Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler i anlatmadan önce Floransa’yı anlatmaya Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinmesinden başlayabiliriz. Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Floransa İtalya Krallığı’nada başkentlik yapmış bir şehirdir. Arno Nehri etrafında yer alan şehirde açık hava müzesinde bulunulduğu izlenimi taşımaktadır. Tarihi yapıları, sanat merkezleri, müzeleri ve meydanları ile görülmeye değer bir şehirdir.  Floransa Gezilecek Yerler Piazza Del Duomo yani Duomo Meydanında Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi,  Aziz Giovanni Vaftizhanesi,  Museo Dell Opera Piazza Del Duomo meydanında bulunmaktadır. Floransa Katedrali  mimarisiyle etkilemekte olan bir kilise dışı görkemli olan binanın iç kısmı sade görünmektedir. 463 basamakla çıkılan kubbeside görülmeye değer bir katedraldir. 13. Yüzyılda başlanan kilisenin mimarisi hala ayakta durabilen tarihi bir mekan olarak görülmeye değerdir.

Floransa Gezilecek Yerler - Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler

Katedralleri, Müzeleri Görülmeden Gelinir mi ?

Giotto’nun Çan Kulesi Floransa Katedralinin yanında yer almaktadır. 1359 yılında inşası biten yapının 414 basamak çıkarak kulenin üstüne çıkılabilmektedir. Floransa manzarasının seyredilebileceği kule üstü zahmetli bir şekilde çıkılıyorsa da denemeye ve görmeye değer bir yerdir.  Aziz Giovanni Vaftizhanesi bronz kapıları ile ünlü bir yapıdır. Sekizgen şekilde bulunan yapının tavanında bir çok ünlü Floransalı tasvir edilmiştir.

Ponte Vecchio köprüsü en eski ve en ünlü köprüdür. 1345 yılında inşası biten köprü şehrin en kalabalık yerlerinden birisidir. Santa Croce Bazilikası 13 yüzyılda inşa edilmiş en güzel ve önemli dini yapıları olarak görülebilecek yerlerdir. İçinde Bardi ve Peruzzi Şapalleri yer almaktadır.  Galileo, Michelangelo; Dante, Machiavellinin anıt mezarlarıda burada bulunmaktadır. Floransa Gezilecek Yerlerden biri de Santa Maria Novella Bazilikası ise şehrin ünlü diğer dini yapısıdır. 13. Yüzyılda inşa edilen 15. Yüzyılda yenilenen yapı görülmeye değer mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Uffizi Galerisi  dünyaca ünlü bir sanat galerisidir. Rönesans döneminin önemli eserleri bu galeride bulunmaktadır. Sanatseverlerin görmek isteyeceği bir yer olarak en önemli eserler de bu galeride sergilenmektedir.

İncele!  Rusya’da Gezilecek Yerler

Floransa’ya Gidilip de Sanat Galerilerine Gidilmez mi ?

Pitti Sarayı  Palatine Galerisi, Kral Daireleri, Modern Sanat Galerisi, Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisini içinde bulundurmaktadır. Signoria Meydanı açık hava müzesi olarak Floransa’nın 2. Büyük meydanıdır. Çevresinde bir çok önemli yapı bulunmaktadır. İçinde Davud heykelinin replikası, Vecchio Sarayı, Neptün Çeşmesi ve Loggia Dei Lanzi bu meydanda bulunur. Vecchio Sarayı şehrin önemli yapılarından biridir.San Lorenzo Bazilikası en önemli kiliselerden biridir. Medici Ailesinin bazı üyeleri buraya defnedilmiştir.

Mimari yapısıyla dikkat çeken Bazilika’da bronz kürsü, Donatello’nun eşyalarının konulduğu oda görülebilecek en önemli bölümlerdendir. Piazza Delle Repubblica en ünlü meydanlardan birisidir ve bir çok mağaza ve butik burada bulunmaktadır. Giubbe Rosse adındaki cafesi oldukça ünlü bir yerdir. Sanatçılarında uğrak yerlerinden birisidir. Piazzale Michelangelo Florensa manzarasının en güzel gösteren yerlerden birisidir ve gezginlerin en çok beğeneceği yerlerdendir. Michelangelo’nun heykelini burada görebilmek mümkündür. Bobolli Bahçeleri içinde Amfi Tiyatro, Porselen Müzesi gibi pek çok yeri içinde bulunduran bahçede güllerle dolu meydan görülmeye değer yerlerden birisidir.

İki gün kalınacaksa bahsettiğimiz yerlere gidilmeli daha fazla vakit varsa bir çok sanat evi, müze, parklar, meydanlarda Floransa Gezilecek Yerler ararken bulunacaktır. Şehrin mimarisi, tarih kokan sokakları ile gezginlerin keyifle vakit geçirecekleri bir yerdir. Ekonomik konaklama imkanları bulunan Şehir gezilecek yerlerin başında gelebilecek derecede etkileyici bir yerdir. Katedrallerinin oldukça beğenileceği ve şehrin manzarası etkileyici bir görüntüye sahiptir. İki gün gezmekle bitemeyecek kadar sanat ve tarihi içinde bulunduran bir şehirdir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ