Fas Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Fas Nerede Nasıl Gidilir?

Fas Nerede Nasıl Gidilir? Fas Krallığı Kuzey Afrika Bölgesinde bulunmaktadır. Başkenti Rabat’tır. En büyük şehri ise Kazablanka’dır. 447.000 Km2 Yüzölçümü bulunan ülke diğer Afrika ülkeleri arasında Afrika Birliği’ne üye olmamış tek ülkedir.  Uzun bir sahil şeridi bulunmaktadır. Doğusunda Cezayir, Kuzey tarafında İspanya, Ceuta, Mellila , Güney tarafında Moritanya, Batı Sahra ile sınır komşulukları bulunmaktadır.

Nüfusu

Fas nüfusu Yaklaşık 33 Milyon civarındadır. Arap ülkeleri içinde Fas, Mısır, Sudan ve Cezayir’den sonra dördüncü en kalabalık nüfusu bulunan ülkedir. Fas nüfus olarak genç bir nüfusa sahitir. 15 yaşından küçük çocuklar toplam nüfusun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Doğum oranı oldukça yüksektir. Kısıtlamalar aile planlaması siyasetiyle yapılsa da halk çocuk artışı olarak hızla artış göstermektedir. Her yıl % 3 bir artışla nüfus çoğalmaya devam etmektedir.

Önemli Şehirleri

Kazablanka,

Fez,

Marakeş,

Meknes,

Essaovira,

Muhammediye,

Rabat

Din ve Konuşulan Dil

Fas Nerede? Nasıl Gidilir? Fas’ta Konuşulan Resmi Dil Arapça olarak kabul edilmesine rağmen, Berberilerin ülkede fazlaca oluşu sebebiyle Berberice, Shelha, Resmi Dairelerinde Fransızca, Kuzey kesimde ise İspanyolca konuşulmaktadır. Resmi olarak kabul edilen dinleri ise İslam dinidir. Halk nüfusunun % 99’u Müslümandır. Hıristiyanlar ise % 1 oranında bulunmaktadır. Müslümanlar arasında Maliki Mezhebi inancı mevcuttur. Hanefi mezhebi inancıda görülmektedir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Coğrafi konumu açısından okyanus kıyısı şehirleri ılıman iklim, Atlas Dağına yakın şehirlerde ise Çöl iklimi yaşanmaktadır. Yazları sıcak fakat kışları ılık geçmektedir. İç kesimlerde ise Akdeniz iklimi görülmektedir.

 Fas Nerede Nasıl Gidilir - Fas Nerede Nasıl Gidilir

Fas’ta Gezmek İçin En Uygun Zaman Hangileridir?

Fas Afrika Ülkesi olması sebebi ile yaz aylarında çok yüksek sıcaklıkları bulunmaktadır. Hem sıcak hemde kuraktır. Yaz sıcağından bunalarak gezilemeyeceği için kış aylarında gidilmesi tavsiye edilir. Kasım ve Mart ayları Turistik geziler için uygun aylardır. İklimi sebebiyle yaz geceleri serin geçmektedir. Gideceklere tavsiye olarak bavul hazırlanırken uygun kıyafetler alınmalıdır.

İncele!  Andorra nerede Nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Fas Nerede? Nasıl Gidilir? Marakeş en renkli meydanı Sonsuzluk Meydanı anlamını taşıyan Djemaa El Fna’dır.  Tam bir panayır meydanı görünümünde olan meydanda falcılardan, dansçılara her şeyi görebilmek mümkündür. Denize girmek isteyenler için Agadir’e gidilmesi gerekmektedir.

Tarihi Yerleri

Dünyanın en büyük 3. Camisi II.Hasan Camidir. Dünyanın en uzun minaresine de sahip Cami görülmesi gereken tarihi yapılarındandır. Fez şehrinde Kraliyet Sarayı, Büyük Cami, Bau İnania Medresesi, Marakesh’te Kutubiye Cami, Palmiye Korusu, El Badi Sarayı, Jamaa El Fnaa Meydanı

Gece Hayatı

Fas Nerede? Nasıl Gidilir? Şehir hayatının ucuz olduğu ülkede gece hayatı pahalıdır.  Ünlü gece kulubü Pasha Marrakech  bir şubesi de buradadır. Gece kulüplerinde oryantal dans gösterileri çok etkileyicidir. Palais Jad Mahal, Montecristo, Le Comptoir Darna, Le Paradise Club, Theatro Gece Kulübü ülkenin nezih mekanları arasındadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Fas mutfağı Afrika ülkelerinin en seçkin mutfak özelliklerine sahiptir. Yemeklerde şeker ve tuzun bir arada kullanılması ve baharatların çeşitliliği ile değişik tat ve lezzetleri bulunan yemekler yöresel yemekleri denemek isteyenlere tavsiye edilebilir. Öğle yemekleri Fas halkı için çok önemlidir ve kendilerine özenle sofra hazırlarlar.

Fas Halkının En Meşhur Yemekleri Hangileridir?

Yemeklerini elleriyle yerler, çatal ve bıçak sıkça kullanılmaz. Sebze ve etli kuskusları, Tajin yemeği, Çorbaları yemekten önce Türklerde olduğu gibi ilk servis olarak kullanılır. Çorbaları harira, kefta isimli yemekte bir tür köfte yemeğidir.  Salyangoz ise suda pişirilir ve sokak satıcıları tarafından en çok satılan yemekleridir.

Nasıl Gidilir

İstanbul üzerinden Kazablanka’ya aktarmasız uçuşlar yapılabilmekte ve direk uçuşla yolculuk 5 saat kadar sürmektedir. Diğer şehirlere direk uçuş toktur. Aktarmalı uçuşlarla da Uluslar arası hava yolu şiketlerinin kullanılması tercih edilebilir.

İncele!  Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ