Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir?

Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir? Etiyopya Resmi adı Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyetidir. Başkenti Addis Ababa şehridir. Afrika Boynuzunda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. Sınır komşuları, Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya’dır. Afrika kıtasında bulunan en kalabalık nüfusa sahip ülkedir. 1945 yılında Birleşmiş Milletlere üye olmuştur. İlk bağımsız Afrika ülkesidir. Nüfusun % 25’i geçimini kahve sektöründen karşılamaktadır.

Nüfusu

Ülkenin nüfusu 94 milyon 100 bin kişiden oluşmaktadır.

Önemli Şehirleri

Adis Ababa,

Adama,

Aksum,

Bahir Dar,

Gondar,

 

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede en yaygın din Etiyopya Ortodoks Kilisesine bağlı Ortodoks Hıristıyanlıktır. İkinci olarak İslam dini bulunmaktadır.  Bu iki dini içerisinde barındırması sebebiyle örnek olarak eşcinsellik yasal değildir ve hoş karşılacak bir durum oluşturmaz. Ülkede din güçlü bir etki göstermektedir. Ülkenin resmi dili Amhar Alfabesi ile yazılan Amharca’dır. Oromo şehrinde ise Latin alfabesi kullanılmaktadır. İngilizce ve Arapça’da yaygın olarak kullanılan diller arasındadır. Ülke nüfusunun % 40’ı Müslümanlardan oluşmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Etiyopya Nerede? Nasıl Gidilir? Ülkede muson yağmurlarının etkisi görülmektedir. Muson yağmurlarının etkili olduğu Ekim ve Haziran aylarında gidilmesi tavsiye edilmez. Bu aylar haricindeki zamanda rahatlıkla gidilebilecek yerler arasındadır.  Subekvatoral bölgede yağışlar yaz mevsimi dışında fazlaca görülmektedir. Tropikal iklimde farklı bölgelerde görülebilmektedir. Türkiye Yazı yaşıyorsa ülke kışı yaşamaktadır.  Deniz kıyısı olmamasına rağmen Ülkede nem oranı oldukça yüksektir.

 

Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve mimari yapıları ile keşfedilmesi gereken bir ülkedir Etiyopya. Entoto Dağları, Mavi Nil Nehri, Tana Gölü, Danakil Çöküntüsü gezilecek doğa harikalarıdır.

 

Tarihi Yerleri

Etiyopya Nerede? Nasıl Gidilir? St.George Katedrali, Etiyopya Ulusal Müzesi, 2. Menelik Sarayı, Etnoloji Müzesi, Parlemento Binası, Gondar’da bulunan Kale Sarayı, Aksum Piramitleri, Lalibela Kaya Oyma Kiliseleri ve Tiya Dikili Taşları tarihi yerlerin en görülmesi gereken doğa ve mimari harikalarıdır.

İncele!  Kenya nerede Nasıl gidilir

Gece Hayatı

Etiyopya Nerede? Nasıl Gidilir? Ülkede gece hayatı bakımından sakin yerlerdir. Otellerinde barları ve birkaç kulüp dışında gece hayatı kültürü görülmemektedir. Çok sınırlı yerlerde alkol alınabilir. Gece hayatını sevenlere tavsiye edilmese de Turistik olarak gezilebilecek yerler fazlasıyla bulunmaktadır.

Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir - Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir

Ne Yenir/ Ne İçilir

Etiyopya mutfağı daha önce hiç tadılmamış lezzetleri olan kendine özgü bir mutfakları vardır: Orta Afrika ve Orta Doğu mutfağı yemek kültürkerini içinde barındıran mutfaklarında her yemeğin yanında servis edilen ekmekleri injeradır.

Etiyopya Mutfağının Ünlü Yemekleri Hangileridir?

Etiyopya’da domuz ürünleri ve domuz eti tüketilmez. Bunun sebebi ise ülkenin Müslüman sayısının da çok olmasıdır. Ortodokos Kiliselerinin etkisiyle Çarşamba ve Cuma günleri et tüketilmez. Ülkede domuz eti haricinde et tüketimi Türkiye’deki et ürünleri ile benzerlik göstermektedir. En meşhur yemekleri messer, wat, biftek kitfo’dur. En meşhur içecekleri kahvedir ve kaffa ev yapımı kahve gidenlere tavsiye edilmektedir. Yerel biraları bulunmakta ve şarapları ise tejle sunulmaktadır. Hububatlı alkollü içecekleri kaitaka ülkenin içecekleridir.

Nasıl Gidilir

Tek girişli vize uygulaması bulunmakta olan Ülke vizesiz giriş bulunmaktadır.  Vize alındıktan sonra 30 gün kalınabilmeye müsaade vardır. Hava yolu ile gidilmesi gerekir. Türkiye’den direk uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı uçuş yapmak isteyenler için aktarma ücretli hava yolu ulaşımı daha ekonomik olmaktadır. Aktarmalı gidişlerde Yemen gibi  ülkelerden aktarma yapılabilmektedir.

 

Etiyopyaya Gidecek Olanlara Verilecek Tavsiyeler Nelerdir?

Etiyopya’ya gitmeden iki hafta önce mutlaka sarı humma hastalığına karşı koruyucu aşı yaptrılması gerekir. Afar ve Somali’ye gidecek olanların aşısız gitmemeleri önem taşımaktadır. Sarı humma aşısının yanında , tetanos, sıtma aşıları yaptırılmalı ve tedarikli gidilmesi gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ