Estonya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Estonya Nerede Nasıl Gidilir

Estonya Nerede Nasıl Gidilir? Estonya Kuzey Afrika’da bulunmakta olan bir Baltık Devletidir. Batı tarafında ve kuzey tarafında Finlandiye Körfezi bulunan ülkenin Doğusunda ise Rusya bulunmaktadır. Güneyde Lotonya Cumhuriyeti ile sınır komşulukları bulunmaktadır. Estonya’nın Başkenti Tallinn’dir. Siyası yapısı olarak çok partili siyasi sistemleri bulunmakta ve hükümetin başında başbakan görev yapmaktadır.

Nüfusu

Ülkenin nüfusu 1 Milyon 400 bin civarındadır. Estonya nüfusunun yaklaşık % 70’i Estonlar oluşturmakta ve nüfusun kalan % 30 luk kısımda eski S.S.C.B’ den göç ederek bu topraklarda yaşamaya başlamıştır. Nüfus olarak Başkent Tallinn en kalabalık nüfusa sahiptir ve Harjumaa bölgesi de kalabalık bir şehirdir.

Önemli Şehirleri

Talinn

Tartu,

Kunda,

Narva

Din ve Konuşulan Dil

Resmi Dil olarak Fince ile akrabalık gösteren bir dil olarak Estonca dili yaygın olarak kullanılmaktadır. Dini inanç özgürlüğü Anayasaları tarafından güvence altına alınmıştır ve inanç özgürlüğü bu yasalarla sağlanmaktadır. Özel bir şirketin yaptığı araştırmaya göre ateist grubun Estonya’da yaygın olarak bulunmakta olduğu ve en yüksek ateist’in bu ülkede yaşadığı sonucuna varmışlardır. Halkın % 75,7 si gibi bir oranın herhangi bir dini inancı olmaması bu tezi doğrulamaktadır. Estonların sadece % 16’sı tanrının varlığına inanan kesimi oluşturmaktadır. Dini görüşü olanlarda Hıristiyanlık dinine mensup Lütercilik Mezhebidir. Rus azınlıklarda Hıristiyanlık OrtaDoğu Mezhebindendirler. Tatar ve Azeri azınlığı da Müslüman’dır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Estonya Nerede? Nasıl Gidilir? Baltık Denizinin etkisine bağlı olarak yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 20-22 derece arasındadır. Çok nadir yazın 30 dereceye ulaşan sıcaklıklar görülmektedir. İlkbahar ve sonbaharda çok fazla olmasa da yağış almaktadır. Yazın 19 saat gibi bir süre gündüz hayatı yaşanmaktadır. Bu durum da yazın ülkeyi ziyaret etmek doğru bir tercih olabilecektir.  Şubat ayında sıcaklıklar -5 ile 0 derece arasında olmaktadır.

İncele!  Portekiz nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Estonya’ya başkentlik yapan Tallinn şehrinde ortaçağı andıran ünlü bir tarihi merkez Toompea Tepesi bulunmaktadır. Bu tepede Arnavut kaldırımlı sokaklar, tarihi evler gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Toompea Tepesi Unesco tarihi yerleri arasında dünya mirası olarak yer almaktadır. Saaremaa Adası en büyük adaları ve adada bin yıldır insanlar yaşamaktadır.

Estonya Nerede Nasıl Gidilir - Estonya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Estonya Nerede? Nasıl Gidilir?Kuressaare Kalesi ve kalenin içinde bulunan Saaremaa Müzesi tarihi yerlerin başında yer almaktadır.

Estonya Tarihi Yerleri Nereleridir? Nerelere Gidilmesi Gerekir?

Tarvas heykeli, Barok Holy Trinity Kilisesi, Theotokos Ortodoks Kilisesi, Kohala Manor gezilecek tarih kokan yerler olarak turist çeken yerlerdir. Hiiumaa adasında deniz fenerleri, haç tepesi, Pühalepa Kilisesi, Kuriste Kilisesi, Tahkuna Deniz Feneri, Suuremoisa Küla Kalesi, Viljandi şehrinde Viljandi Kalesi, Trepimagi Merdiven Tepesi, Art Novo Vaikemoisa Binası, St. Paul Kilisesi ve Heimtali Müzesi bulunmaktadır.

Gece Hayatı

Old Town Stritiz sevenlere ve dans için gitmek isteyenler için tavsiye edilmektedir.  Kent merkezinde barlar, diskolar, cafeler, Gece kulüpleride 23:00 den sabah 06:00 arası hizmete açıktır.

 

Ne Yenir/ Ne İçilir

Estonya Nerede? Nasıl Gidilir? gezimizde Ülkede İskandinavya, Rusya, ve Almanya mutfakları yemekleri yapılmakta ve lezzetleri benzerlik göstermektedir. Sosis, Krema, Turşu, Salatalar, Patates, Sosis, Esmer Ekmek gibi malzemeler yemeklerinin ana malzemeleri olmaktadır.

Estonya Tatili İçin Tadılması Gereken Yemekler Nelerdir?

Milli ve ünlü yemeği kan sosisi ve lahana turşusu mutfaklarının en bilinen lezzetidir. Ayı eti, yaban domuzu, geyik, geyik mangal gibi değişik tatlarda yemek için kullanılmaktadır. Khouke tatlısı, Milli tatlıları  kalma gibi meşhur tatlıları da bulunmaktadır. Ülkenin milli içkisi Saku, A.Le Cog bira, Viru Valge Votka, Vana Tallinn Likörü, Alkolsüz çeşit de kali içeceği Estonya’ya özel hazırlanan içeceklerdir.

İncele!  Macaristan Nerede Nasıl Gidilir

Nasıl Gidilir

Türk Hava Yollarının İstanbul üzerinden başkentleri Tallin’e direk uçuşları bulunmakta ve Cumaları hariç olmak üzere haftanın 6 günü uçulabilmektedir. Bazıları direk uçuş yapsa da bazıları Vilnusta duraklamalı olarak hizmet veriyor. Direkt uçuşlar 3 saat 15 dakika aktarmalı uçuşlar 5 saate yakın sürüyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ