Gabon nerede nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Gabon nerede nasıl gidilir?

Gabon nerede nasıl gidilir sorusu Afrika kıtasını merak edenlerin sıkça karşılaştığı durum olabilir. İsmini Portekizce şapka anlamına gelen gabro sözcüğünden alan ülke doğal güzellikleri ve hayvan çeşitliliği bakımından en ilgi çekici yerlerden biri.  Beyaz kumsallarıyla her sene çok sayıda turisti ağırlıyor. Ekonomik açıdan Afrika’nın en iyi koşullara sahip ülkelerinden.

Nüfusu

Ülkede 2013 yılında yapılan seçimlere göre 1,6 milyon civarı kişi yaşıyor.

Önemli Şehirleri

Gabon nerede nasıl gidilir konusu gezi severleri yakından ilgilendiriyor. Üç bölgeye Gabon’un başkenti Libreville ve burayı da içine alan Çatal Plain tüm ülkenin en kalabalık yerini oluşturuyor. Bunun yanında diğer kritik öneme sahip Lambarane de diğer kent merkezlerinden biri olma özelliğine sahip.

Din ve Konuşulan Dil

Resmi dili Fransızca olan Gabon’da ülke nüfusunun yaklaşık %80’i bu dili konuşabiliyor. Ana dil ve ulusal dil ise Fang olarak biliniyor. Bu dili bilenlerin sayısı ise %32 civarında. Ülkede ikinci resmi dil 2012 tarihinde İngilizce olarak seçilmiştir. Din konusunda da çeşitlilik görmek mümkün. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Hristiyan – Protestan ve Katolik mezhebinden. Ancak İslam, Animizm, Bwiti inançları da bulunuyor. Ayrıca %5 kadar nüfus da kendisini Ateist olarak tanımlamakta.

Gabon nerede nasıl gidilir - Gabon nerede nasıl gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Gabon nerede nasıl gidilir sorusu için iklim koşulları ve ülkeye gidiş amanı önemli. Ancak seyahat severler için iyi haber şu ki havalar burada çoğu zaman 25-27 derece civarında seyrediyor.  Sadece aşırı nem sizi bunaltabileceği için buna yönelik önlem almanız tavsiye edilir. Ayrıca ekvatoral iklim etkisi görüldüğü için eylül, ekim kasım dönemlerinde yoğun yağışlar görülebiliyor. Bu nedenle de haziran-ağustos aylarında gitmeniz önerilir.

Gezilecek Yerler

Kulüp Saoti ismindeki mekân aradığınız sosyal faaliyetleri yapabileceğiniz bir yer.  Ayrıca Centre Culture’da konser ve sinema gibi etkinlikleri de yapabilirsiniz.  Beyaz kumsallar ve tertemiz denizi bulabileceğiniz Santa Clara Plajı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ülkede bu mekanlar dışında doğa gezilerinde de yer almanız önerilir. Bölgede yer alan büyük ormanlar çok sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor.

İncele!  Kırgızistan nerede Nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Başkentte yer alan geleneksel sanatlar müzesi, en önemli tarihi yerlerden birisi. Burada ülkenin kültürel yapısı hakkında da birçok bilgiye rastlamak mümkün. Rehberlik açısından da burada beklenen ilgi ve detayı görebiliyorsunuz. İkinci olarak Bor de Mer, heykelleri ile dikkat çeken özel bir bölge. Tarihte yer alan önemli isimlerin heykellerinin olduğu yeri mutlaka görmeniz önerilir. Son olarak Libreville Kilisesi önemli tarihi mekanlardan diğeri.

 

Gece Hayatı

Gabon, gece hayatı açsından birçok bar ve pub seçeneği sunuyor. Ancak başkentte bu mekanları daha fazla yoğunlaştığı görülebilir. Özellikle Louis Caddesi alkol severlerin de beklentilerini karşılıyor. Diğer yandan çok sayıda festivale imza atan ülke ziyaretçileri için de güzel bir sosyal faaliyet planı hazırlıyor.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Gabon’da Afrika’ya özel yemek kültürünün etkisini hissedebilirsiniz. Ancak bununla sınırlı değil, Fransa etkisi de görülüyor.et ve balık çeşitlerine sıkça rastlamak mümkün. Ayrıca tatlılarda Senegal, Kamerun gibi ülkelerden izler var. Sebze çeşitleri de genellikle soslarla servis ediliyor. Acı chili sosu sıkça tüketilmekte. Nyembwe bu bölgenin önemli yiyeceklerinden. Beignet de üzeri kaplı oldukça lezzetli bir tatlı.

Nasıl Gidilir

Farklı yollarla Gabon nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt bulmanız mümkün. Türkiye’den ülkeye gitmek istiyorsanız, öncelikle vize şartı olduğunu belirtmek gerek. Vizelerde sarıhumma aşısı belgesi de isteniyor, bu önemli bir detay. Bunun yanında ülkeye doğrudan uçuş yok ama Fransa üzerinden aktarmalı şekilde başkente gelebiliyorsunuz. Buradan istediğiniz şehirden devam edebiliyorsunuz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ