Fransa’ya Vize

Fransa, özellikle de Paris dünyanın en çok ilgi çeken turizm merkezleri arasında yer alırken siz de Fransa’ya Vize alarak romantik şehirleri keşfe çıkabilirsiniz. Fransa hem tarihi, hem kültürü, hem sanatı, hem eğitimi, hem özgür düşünceye verdiği önem, hem de yemekleriyle anılır. Yemek deyince, pastane ürünleri ve şaraplarına da ayrı bir parantez açmak gerekir. Eiffel Kulesi, Paris’teki kafeler, pastaneler, lüks markaların ürünlerinin satıldığı mağazalar, butikler, moda evleri, moda haftası, tekstil fuarları, otomobil fuarları da elbette Fransa ile anılırlar. Bunların yanında üzüm bağlarını, birbirinden ünlü şarap ve şampanya markalarını, lavanta tarlalarını, şatolarını, birbirinden güzel peynirlerini de unutmamak gerekir. Fransa, aynı zamanda çok sayıda göçmenin de yaşadığı bir ülke olduğundan, ülkesindeki nüfusu kontrol etmek istemektedir.

Avrupa Birliği Dışında Kalan Ülkeler Fransa’ya Vizesiz Girebilir Mi?

Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında yaptıkları anlaşmaya göre üye ülkelerde dolaşım serbesttir ve birlik ülkelerinin vatandaşları herhangi bir vizeye gerek duymadan diğer bir birlik ülkesine seyahat edebilmektedirler. Bu dolaşım serbestliğini bir adım daha ileri götürerek Schengen anlaşmasını imzalamışlar ve ülkelerine vize ile girenlerin diğer Avrupa Birliği ülkelerine aynı vize ile girebilmelerine olanak sağlamışlardır. İstisna olarak İngiltere bu vize anlaşmasının dışında kalmıştır. Bunun yanında Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de bu vize anlaşmasına dâhil olmuşlardır. Bu nedenle örneğin Fransa’ya Vize ile giren bir turist, Fransa’dan İspanya’ya veya İtalya’ya geçerken yeni bir vizeye ihtiyaç duymaz. Eğer uzun süreli bir vize almışsa, Fransa seyahatinden örneğin bir ay sonra İsviçre’ye aynı vizeyle girebilir.

Fransaya Vize 1 - Fransa'ya Vize

Vize Başvurusu Reddedilen Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Fransa’ya Vize almak isteyen Türk vatandaşları ilk başvurularını, seyahatlerini organize eden seyahat acentelerine yapabilirler. Eğer herhangi bir seyahat acentesi olmadan seyahatlerini kendileri organize ediyorlarsa vize işlemlerine aracılık eden ve konsolosluktan yetki almış şirketlere de başvurabilirler. Turistik amaçla seyahat edenler, iş seyahati yapanlar ve öğrenciler için başvuru formuyla birlikte farklı evraklar istenmektedir. İstenen evrakların incelenmesi sonucunda

  • Başvuru kabul edilebilir,
  • Ret cevabı verilebilir,
  • Ek evraklar istenebilir,
  • Vize başvurusu yapan kişi büyükelçilik veya konsolosluk tarafından mülakata çağrılabilir.
İncele!  Vizesiz Turlar Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Bu evrakların, görüşmelerin tek bir hedefi vardır. Bu hedef, vize başvurusu yapan kişinin Fransa’ya girdikten sonra tekrar Türkiye’ye döneceğine ikna olmaktır. Bu nedenle başvuruyu yapanın Türkiye’deki işi, öğrencilik hayatı, maddi imkânları büyük bir titizlikle incelenir.

Fransa’ya Vize başvurusu kabul edilmeyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Schengen vizesi veren farklı bir ülkenin, örneğin İtalya’nın büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvuruda bulunarak vize talebini tekrarlayabilmektedir. Zaman zaman bir ülkenin ret cevabı verdiği başvuruya başka bir ülkenin kabul cevabı vermesi de mümkün olabilmektedir. Başvuruyu inceleyen memurların teslim edilen evraklar ve görüşmeler neticesinde ikna olması bazen günün koşulları ile de ilgili olabilmektedir. Örneğin güvenlik konusunda sıkıntıların olduğu ve terörizmin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde vize başvuruları çok daha büyük bir titizlikle incelenmektedir.

Fransa’ya Vize alan kişi, bu vize ile birçok Avrupa Birliği ülkesine giriş hakkına sahip olmaktadır. Eğer uçakla Schengen vizesinin geçerli olduğu bir ülkeye seyahat ediyorsanız, vize kontrolü ilk olarak check-in işlemi sırasında yapılmaktadır. Sonrasında pasaport kontrol noktasında görevli memurlar bir kez daha kontrol yapmaktadırlar. Ülkeden çıkmadan önceki son kontrol ise boarding kartlarını kontrol eden hava yolu görevlisi tarafından yapılmaktadır. Uçak varış noktasına ulaştıktan sonra, o ülkenin görevli pasaport memurları da son kontrolü yapmakta ve giriş işlemini onaylamaktadırlar. Paris sizi bekliyor, hazır mısınız?

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ