor. Kuzey bölüm özellikle mart ve kasım aylarında yağmur alırken güney kısımlar da nisan ve kasım dönemlerinde yağış alıyor. Yağmurlara yakalanmamak için gideceğiniz yere göre bu durumları göz önünde bulundurmanız önerilir. Aralık ve mart arası kuzeye, kasım ve mart arası da güneye seyahat edilmesi öneriliyor.

İncele!  Güney Kore Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Gana nerede nasıl gidilir sorusu için kuşkusuz Afrika müzik sanat akademisi ilk önce gelen tavsiyelerdendir. Salonlarda yer alan sergilerle beraber görsel açıdan güzel bir ziyaret olabilir. Bunun yanında Christianborg Kalesi sömürge etkisinin yoğun hissedildiği ülkede direniş amaçlı yapılan mücadelelerin kalıntılarından oluşuyor. Yerel kültürel miraslar ve halkın sömürgeyle mücadele tarihine dair izler konusunda sizi aydınlatan detaylara buradan ulaşmanız mümkün. Mokola Market, el işçiliği olarak satılan malzemeler, renkli tablolar vs. satışının yapıldığı bir alan. Ohone Djen Stadı futbol meraklılarına yönelik güzel bir gezi planı olabilecek nitelikte.

Tarihi Yerleri

Ulusal Müze, Deniz Feneri ve Kwame Nkrumah Anıt Parkı tarihi açıdan en önemli olarak gösterilebilecek yerlerdendir. Müzede ülkeye ait bütün kültürel miras özelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca doldurma vahşi hayvan postlarını da burada görmek mümkün. Deniz Feneri ülkenin bir diğer savaş müzesi. Bazı bölümleri çok aktif olmasa da özellikle alt kattaki bölümlerde savaşlara dair kalıntılara rastlamak mümkün.

Gece Hayatı

Diğer Afirka ülkelerine göre Gana gece hayatı açısından oldukça hareketli. Bunda elbette nüfus ve ekonomi de etkili. Gece kulüplerine ücretsiz giriş olması turistler için ayrıca bir avantaj. Ülkede çok sayıda bar ve gece kulübü görmek mümkün.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Fufu ismindeki yiyecek en sevilenlerden birisi. Mısır unu ile nişastadan yapılan bu yiyecek hamur parçası halinde çorbanın yanında tüketiliyor. Karayiplerde de sıkça görülen bu yiyecek elle yenebiliyor. Bunun yanında Gana’da pirinç ve patates kullanarak yapılan yemeklerin çok fazla olduğu söylenebilir. Alkole gelince, kendine özgü popüler şarapları mevcut. Palm ve Pito ismindeki şaraplar bunlardan bazıları. Ayrıca cin de büyük bir kesim tarafından en sevilen içeceklerden.

Nasıl Gidilir

Türkiye’den Gana nerede nasıl gidilir sorusu için direkt havayolu ulaşımı bulunmuyor; ancak fildişi aktarmalı şekilde gelmek mümkün.

İncele!  Zaragoza Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ