Fransa nerede nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Fransa nerede nasıl gidilir?

Avrupa’nın özgürlük, eşitlik ve ulus kültüründen beslendiği Fransa nerede nasıl gidilir sorularına yanıt ararken çok sayıda detayı bizlere sunuyor. Siyasi ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip ülke, UNESCO miras listesinde üçüncü sırayı almış durumda. Diğer yandan başkent Paris balayı ve turizm seyahatleri açsından bir hayli yoğun trafiğe sahip.

Nüfusu

2013 tarihindeki sayım rakamlarına göre Fransa nüfusu 66 milyonun üzerinde bir sayıda seyrediyor.  Ülkenin dünya üzerindeki sıralaması on dokuz.

Önemli Şehirleri

Fransa bir tanesi de ada olmak üzere toplam 13 bölgeden oluşuyor. Başkent Paris Fransa nerede nasıl gidilir sorusunda önemli bir yere sahip. Her sene turizm açısından ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Bordeaux şehri de kritik öneme sahip diğer bir yer. Uyuyan güzel ismiyle de anılan kent, modern şehir içi ulaşım sistemleri ve kendine has mimari yapısıyla son derece gösterişli.

Din ve Konuşulan Dil

Katolik Hristiyanların ağırlıklı olarak yer aldığı Fransa, aynı zamanda karışık şekilde diğer dinlere mensup olan nüfusu da bünyesinde barındırır. Geçerli olan resmi dil Fransızcadır ve halkın dil konusunda kendi dillerinden başka bir dili pek konuşmaya yaklaşmaması dikkat çeker. Ülkenin günümüzdeki anlamda ulus devletin oluşmasında başı çektiği düşünülürse bu durum aslında daha iyi anlaşılabilecektir. Ulus devleti oluşturan en önemli birlik kaynaklarından birisi dildir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Fransa nerede nasıl gidilir sorusuna iklim açısından bakılması gerekirse, karmaşık bir yapıdan bahsetmek mümkün. 4 tane iklim bandının ülkede farklı şekilde görülmesi söz konusu. Batı ve kuzey batı bölgesinde okyanus iklim özellikleri görülebiliyorken; kuzey doğu bölgesinde yarı karasal iklim, güneyde de Akdeniz iklimi görülebilir. Fransa dağlık yerlerinde de Alp iklimine rastlamak mümkün. Ülkeye dilediğiniz zaman gitmeniz mümkün ancak soğuk dönemde özellikle kuzey bölgede yer alacaksanız daha fazla dikkat etmekte yarar var.

İncele!  Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Şanzelize Caddesi, Eyfel Kulesi, Pompidou Merkezi (Müze), Louvre Müzesi önemli gezi yerlerinden. Ayrıca Marsilya mutlaka görülmesi önerilen kentlerden. Liman şehri olması burayı oldukça çekici yapıyor. Diğer yandan dünya mirası listesine giren Strazburg da evleriyle mükemmel görünüm veriyor. Ayrıca Orta Çağ havasını hala hissettiren Arles Güney Fransa’da görülmesi gereken yerlerden. Biraz daha Akdeniz etkisi görmek isteyenler için de Fransız Rivierası ideal bir gezi alanı olabilir.

Fransa nerede nasıl gidilir - Fransa nerede nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Notre Dame Katedrali, Zafer Takı, Versay Sarayı, Orsay Müzesi, Disneyland Paris, Sacre Coeur Bazilikası, Sainte -Chapelle önemli tarihi yerlerden.

Gece Hayatı

Fransa’da gece hayatı diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha sakin olarak değerlendiriliyor. Bunda bar ve disko mekanlarının yüksek ses nedeniyle kapatılması, sigara yasağı vs. etkili olmuş durumda. Ancak yine de geç saatlere kadar iyi zaman geçirebileceğiniz mekanlar da bulunuyor.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Fransız mutfağı dünya üzerinde yer alan en zengin mutfaklardan birisi olarak kabul ediliyor. Standartlardan farklı yemek alışkanlıklarıyla bilinen bu mutfakta salyangoz, at eti ve kurbağa bacağı gibi hayvanların kullanıldığını görmek mümkün. Bunun yanında şarap ve peynirleriyle de ün salan bir mutfak olduğu görülebilir.  Ordövr çeşitlerinden olan kaz ciğeri yanında biftek, patates kızartması ülkede sıkça tüketiliyor.

Nasıl Gidilir

Fransa nerede nasıl gidilir sorusunun ulaşımla ilgili bölümüne bakıldığında tatmin eden bir çeşitlilik olduğu hissedilebiliyor. İstanbul’dan doğudan aktarmasız hava yolu taşımacılığı ile ulaşabileceğiniz gibi kara yolu ve demir yolu seçeneklerinden de seyahatlerinizi sürdürebilirsiniz.  Havayolu ile Türkiye’den tek seferde gelmek isteyenler Bordeaux, Nantes, Lyon, Nice, Marsilya kentlerine ulaşabilirler. Daha sonra şehir içi ulaşım yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca deniz yolu için de Fransa Turlarını takip edebilirsiniz.

İncele!  Endonezya Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ