Evcil Hayvan Yurtdışı Seyahat

An itibariyle her ülkeye hava yoluyla veya diğer yollarla hayvan giriş çıkışını sağlamak mümkün. Özellikle Türkiye’nin civar ülkelerinde kedi ve köpek alışverişiyle ilgilenen kurumların bulunduğu biliniyor. Bu kurumların günümüzdeki prosedürlerle birlikte uluslararası hayvan satışının en önemli özelliklerini kullandıkları da duyurulmaktadır. Evcil hayvan yurtdışı seyahat süresi boyunca en çok dikkat edilmesi gereken nokta, hayvanın götürüleceği veya getirileceği ülkenin seyahat politikasıdır. Uluslararası insan taşımacılığı için prosedürler bulunduğu gibi, hayvanlar için de benzer sağlık ve taşımacılık prosedürlerlerine uyma zorunluluğu bulunuyor.

Evcil Hayvanla Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Bazı durumlarda yabani hayvanların taşınabilmesi için gerekli prosedürler uygulandığı taktirde seyahat, evcil hayvanlara kıyasla çok daha dikkatli bir şekilde sonuca ulaştırılabiliyor. Her türlü Evcil hayvan yurtdışı seyahat işleminde güvenliğe, sağlığa ve taşıma prosedürlerine oldukça büyük bir özen gösterilmektedir. Evcil hayvanın taşınabilmesi için gerekli olan sağlık prosedürleri hayvanın sahibi olduğu bilinen kişi tarafından yapıldıktan sonra, tüm işlemlerin belgeler doğrultusunda belirtilmesi gerekiyor. Mikro çip adı verilen ufak materyalin taşınması da son zamanlarda uygulanmaya başlanan bir seyahat zorunluluğudur.

Evcil Hayvanla Yurtdışına Çıkarken Uyulması Gerekenler

Birbirinden farklı boyutlardaki evcil hayvanların taşınabilmesi ve bu taşıma sürecine getirilebilmesi için kimlik belgesinin doğru bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. Evcil hayvan yurtdışı seyahat süresince mikro çip bulunan kimlik kartı ve hekim tarafından yerleştirilecek olan çip sayesinde seyahate çıkabilir. Hayvanın size ait olduğunu ispatlamak ve seyahat halindeyken kaybolmasının önüne geçebilmek için bir kimlik kartı hazırlanmalıdır. Bu kartta da barkod numarası son derece önemlidir. Barkod numarasının herhangi başka bir hayvana ait olmaması ve belirtilen gezi bölgesinde rahatlıkla ulaşabilmesine imkan tanıması, sağlık formunun en çok dikkat edilmesi gereken özelliğidir.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Programları

gezinet1 0 0 - Evcil Hayvan Yurtdışı Seyahat

Kurumdan Kuruma Değişen Hayvan Taşıma Prosedürleri

Taşınacak hayvanın yılan, kedi, köpek, kuş, balık gibi türlerde olabilmesinin yanısıra; firmanın belirleyeceği diğer önemli türler için de belli başlı kurallar bulunuyor. Örneğin herhangi bir durumda hayvanın taşıma sürecinde kafes dışına kaçması ve tehlikeye girmesinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapılıyor. Avrupa Birliğine dahil ülkelerle iletişime geçildiğinde Kuduz Titrasyon Testi olarak tanımlanan testin şartlarına rastlanıyor. Evcil hayvan yurtdışı seyaha işlemi için bu testin sonucu pozitif olmalıdır. Testin sonucu olumlu olduğu taktirde hem ülkeler hem de taşıma sürecinde hizmet verecek olan kurumlar benzer şartlarda prosedürlerini uygulamaya koyabilecektir.

Türkiye’de Evcil Hayvanla Yurtdışına Seyahat

Türkiye’de van kedisi gibi yaygın ve çok sık bir şekilde ticareti yapılan hayvanların ülke dışarısına çıkarılabilmesi için mutlaka akredite laboratuvardan bir test sonucu alınmalıdır. Hayvanın hastalıklarının en az 3 ay içerisinde temizlendiğine ve bulaşıcı bir hastalığı bulunmadığına dair bilgiye sahip olunduğunda, yolculuk için gerekli işlemler başlatılabilir. Yur

Yurtdışı Seyahatinde Kimlik Kartı Mecburiyeti

Ülkelerin hayvan seyahatini sağlayacak olan firmaların hepsinde belli başlı bazı kurallar bulunuyor. Son zamanlarda çok yaygın bir şekilde görülen hayvan hastalıkları; bulaşıcı olduğu taktirde milyonlarca kişiyi etkisi altına alabilecek seviyelere ulaşabiliyor. Evcil hayvan yurtdışı seyahat süresince tamamen sağkığa ve gümrük kurallarına riayet edilmelidir. Hayvandan hangi türde olduğu gözetilmeksizin bir miktar kan alınacaktır. Bunun yanısıra, köpekler için kuduz aşısı kontrolü gerçekleştirilecek ve aşı yapılacaktır. Eğer kimlik kartı çıkartılacak ve hayvanın sağlıklı olduğu teyit edilecekse; bu süreç en az 1 ay sürmek zorundadır. Kuduz aşısı vb. aşılar için Avrupa Birliği Pet Sağlık Formu alınmalı ve bu formdan yararlanarak da Avrupa genelinde yurtdışı seyahatleri gerçekleştirilmelidir. Diğer ülkeler, kimlin kartlarında ülkeden ülkeye değişebilen kriterler koyabilirler.

İncele!  Yurtdışı Seyahat ipuçları

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ