Floransa Gezilecek Yerler

Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesi başkenti Floransa şehrin içinden geçen Arno nehri çevresinde yer alır. Geçmişten bugüne İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret merkezidir. Tarihi yapılarıyla, mimarisiyle ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgi odağı tatil beldelerinden biridir. Jül Sezar M.Ö 59 yılında ordusundan emekliye ayrılan askerler için verimli toprakları vermesiyle oluşan kentin o dönemdeki adı Florentia olarak bilinirdi. Köklü bir tarihe sahip olan Floransa tarihinin en ihtişamlı zamanlarını 15. Yüzyılda ünlü medici ailesi tarafından hakimiyet altına alınmasıyla yaşadı. Akdeniz iklimine yakın olan substroplikal ikliminin görüldüğü yerde yazlar sıcak geçer. Kış aylarında ise çok soğuk değildir. Floransa Gezilecek Yerler; Gezginlerin tercih ettiği dönemse yaz aylarında olur ve burada uzun kuyruklar halinde müze ziyaretleri yapılır. Floransa tatili için Yoğunluğun geçtiği ilkbahar ve sonbahar ayları ziyaret için uygundur. Yılda 10 milyonun üzerinde turist sayısıyla halkın çoğu geçimini turizmden karşılar.

Floransa Tarihi Yerleri

Floransa Palazzo Pıtti; 1457 yılında Piti aiesi için yapılan sarayda gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Ailenin adını alan saray turistlerin ilgisini çeker ve sarayın adı orada yaşayan aileden dolayı piti sarayı adı verilmiş.

Floransa Ponte Vecchio Köprüsü; Floransa’nın simgesi olan köprü eski köprü anlamını taşır ve 2. Dünya savaşından arta kalan köprü ünvanını taşır. Yapılışı ilginç olan köprü halkın sevmediği medicilerin arno nehri üzerinden bir saraydan diğerine geçmek için gizli geçit olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Halkın arasına karışmadan koridordan saraydan saraya geçmek için yapılmış ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Floransa Giotto Campanile Çan Kulesi; Floransa’nın önemli yapılarından birisidir. Floransa Gezilecek Yerler arasında bulunan Çan kulesine genelde gitme sebebi Floransa manzarasını seyretmektir.

Floransa Palazzo Vecchio; Eski saray anlamına gelen yapı meydanda yer alıyor. Şimdilerde belediye sarayı olarak kullanılan yapının görünüşü kaleyi andırıyor. Yapımı Arnolfo Di Cambio tarafından 1302 yılında tamamlanmıştır. Tarihte bir çok insana ev sahipliği yapan yapıda medici ailesinin evi olarak da kullanılmıştır.

İncele!  Letonya Vizesi Nasıl Alınır

Floransa Uffızı Galerisi; Dünyanın en ünlü sanat müzesidir. Rönesans dönemini yansıtan heykeller ve resimlerle dolu ve dünyanın en önemli eserleri de burada sergilenmektedir.

16 florence view - Floransa Gezilecek Yerler

Floransa En Ünlü Kilise ve Katedralleri

Floransa Battistero Di San Giovanni Vaftizhanesi; Yapının dikkat çeken ve etkileyici yanı bronz kapılardan oluşmasıdır. Kapıların görülmeye değer özelliği sayesinde turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir. İçinde kullanılan mozaikler orta çağdan kalmadır.

Floransa Katedrali; Şehrin içinde yer alan katedral en önemli ve meşhur yapılarından biridir. Gotik mimarisiyle inşa edilen şehrin en yüksek yapısıdır.

Floransa Santa Maria Novella Bazilikası; Kilise tren istasyonun yanında yer alır. Gezmeye değer yerlerden biridir.

Floransa San Lorenzo Bazilikası; Önemli bazilikalarından birisidir ve yapı Michelangelo ile özdeşleştirilir ve içinde görmeye değer sanat eserleri ve yapılar bulunur.

Floransa Di Santa Croce Kilisesi; Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Dante’nin mezarlarının içinde bulunduğu kilise İtalyanlar için çok önemlidir.

Floransa Görmeden Gelinmemesi Gereken Önemli Yerleri

Floransa Michelangelo Davut Heykeli; Floransa’nın en önemli heykellerinden biridir. Michelangelo tarafından yapılan heykel dışında sanatçının yapmış olduğu eserlere de hayran kalınacaktır.

Floransa Museo Dell’opera Del Duomo Müzesi; 13.yüzyılda yapılan müze katedral müzesidir. Müzeyi çan kulesini daha rahat görmek amacıyla inşa edilmiştir.

Floransa Piazza Della Republica Meydanı; Keyifli saatler geçirilecek kadar görülmeye değer Floransa Gezilecek Yerler arasındadır.

Floransa Piazza Della Signoria Meydanı; Açık hava müzesini andıran meydanda görülmesi gereken yerlerden birisidir. Birbirinden güzel ve etkileyici heykeller devasa boyutlarda yapılmış ve her gören heykellerden etkilenecektir. Meydanda bulunan heykellerin her birinin kendine has hikayeleri bulunur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ