Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir?

Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir? Resmi adı Fildişi Sahili Cumhuriyeti olan ülkede Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti de kullanılmaktadır. Afrika kıtasının batısında yer alan ülke, Mali, Burkina, Faso, Gana, Liberya, Gine sınır komşularıdır. Ülkenin güneyinde ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ise Yamoussoukro şehridir. Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde çok sayıda fil yaşaması sebebiyle 16. Yüzyılda Portekizliler fildişi ile ticaret yapmak için fil avına çıkarlarmış. Bir çok fil avcılar tarafından öldürülmüştür ve adı Fildişi olarak belirlenmiştir.

Nüfusu

Fildişi Sahili nüfusu 2013 sayımlarında 21 milyon civarındadır. Nüfusun 0-14 yaş ortalaması % 41 civarında çocuklar oluşturmaktadır. 15 – 64 yaş nüfusun % 57 sini 65 yaş ve üzeri nüfus ise % 2’lik bir orandır.

Önemli Şehirleri

Yamoussoukro,

Abidjan,

Bouake,

Yamoussokro,

Korhogo,

Divo,

Gagnoa,

Daloa,

Abenggourou

Agboville,

Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir - Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Fildişi Sahili’nde konuşulan resmi dil Fransızca’dır.  60 farklı yerel dil ve lehçede kullanılmakta ise de en çok konuşulan dil Dioula dilidir. Ülkenin dini yapılarını incelediğimizde Hıristyan Halk % 34, Müslüman olan Halk % 27, Dini olmayan  Grup, % 21 Diğer dinlere mensupta % 3 halk bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkenin kıyı bölgelerinde tropikal iklim ve kuzey bölgelerinde yarı karasal iklim görülmektedir. Üç mevsim yaşanan ülkede Kasım-Mart ayları ılıman ve kuru bir hava hakim, Mart- Mayıs ayları sıcak ve kuru son olarak Haziran- Ekim ayları sıcak ve nemlidir. Fildişi Sahili’nde tatil yapmak ve buraya turistik amaçlı gitmek isteyenler için her mevsim uygundur. Sıcaklık genelde 21-23 derece arasında seyretmekte olan ülkede kış ayı Ocak’ta bile gelip tatil yapılabilir. Ülke çok sıcak olduğu için havadaki nem oranı oldukça fazladır.

Fildişi Sahillerine Gidilmeden Önce Ne Tavsiye Edilir?

Fildişi Sahili Nerede Nasıl Gidilir? Gitmeden önce Hepatit A aşısı olması sağlık açısından tavsiye edilmektedir.

İncele!  Moritanya Nerede Nasıl Gidilir

 

Gezilecek Yerler

Abidjan şehrinde Banco milli parkı, Çamaşırcılar mahallesi gezilebilecek yerlerindendir.Basilica Of Our Lady Of Peace, Comoe Milli Parkıdır. Çamaşırcılar mahallesinde ise çamaşır yıkayan insanlar bulunmakta deterjansız taş ve kaya ile suyun içinde çamaşır yıkanmaktadır. Değişik yerler görmek isteyenlere tavsiye edilebilir. Çağdaş Sanat Müzesinde ise yeni dönem eserleri sergilenmektedir.

Tarihi Yerleri

Fildişi örneklerinin sergilendiği Ulusal müzede geçmiş ve günümüzün eserleri sergilenmektedir. St. Paul Katedrali de tarihi bakımdan görülebilecek bir yerdir. Camileri, Katedralleri, FelixHouphouet- Boigny Çeşmesi’de tarihi yerleridir.

Gece Hayatı

Fildişi Sahili Nerede Nasıl Gidilir? Fildişi Sahilinde gece hayatı için en uygun şehir Abidjan şehridir. En çok gidilen gece mekanı ise Yopougonda’da bulunan Princess Road Bölgesidir. Çok fazla bar bulunan bölgede canlı müzik ve DJ ler eşliğinde gösteriler yapılmaktadır. Coupe Decale ile Zouglou gece hayatı için tavsiye edilmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Fildişi Sahili Nerede Nasıl Gidilir? Abidjan Şehrinde lezzet bakımından çok iyi restoranlar bulunmaktadır. Yöresel lezzetlerin burada tadılması tavsiye edilmektedir. Sokak yiyecekleri bile çok temiz olarak tavsiye edilmektedir.

Fildişi Sahili Ülkesinin Ulusal Yemekleri Hangileridir?

Garba, Alloco gibi ulusal üne sahip yemekleri denenebilir. Kızarmış balık ve tavukta tavsiye edilir birde Shougouilla yemeği de denemesi gereken lezzetleridir. Balık çok ucuz olduğu için ülkede bol balık tüketimi ve restoranlarda satışı yapılmaktadır. Balık üzerine çok çeşitli yemekleri de bulunmaktadır.

 

Nasıl Gidilir

Kişisel pasaportlar vizeye tabidir ve vize alınmadan ülkeye giriş yoktur. Diplomatik pasaportlarda 90 gün vizesiz kalınabilmektedir. Türk Hava Yolları ile Abidjan şehrine haftada 4 sefer uçuş yapılmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ