Ermenistan Vize Nasıl Alınır

Ermenistan Vize Nasıl Alınır

Ermenistan vize nasıl alınır Ermenistan, ülkemize sınır komşusu olan bir ülkedir. Yıllardır aramızda çeşitli siyasi nedenlerden dolayı sorunlar olmuştur. Günümüzde ise soykırım olup olmadığı üzerinden bu tartışmalar yürütülmektedir. Ancak bu durum vize alımı konusunda bir sorun çıkarmamaktadır. Ermenistan, siyaseti karıştırmadan ülkemize vize uygular.

Ermenistan’a vize alma yolları

Ermenistan vize nasıl alınır? Ermenistan’a vize almanın farklı yolları vardır. Bu yolların ilki online yani internet üzerinden yapılan vize başvurusuyla sağlanır. Online vize başvurusu için internetten Ermenistan online vize sayfasına girmeniz gerekir. Sayfaya girdikten sonra vize başvurusu yapılacak pencereden Türkiye seçeneğini seçmeniz gerekir. Ülke seçimini yaptıktan sonra kaç gün kalacağınızı soran bir soru penceresi açılacaktır. Bu pencere aracılığıyla da kaç günlük vize istediğinizi seçmeniz istenir. Bu işlemi de tamamladıktan sonra ziyaret amacınız istenir ve sunulan formu kimlik bilgilerinizle doldurmanız gerekir.

Bu formu doldurduktan sonra ise ödeme işlemleri sayfası gelecektir. Ödeme için istenen miktarı, kredi kartınızla veya online işleme açık banka kartınızla halledebilirsiniz. Ancak kredi kartı işlemleri, pasaport bilgilerinizi doldurmanızdan önce gerçekleşecektir. Ermenistan’a vize nasıl alınır? Herhangi bir sorun olduğunda, çift çekim gibi, para iadesi yapılmaktadır. Pasaport bilgilerinizi doldurduktan sonra ise vize işlemleriniz tamamlanıyor. Bir adet fotoğrafı bilgisayarda bulundurmanız gerekiyor çünkü pasaport bilgilerini doldururken fotoğraf şartı var. Fotoğrafınızı herhangi bir tarayıcı ile bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Ödemeniz gereken ücret yaklaşık 30 dolar civarındadır. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra ise bir takip numarası verilecektir. Bu takip numarasıyla vize işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Genellikle 2 iş günü içerisinde başvurunuzun sonucunu alırsınız.

ermenistan turu - Ermenistan Vize Nasıl Alınır

Ermenistan’a vize almanın diğer yolu

Ermenistan’a vize nasıl alınır? Ermenistan’a vize almanın bir diğer yolu ise kapıda vize almaktır. Ancak kapıda alınabilecek vize sadece bordo pasaporta özgüdür. Diğer pasaport sahipleri Türkiye’de bulunan Ermenistan konsolosluklarına başvuru yaparak vize işlemlerini gerçekleştirmelidir. Yazımın ilerleyen kısımlarında Ermenistan konsolosluğundan alınabilecek vize işlemlerini de anlatacağım ancak şimdi bordo pasaport sahiplerinin Ermenistan sınırında alabileceği vizenin işlemlerini açıklayacağım. Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın havalimanı veya Tiflis sınır kapısında vize işlemleri yapılabilir ve bu sayede vize alınabilir. Ermenistan’a sınırda vize alınabilme işlemleri çok basittir. Sınırda görevli olan memurdan vize başvurusu için form istemeniz gerekir. İstediğiniz formu eksiksiz doldurmalısınız. Vize başvurusu formunda kalacağınız yer de sorulmaktadır. Eğer otel rezervasyonunuz varsa veya bir arkadaşınızın yanında kalacaksanız, otel veya arkadaşınızın adresini yazmanız yeterlidir. Hatta otelde kalma durumunda sadece otelin ismini yazmak bile yeterli olabilir. Sınırda ödenecek vize işlem ücreti ise 20 dolardır. Gayet samimi ve iyi niyetli memurlar tarafından karşılanma ihtimaliniz çok yüksektir.

İncele!  Atina Seyahat Rehberi

Diğer pasaportlar için Ermenistan vizesi

Ermenistan vize nasıl alınır? Bu işlemler sadece yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri için geçerli değildir. Bordo pasaport sahipleri de bu işlemleri gerçekleştirebilir. Ancak sınırda ve internetten yapılacak vize başvurusu çok daha kısa ve rahattır. Ermenistan’a gitmek isteyen kişiler, Türkiye’de bulunan Ermeni konsolosluklarına gerekli belgeler ve pasaportları ile vize başvurusu yapabilirler. Bordo dışındaki pasaportlar için zorunluluk olan konsolosluktan başvuru işlemleri sırasında pasaport, fotoğraf ve konsolosluğun belirteceği belgeler istenmektedir. Konsolosluğun isteyeceği belgeler, Ermenistan’a giriş amacınıza göre değişir. Bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi vize merkezi adı altında çalışan kurumlarla da iletişime geçip vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Ancak vize merkezleri sadece randevu kısmına kadar olan bölümlerde size evrak toplamada yardım edecektir. Randevu kısmında ise her şey sizin elinizdedir. Ermenistan’a vize işlemleri, konsolosluk üzerinden yapıldığında 1 hafta ile 3 hafta arasında bir sürede sonuç vermektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ