Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Tarihi zenginlikleriyle ve doğa güzellikleriyle dikkat çeken Muğla’nın turistik ilçesi Fethiye çok eski çağlardan beri önemli yerleşim yerlerinden birisidir. Antik çağda Likyalılar kentte hakimiyet kurmuş ve şehrin adı Telmessos olarak anılmış. Likyalılardan sonra Roma imparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yerde o dönemde uzak diyar anlamına gelen makri adı kullanılmış. İlçenin ismi 1934 yılında Şam’dan havalanarak Teberiye yakınlarında uçağı düşerek şehit olan ilk pilotlarımızdan biri olan Fethi Bey’in anısını yaşatmak üzere adı Fethiye olarak değişmiştir. Akdeniz’in en zengin coğrafyasının bulunduğu Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler mutlaka keşif yapılması gerekir.

Fethiye’de Görmeden Gidilmemesi Gereken Yerler

Tarihi Paspatur Çarşısı; Yöreye özgü kıyafetlerin, takıların bulunduğu çarşıda her türlü hediyelik eşyada alınabilir. Alışverişin keyfinin çıkarılacağı yerde mutlaka denenmesi gereken içeceklerden birisi de meşhur kar şerbetidir.

Ölüdeniz; Fethiye’ye sadece 12 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz son derece sığ ve dalgasız olması sebebiyle ölüdeniz olarak anılır. 2 bölümden oluşan Ölüdeniz birinci bölümünde Belcekız, ikinci bölümde ise lagünün bulunduğu alandır. İki bölümü birbirinden ayıran ise Kum Burnu’dur. Sığ ve dalgasız olan denizinde en fırtınalı zamanlarda bile dalga olmayan denizde mavi ve yeşil tonlarını bir arada görebilmek mümkün. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı ödülünü alan ölüdeniz kıyılarında gökyüzünde sayısız paraşüt izlenebilir.

Faralya Köyü; Fethiye’ye 22 km mesafede yer alan köy altı gizli tatil cennetinden birisi olarak seçilmiş. Sit alanı kapsamında tutulan köyde dik yamaçları, ve kızılçam ormanlarıyla kaplanmış ve resmi adı da Uzunyurt olarak bilinir.

Çalış Plajı; Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler arasında bulunan ve Fethiye’nin En güzel plajlarından birisi olan çalış plajı 5 km uzunluğundaki kumsala sahiptir. Caretta carettaların yumurtlama bölgesi olan plajda deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakarak üreme yaptıkları yer olma özelliğini taşır. Kumsalın korunma altına alınmış bölgelerinde nisan ayından kasım ortasına kadar geceleri dev kaplumbağalar bu alana çıkar.

İncele!  Prag için Vize Nasıl Alınır

Fethiye14 - Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Fethiye’de Düzenlenen Aktiviteler

Fethiye turizmin cenneti olarak her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Tatilcilerin zamanlarını iyi geçirmesi için çeşitli aktivitelerde ilçede bulunuyor. Bunlardan bazıları yamaç paraşütü, tandem paragliding, trekking, kaya tırmanışı, kano, tüplü dalış, rafting, su kayağı gibi aktivitelerin yanında jet ski ve çeşitli su sporları yapılabilir. Yamaç paraşütü için dünyanın en ideal bölgesi olma özelliğine de sahiptir. Yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken yamaç paraşütü cesareti olanlara tavsiye edilir. Fethiye’ye gidenlerin mutlaka yapması gereken şeylerden birisi de 12 ada turudur. Limanda her gün düzenlenen günübirlik turlara katılarak 12 adanın muhteşem doğasında denize girilebilir ve keyifli saatler geçirilebilir.

Fethiye Gece Hayatı; Tatilcilere unutulmaz anlar yaşatan Fethiye’de bulunan diskolar, barlar ve gece kulüpleri bulunur. Bunlar haricinde sokak eğlenceleri de turistlere zevkli anlar yaşatır. Hisarönü’nde de çok renkli plaj partileri yapılır.

Fethiye Tatilinde Yapılması Gerekenler

Kelebekler Vadisi; Ölüdeniz’e 5- 6 km mesafede bulunan vadi çevresinde 350 metre yüksekliğe sahip dağlar bulunuyor. Temmuz ve Eylül aylarında çok görülen kelebeklerden dolayı buraya kelebekler vadisi denmiş. Cennetten bir köşe olarak bilinen vadide yaz kış akan şelaleler ve zakkum ağaçları Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler arasındaki en önemli yerlerden birisidir. Birbirinden güzel koylar, berrak deniz ve her türlü su sporunun yapılabildiği Fethiye tatilinde Akvaryum koyunda dalış, Babadağ’da paraşüt, Kayaköy’de binicilik yapılmalı ve adrenalin tutkunları mutlaka Fethiye’ye gelmelidir.

Saklıkent; Fethiye’ye 50 km mesafede bulunan Saklıkent Akdağlardan akan kar sularıyla açılan derin ve uzun kanyonda gezintinin keyfine doyulmayacaktır. Akan suyun üzerine kurulan teraslarda alabalık yenmeden gelinmez. Gezmek için bir tam gün ayırmanın gerektiği yer mutlaka görülmesi, gezilmesi gereken yerlerden en önemlisi arasındadır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Rehberi

Dalyan; Köyceğiz köyü ve Akdeniz’i birleştiren kana üzerine bulunan Dalyan doğa harikası olarak gidilmesi gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ