Filipinler Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Filipinler Nerede Nasıl Gidilir?

Filipinler Nerede Nasıl Gidilir? Filipinler ülkesi resmi adıyla Filipinler Cumhuriyeti’dir. Ülke Pasifik Okyanusu batısında yer alır. Güneydoğu Asya devletidir. Ülke 7.107 adet irili ufaklı ada ve adacıklardan oluşmaktadır. Başkenti ise Manila kentidir. Filipinler’in ekvator bölgesine yakın oluşu sebebi ile tayfun felaketi için beklenti içine sokmaktadır. Ülkenin toplam yüzölçümü ise 300 bin km2 dir. Dünya yüzölçümü sıralamasında 72. Sıradadır.

Nüfusu

2015 Yılındaki verilere göre Filipinlerin nüfusu 100 milyon 700 bin olarak belirlenmiştir.

Filipinler Nerede Nasıl Gidilir - Filipinler Nerede Nasıl Gidilir

Filipinler Nüfusunun Etnik Dağılımı Nasıldır?

Nüfus son 10 yıl öncesine göre neredeyse % 80 artış göstermiştir. Ülkenin nüfusunun çoğunluğunun kökeni  Avustralya’dan gelmektedir. Ülkede yaşayan Çinliler, İspanyollar, Amerikan, Arap kökenli halkta bulunmaktadır. Okur yazarlık oranı % 92,5’tur. Nüfusun yıllık artış hızı ise % 2 civarındadır.

 

Önemli Şehirleri

Manila,

Aborian (Palawan),

Angeles City,

Coron,

Baguilo City

 

Din ve Konuşulan Dil

Filipinler Nerede Nasıl Gidilir?1987 yılında kabul edilen Anayasa’ya göre Filipince ve İngilizce her ikiside resmi dil olarak ilan edilmiştir. On iki tanede bölgesel dili bulunmaktadır. On iki dilin Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon, Waray, Kapampangan, Bikol, Pangasinan, Kinaray, Marano bir milyondan fazla kişinin konuştuğu dillerdir. Ülke nüfusunun yaklaşık % 86 sı Hıristiyan olmakla beraber bunların % 81 i Roma Katolik Kilisesine bağlı olarak dinini sürmektedir. % 9 gibi bir oranda da müslümandır.  Müslüman halkın çoğunluk kısmı ibadetleri için düz arazilerde İslam dininin gereklerini yerine getirirler. Müslümanlar ülkenin kuzeyinde yaşamaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Filipinler bir ada devleti olduğu için değişiklik gösteren iklimler yaşanmaktadır. İklim genel olarak okyanus iklimi yaşamaktadır. İklimi sıcaktır ve Muson rüzgarlarından fazlasıyla etkilenmektedir. Genellikle her mevsimde yağış görülmektedir. Ülkede üç mevsim yaşanmakta ve bunlar Tag-init, Martta başlar ve Mayıs ayına kadar olan sürede sıcak ve kurak yaz mevsimi yaşanır, Tag-Ulan, Haziran ayında başlar ve Kasım ayına kadar Yağmur mevsimidir, Tag Lamig Aralıktan başlar ve Şubat ayına kadar süren çok soğuk geçen kış mevsimidir. Yağış zamanlarından sonrada oldukça fazla yapış almaktadır. Ortalama sıcaklık ise 27 derecedir. Kar yağışı sadece yüksek kesimlerde görülmekte ve tatil içinse en uygun gidilmesi gereken zamanı Mart- Nisan ve Mayıs ayları tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

İncele!  Endonezya Nerede Nasıl Gidilir

 

Gezilecek Yerler

Mega kentleri, Tropikal adaları, dünyanın en uzun sahil şehri olarak tatil yapmak isteyenler için en uygun yerlerdir. Filipinler Nerede Nasıl Gidilir?Beyaz kumlu kumsallarda ve yağmur ormanlarında güzel bir tatil planlanabilir. Greenbelt Park, Palawan Adası gibi yerler mutlaka gezilmelidir.

Tarihi Yerleri

20’den fazla aktif volkanı, İspanyol döneminden kalma eski kiliseler ve katedraller,  Rizal Park tarihi heykelleri içinde barındıran bir parktır. Ulusal müze, İntramuros surları görülmye değer yerlerdir. Banaue çeltik tarlaları ise Unesco kültür mirası listesinde yer alan yerlerdendir. Tappiyah Şelalesi ise Banaue şehrinde gidilmesi gereken tarihi alanlarıdır. Sagadaki mağaralar turlar eşliğinde gezilmesi tavsiye edilen yerlerdendir.

Gece Hayatı

Gece hayatı ile renkli Angeles City, Makati bölgesinde bulunan gece kulüpleri, bir çok bar ve disco ve gece kulübü de gece ayatını seven gezginlere tavsiye edilmektedir.

 

Ne Yenir/ Ne İçilir

Sarımsak, Soğan ve Zencefil mutfakların vazgeçilmez yemek malzemeleridir. Filipinler mutfağı, Hinti Çin, Mala, İspanyol, Avrupa ve Amerika mutfaklarından etkilenerek yemek kültürleri buna göre değişiklik göstermiştir.

Filipinler Yemek Kültürleri Nasıldır?

Elle yemek yeme geleneğini hala devam ettirdikleri görülmekte ve bu elde yemek yeme olayına kamayan geleneği demektedirler. Diyet yapmayan ve iştahlı bir şekilde yemeğe düşkğn bir halkı mevcuttur.  Ana yemek yanında pilav servis edilir. Geleneksel yemekleri ise kare kare, öküz kuyruğu yahnisi, adobo, Tapa geleneksel yemekleridir.

 

Nasıl Gidilir

Filipinler’e gitmek için Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Filipinler Nerede Nasıl Gidilir? 30 gün süre boyunca vizesiz kalmak için uygundur. Türkiye’den Filipinlere direkt uçuşlar vardır. Aktarmalı gidişler daha ekonomiktir ve tercih edilebilir. Singapur  veya Bangkok üzerinden aktarmalı uçuş ucuz olacaktır. Tatilde harcarım paramı diyenler için ucuza gitmek daha avantajlı olacaktır.

İncele!  Jamaika nerde nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ