Gambiya nerede nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Gambiya nerede nasıl gidilir?

Gambiya nerede nasıl gidilir sorusu gezi severlerin ilgisini çekecek türden. Afrika Kıtası’nın en küçük ülkesi olan Gambiya, Senegal tarafından çevrili. Bir bölümü Atlas Okyanusu’na açılıyor. Uzunca bir dönem Avrupa ülkeleri tarafından sömürülen ancak yerel özelliklerini korumaya özen gösteren ülkenin temel geçim kaynağı hayvancılık üzerine yoğunlaşmış. Ayrıca bitkisel ürünlerin ticareti de ciddi öneme sahip.

Nüfusu

Anayasası 24 Nisan 1970 tarihinde kabul edilen Gambiya’da 2009 yılında yapılan seçimlere göre 2 milyon civarı kişi yaşıyor. O tarihten bugüne artış olması mümkün.

Önemli Şehirleri

Ülkenin başkenti, Banjul’du ve aynı zamanda burası en çok turist alan yer olma özelliğini de taşıyor. Çevresinde yer alan bataklıklar ülkenin çok fazla gelişmesini engellese de bölgeye turistlerin merakı hala devam ediyor. Ülkenin diğer önemli şehri de Brikamadır ve bölgeyi meşhur yapan müzikleriyle tahta oymacılığı sanatıdır. Kendine özgü yapısıyla görülmesi gereken bir kent.

Din ve Konuşulan Dil

Gambiya halkının %90 kadarını Müslümanlar oluştururken %9 civarında bir rakam da Hristiyanlardan meydana gelmektedir. Ayrıca%1’lik kısmında yerel inanışlara bağlı olduğu biliniyor. Dil konusuna gelince, resmi dil İngilizce olarak görünse de Mandika, Fula gibi çok sayıda yerel dilin varlığından bahsedilebilir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Gambiya nerede nasıl gidilir sorusu iklim özellikleriyle doğrudan bağlantılı. Çünkü yanlış zamanda gidildiğinde tatilinizin yarıda kalması ya da beklentinin altında bir sonuç vermesi gibi durumlar oluşabiliyor.  Diğer yandan ülkede Tropikal iklimin hâkim olduğu görülebilir. Yani sıcak ve nemli hava genel olarak ülkeye hâkim. En az16 ve en çok 43 derecede sıcaklıklar devam ediyor. Ancak yağmurlara yakalanmak istemiyorsanız ocak ve mayıs dönemi kuru ve serin zamanlardır. Vahşi hayvanları görmek için gidiyorsanız da kasımdan şubata kadar olan dönemi seçebilirsiniz.

İncele!  Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Gambiya nerede nasıl gidilir1 - Gambiya nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Gambiya nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt verirken Kololi Sahili, camiler, doğa turları dikkate alınabilir. Feribot terminali su sporlarını ve doğayı sevenler için ideal seçenekler sunuyor. Ayrıca Kololi Sahili oldukça temiz bir alana sahip ve bu bölgede suya girmek son derece popüler. Diğer yandan ülkede safari turları ile doğal yaşamı yakından takip etmeniz de mümkün. Geziler sırasında yerliler oldukça sıcak kanlı davranıyorlar.

 

Tarihi Yerleri

Gambiya tarihi yerlerinde dikkat çeken yerler; Gambiya Ulusal Müzesi, Royal Victoria Eğitim Hastanesi ve 22 Temmuz Meydanı şeklinde. Meydanda ülkede eskiden bu yana yer alan tarihi kişiliklerin heykelleri mevcut. Ayrıca konser ve festivaller de bu bölgede yer alıyor. Müzede yine ülkenin kültürel özelliklerini inceleyebilirsiniz. Hastane yapısı ise sömürge dönemlerinden kalan izleri taşımakta.

Gece Hayatı

Ülkede çok sayıda bar ve kafe tarzı mekan bulmak mümkün ancak belirli bölgelerle sınırlı ve çok aktif bir gece hayatından bahsetmek mümkün değil.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Okyanus etkisini mutfaklarında da hissedebileceğiniz Gambiya yiyeceklerinde deniz mahsulleri ön plandadır. Ayrıca ülkede çok sayıda olduğu için fıstık çeşitlerinden de bolca bulabilirsiniz. İsteğe göre Lübnan başta olmak üzere farklı mutfaklardan da izler görülebiliyor. Restoran arayışınız olursa en iyi mekanları Kololi Sahili’nde bulmak mümkün.

Nasıl Gidilir

Türkiye’den düşünüldüğünde Gambiya nerede nasıl gidilir sorusuna doğrudan tek seferde ulaşmanın mümkün olduğu söylenemez. Ancak Senegal aktarmalı olarak ülkeye varabilirsiniz. Dakar için alınan bilet sonrasında buraya ikinci bir araçla gelmeniz gerekli. İkinci kez yolculuğa çıkarken de yine havayolu ya da kara yolunu kullanabiliyorsunuz. Ülke, her pasaport türü için vize şartı koşuyor.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ