FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR

6 Kasım 2016

FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR?

FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR konusunu incelemekte yarar var. Önemli olaylara ev sahipliği yapan Filistin, akla tarihte ve yakın dönemde Kudüs uğruna yapılan savaşları getiriyor. Her ne kadar gezi severlerin ilk önce çekinerek yaklaştığı bir ülke olsa da mutlaka keşfedilmesi gereken bir coğrafya. Judean Dağları’nda yer alan Kudüs bugün de Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar için önemini korumaya devam ediyor.  

Nüfusu

Filistin Ulusal Yönetimi 2011 yılı verilerine göre ülkenin nüfusu 4 milyon civarında. Ülkenin siyasal durumu nüfus üzerinde etkiye sahip.

Önemli Şehirleri

Filistin nerede nasıl gidilir sorusundan önce önemli şehirlere göz atmakta yarar var. Bunlardan en önemlilerinden biri Kudüs. Kudüs, Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin kutsal olarak kabul ettiği Mescid-i Aksa’nın olduğu yerdir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan kent, tarih boyunca İsrail’le birçok savaşın çımasına da neden olmuştur. Kentte yer alan Ağlama Duvarı 3 tek tanrılı din mensupları için de kritik bölgelerdendir.

Gazze, Filistin’in güney batı kısmında kalıyor ve tarihsel değeri bir hayli yüksek bir şehir.  Baharat yolu üzerinde yer aldığı için çoğu zaman mola yeri olarak kullanılmış.

Din ve Konuşulan Dil

Filistin nüfusunun %79’u Yahudi, %16’sı Müslüman ve %5’i de Hristiyan.  Doğu Kudüs ve batı yaka bölümlerinde Müslüman yoğunluğunun fazla olduğu görülebilir.  Ülkenin resmi dili Arapçadır ancak Yahudiler İbranice konuşmaktadırlar.

FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR - FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede sıcaklıklar özellikle temmuz ve ağustos aylarında en fazla seviyeye ulaşıyor. Filistin nerede nasıl gidilir sorusu ve bölgenin iklimi aslında birbirine paralel konular. Ilıman iklim tipi bölgede hâkim; yani yaz ayları bir hayli sıcak. Aşırı sıcaklara yakalanmamak için diğer aylarda ziyaret edilmesi önerilir.  Ancak bölgede yaşanan olayları da takipte olmanız zamanlama konusunda yardımcı olabilir. Çünkü belirli bölgeler bazen ciddi anlamda karışık olabiliyor.

İncele!  Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlerle Filistin nerede nasıl gidilir sorusunu aramaya devam edersek; Mescid-i Aksa ilk sırada yer alıyor denebilir. Müslümanların ilk kıblesi olan bu değerli mekânı görmeden geri dönmemeniz önerilir. Yine bir diğer önemli yer olan Harem-i Şerif ve Kubbetüs Sahra Müslümanların en fazla ziyaret ettiği yerlerden. Kubbetüs Sahra Hz. Muhammed’in Mirac’a çıktığı yer olarak biliniyor. Hristiyanlar için Kıyamet Kilisesi son derece önemli.  Burası Hz. İsa’nın doğum ve ölüm yeri olarak biliniyor. Yahudiler için de Zeytin Dağı ve Ağlama Duvarı bir hayli önemli.

Tarihi Yerleri

Yad Vashem Holokost Anıtı, Ağlama Duvarı, Old City of Jerusalem, İsrail Müzesi, Kutsal Kabir Kilisesi   diğer bazı tarihi yerlerden.

Gece Hayatı

Kudüs gece yaşamı beklenilenin aksine canlı denebilir. Belirli bölgelerde bar-disko tarzında müzikli eğlence alanları var.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Tahmin edileceği gibi Kudüs mutfağı birçok farklı kültürden etkilenmiş. Bunda elbette eskiden bu yana çok kültürlü iç yapısının da etkisi var. Ancak Yahudi mutfağının hâkîm olduğunu görebilirsiniz.  Deniz, et ürünleri, vejetaryen mutfak görülebilir. Fasulye güveci ve kızartılmış börek de en popüler yemek çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl Gidilir

Filistin nerede nasıl gidilir sorusu farklı şekillerde cevaplanabilir. Hava yolu taşımacılığını kullanarak Tel Aviv’e doğrudan ulaşabilir ve buradan ülkeye giriş yapılır. Şayet deniz yolunu kullanarak gelmek istiyorsanız, Mersin üzerinden Kıbrıs’a geldikten sonra yeni bir denizyolu rotası belirleyerek ülkeye ulaşmanız gerekmektedir. Vize şartı olmadığı için ülkeye girişte bu talep edilmez ancak 3 ayı aşkın olan ziyaretlerde, İsrail sınır kontrolü yaptığından vize talep edebiliyor.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ