Finlandiya nerede nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Finlandiya nerede nasıl gidilir?

Beyaz Zambaklar Ülkesi olarak da bilinen Finlandiya nerede nasıl gidilir sorularına cevap arayalar için çok sayıda detaya rastlamak mümkün. Avrupa’nın en az nüfus yoğunluğu olan ülke yaşam standardı açısından da son derece yüksek koşullar sunuyor. Eğitimdeki başarılarıyla da bilinen ve model alınan ülkede eşit şartlarda ve kalitede herkese ideal eğitim modeli uygulanıyor.

Nüfusu

Finlandiya nüfusu yapılan sayımda yaklaşık 5 milyon 492 bin rakamını göstermiştir. Avrupa’nın en az nüfusa sahip ülkesi unvanını elinde taşıyor. Ekonomi- eğitim alanlarındaki başarışında az nüfusun da etkisi büyük.

Önemli Şehirleri

Finlandiya nerede nasıl gidilir sorusuna cevap ararken Helsinki’nin başkent ve aynı zamanda en büyük nüfusa sahip olduğunu görebiliriz. Espoo, Vontana, Kauniarien de başkente yakın diğer yerler.  Tampure, ülkenin en eski bölgesi olarak ün salmışken Tampere de sanayi açısından gelişmişliği ile biliniyor.

Din ve Konuşulan Dil

Finlandiya, ülkede yer alan en büyük dini cemaat olan Evangelist Luteryan Kilisesi’ne %74 civarı bir nüfusla bağlıdır. Bunun dışında ikinci en büyük topluluk %24 oranıyla Ateistlerden oluşur. Bunun yanında küçük topluluklar halinde Yahudi ve Müslümanlar da görülebiliyor. Dil konusuna gelince ülkenin tek bir anadili yok. İsveççe ve Fince şeklinde çift remi dile sahip. Ancak nüfusun %90 gibi bir oranı Fin dilini anadil olarak kullanıyor. %5 oranında İsveççe konuşan bir nüfus var. Şunu da belirtmekte yarar var ki farklı olsa da dillerin bazı ortak özellikleri olduğu fark ediliyor. Aynı dil ailesinden Ural- Altay gelmiş olmaları bunda kuşkusuz etkili.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İklim ve Finlandiya nerede nasıl gidilir sorusu bölgeyi ziyaret ederken dikkate alınması gereken durumlardan. Kuzey Avrupa ve Rusya arasında kalan Finlandiya, tahmin edileceği üzere soğuk iklimin etkisi alında. Bölgeyi ziyaret ederken öncelikle eşsiz doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıklarını görebileceğiniz zamanı da iyi ayarlamanız önerilir. Ekim, şubat ve mart dönemlerinde ülkede bu mükemmel görüntüyü yakalayabilirsiniz. Bir diğer mükemmel doğa olayı olan güneşin 19 saat havada kaldığı dönemi yakalamak için de mayıs ve temmuz dönemlerinde ülkeye gelmeniz önerilir.

İncele!  Özbekistan nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Müzeler, parklar, semt gezileri ile ülke gezi severlere beklentilerinin üzerinde seçenek sunuyor. Kentte beklentilerinize göre gezi planı hazırlayabilirsiniz. Kotka Evleri, Korkeasaari (hayvanat  bahçesi) Saariselka (Kuzey Işıkları için) Porvoo iyi birer seçim olabilir.

Finlandiya nerede nasıl gidilir - Finlandiya nerede nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Suomenlinna Adası ve Kalesi, Hameenlinna Kalesi, Kiasma Sanat Müzesi, Tarihi ahşap lunapark treni Linnanmaki ,Temppeliaukio Kilisesi, Santa Claus Village, Ateneum Sanat Müzesi, Helsinki Katedrali tarihi yerlerden öne çıkanları.

Gece Hayatı

Finlandiya özellikle metal rock gruplarının popüler olduğu bir ülke. Ayrıca Helsinki ve diğer şehirlerde onlarca bar ve gece kulübünü bulabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Fin mutfağında dana ve domuz etinin sıkça yemeklerde kullanıldığını görebilirsiniz. Karjalanpirakka isimli sebze güveci bölgede bir hayli meşhur. Ren geyiği eti ile yapılan Porro, pirinç- kuru üzüm ile yapılan Maksalaatikko diğer popüler yiyeceklerden. Damak tadınıza uyan gıdaları buradan temin edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Finlandiya nerede nasıl gidilir sorusuna birçok farklı yöntemle cevap verilebilir. Havayolu, demiryolu, karayolu, deniz yolu ile ulaşım mümkün. İstanbul Helsinki arasında aktarma olmadan uçuş yapılabilirken diğer bölgelerde Almanya veya Fransa aktarması olabiliyor. Gideceğiniz şehre göre değişiyor. Bunu önceden araştırmanızda yarar var. Avrupa üzerinden otobüs veya tren yolculuğu ile ülkeye ulaşmak istiyorsanız da Shengen Vizesi ile kolay seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ