Foça Gezilecek Yerler

Foça halkının geçim kaynağını turizm oluştursa da balıkçılıkta yaygın olarak yapılır. Hayatlarını denizden kazanan Foça halkı yüzyıllardır aynı şekilde geçinirler. Ataları denizci olan Foçalılar balık çeşitlerinin zengin olmasından dolayı bu mesleğe devam ederler. Foça’nın denizinde barbun balığı, çipura, levrek, kefal, mezgit mercan bulunur ve her gün taze balık bulunur. Foça eski ve yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor eski Foça’da eski dokuyu görülse de yeni Foça’da yapılaşmanın etkisiyle betonarme binalar bulunuyor. Foça Gezilecek Yerler Eski Foça küçük liman bölgesi olarak mutlaka gidilmesi yerlerden birisidir. Limanda sayısız balıkçı teknesi ve yol boyunca sıralanan 2 3 katlı eski Rum evleri bulunuyor ve evlerin bir kısmı butik otel olarak kullanılıyor. Çiçeklerle bezenmiş taş evleri ise Foça’nın güzelliğini ortaya çıkarıyor. Yazın mavi turlara katılarak çevredeki koylar ve adalar dolaşılabilir.

Siren Kayalıkları; Kayalıklar fok balıklarını andıran görünümüyle Homeros destanında yer alan ve yolunu şaşıran gemilerin çarptığı kayalıklar olarak bilinir. Kayalıkların en büyüğü Orak adası kayalığıdır. Nesilleri tükenmek üzere olan foklarının yaşam alanı olan kayalıklarda 100 fok yaşıyor ve orası koruma alanı olarak tutuluyor.

Taş Ev; Pers etkisinde inşa edilen yapıda Lykia geleneğinde yapılmış ve yapılış tarihi M.Ö 4. Yüzyıl’dır. Foça’ya 10 km kala yol kenarında yükselen yapı anıt mezar görmek isteyenlerin dikkatini çekecektir.

Görülmesi Gereken Foça Kaleleri

Beş Kapılar Kalesi; Antik kale 1275 yılında Michek Paleoloc tarafından yapılmış ve zaman içinde Cenevizlilere verilerek surları onarılmış. Foça Gezilecek Yerler arasında bulunan kale 1455 yılında Osmanlı topraklarına dahil olan kale kulelerle donatılmış. Beş Kapılar Kalesinde bugün açık hava tiyatrosu bulunuyor.

Dış Kapılar Kalesi; 1678 yılında Osmanlılar tarafından yapılan kale starejik noktada boğazkesen olarak yapılmış. Ceneviz kalesi olarak da bilinen kale doğuda savunma amacıyla anakaradan büyük bir hendekle ayrılmış ve arkeolojik araştırmalarda kalenin açıklarında deniz dibinde taş gülleler bulunmuş. Güllelerin kaleden düşman gemilerine atıldığı düşünülüyor.

İncele!  Yunanistan'a Nasıl Gidilir

izmir foca - Foça Gezilecek Yerler

Foça Tarihi Camileri

Fatih Cami; Kale içinde bulunan Adliye sokağında bulunan cami Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında yaptırılmış. Özgün durumunu yitiren cami ilçeye gidenlerin görmesi gereken yerlerden birisidir.

Kayalar Camii; Kale içinde bulunan caminin kim tarafından yapıldığı bilinmese de Osmanlı mimari tarzına göre yapıldığı görülüyor.

Hafız Süleyman Ağa Mescidi; 1548 yılında Foça Kalesi dizdarı tarafından yaptırılmış ve yap daha sonraki dönemlerde yeniden onarılarak bugünkü haline getirilmiş.

Foça Adaları; Foça’nın önlerinde yer alan 6 tane ıssız adadan oluşur. İçlerine bulunan İncir Adası turistlerin ilgisini çeker ve piknik alanı olarak kullanıldığı gibi plajından da faydalanılır.

Foça Evleri; Evleriyle meşhur Foça’da bitişik düzende evler, kule evler ve tek ev tipi olarak üç grupta incelenir. Kule evler Foça’nın dışında terk edilmiş evlerdir. Bitişik düzen evlerinde ön tarafta bahçe yoktur ve yan yana sıralanır.

Akdeniz Fokları; Foça çevresinde bulunan adaları kendilerine mekan edinen foklar adalarda bulunan mağaraları ve kıyıları yavrulamak ve yavrularını büyütmek için kullanır. Akdeniz foklarını korumak amacıyla Aslan Burnu ve Deveboynu arasında bulunan adalara 2 mile kadar yaklaşmak yasaktır.

Genel Olarak Foça Nasıl Anlatılır?

Denizi berrak ve havası çok temiz olan ilçe mutlaka gidilmesi gereken tatil beldelerinden birisidir. Yaz aylarında çok sıcak havası olmadığı ve yılın büyük bölümünde Poyraz rüzgarı estiği için bol oksijenli havası var. Kentin içinde bulunan halka açık plajları ile serinlemek isteyenler için ideal oluyor. Eski ve Yeni Foça arasındaki mesafe 20 km.dir. Foça Gezilecek Yerler arasında Bölgede bulunan Mersinaki Koyları en güzel plaja sahiptir. Halk arasında inanılan bir efsaneye göre Foça’da nerde olduğu bilinmeyen siyah bir taş varmış. İnanışa göre Foça’ya gelip de bu taşa basan kişi sürekli olarak Foça’ya gelme isteği duyarmış. Siyah taş efsanesini bilmeyen Foçalı bulmak mümkün değildir.

İncele!  Petersburg Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Foça Butik Otel dedi ki:

    Çok güzel bir paylaşım

BİR YORUM YAZ