Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir

Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir? Ermenistan Resmi adı Ermenistan Cumhuriyetidir. Önceleri Sovyetler Birliği’ne bağlı bir cumhuriyet iken 1991 Eylül’de bağımsızlığını ilan eden bir ülkedir. Kuzeyinde Gürcistan, Doğusunda Azerbaycan, Güneyinde İran, Batısında Türkiye bulunmaktadır. Başkenti Erivan’dır. Ermenistan’ın denizle kıyısı olmayan bir ülkedir. Toprakları dağlık ve engebeli olduğu için tarıma da elverişli değildir. Ermenistan Ekonomisinin gelişmesi ile Erivan şehri de hızla gelişmektedir.

Nüfusu

Ermenistan Nüfusu 3 Milyon civarındadır. Ermenistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra nüfus azalan bir eğilim göstermiştir. 1991 den sonra ülkenin nüfusu 634,700 kişi azalmıştır.

Önemli Şehirleri

Başkent Erivan

Gümrü

Vanadzor,

Eçmiadzin

Din ve Konuşulan Dil

Ermenistan dini çoğunluğu Hıristiyan’dır. Toplumun büyük bir bölümü Ermeni Apostolik Kilisesine  dahildir. Hıristiyan dinini kabul eden ilk ulusal topluluk olarak bilinmektedir. Müslümanlığı kabul eden ve yaşayan Ermenilerde bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan resmi dilleri ise Doğu Ermenicedir. Ermenice 38 harften oluşan bir dildir. Batı Ermenicede kullanılmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Yüksek kesimde bulunan Ermenistan’da karasal iklim yaşanmaktadır. Yazları sıcaktır ve kışlar soğuk ve kuru geçmektedir. Kış ayları çok soğuk olduğu için ziyaret amaçlı gitmek isteyenlerin yaz ve bahar aylarını tercih etmesi tavsiye edilmektedir. Kış ayları soğuk ve genellikle buz olduğu için tavsiye edilmez ama kar, soğuk ve buz sevenler içinde uygun bir mevsim olabilir.

Gezilecek Yerler

Ermenistan Nerede? Nasıl Gidilir? Gidilmesi gereken yerlerin başında Erivan şehrinde önemli yapılar bulunmaktadır. Erivan merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde yer alan Hükümet binası gezilecek yerler olarak tavsiye edilen yapıların başında yer almaktadır. Erivan Opera Binası, Ermenistan Milli Galerisi mimari olarak görülebilir.

 

 Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir - Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir

Ermenistan’da Nasıl Gezmek Gerekir?

Erivan’da gezilecek yerler bittikten sonra çevre gezileri için minibüsler bulunmaktadır. Günlük turlarla da gezilecek yerler gezilebilmektedir. Günlük turlar ise gezdirecek yerlere bağlı olarak 8000 AMD ile 15.000 AMD arası fiyatlarla Turlara katılmak mümkündür.

İncele!  Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Ermenistan Nerede? Nasıl Gidilir?  Ermenistan Tarih müzesi, Gök Mescit Cami yani Blue Mosgue Sovyetler Birliği zamanında müze olarak kullanılmıştır. İçinde mavi çinilerle yapılmış olan gök mescit tarihi bir yer olarak tarih severlerin dikkatini çekecek yapılardan biridir.

Ermenistan Dikkat Çekecek Tarihi Mekanları Hangileridir?

Tarihi ve turistik mekanlarından Khor Virap Manastırı, Noravank Manastırı, Sevan Gölü, Haghartsin Manastırı, Gueghard Manastırı ve Noratus Mezarlığı tarihi ve turistik yapılar olarak tavsiye edilen yerleridir.

Gece Hayatı

Ermenistan’da Erivan’da bulunan cafeler, barlar, gece kulüpleri ve diskoları gece hayatında eğlenmesi için tavsiye edilen bir çok mekan bulunmaktadır. Güvenlik açısından bir sorun bulunmayan ülkede rahatlıkla gece hayatı gezmeleri yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ermenistan Nerede? Nasıl Gidilir?  Dünya mutfağını denemek isteyenlerin Ermenistanlıların kendilerine özel mutfakları ve yemekleri bulunmaktadır. Az ve öz lezzetleri içinde bulunduran mutfaklarında Türk mutfağıyla benzer özelliklerde taşımaktadır ve Türk ziyaretçilerinin yabancılık çekmeyecekleri yemekleri bulunmaktadır. Meşhur yemeklerinden Knash Çorbası, Kelle- Paça Çorbası, Tishvzhik te farklı bir lezzet denemek isteyenlere tavsiye edilebilir. Kebap türleri ise Türk Kebaplarıyla aynı özellikler taşımaktadır. Konaklama fiyatları İstanbul’daki oteller ile benzerlik göstermekte fakat yemek için ödenecek bedel bizdekilerin yarısı kadardır. Yeme- İçme ekonomiktir.

Nasıl Gidilir

Ermenistan yolculuğu yapmak isteyen Türk vatandaşları vizeye tabidir. Normal pasaportu olanlar hemen vizeyi sınır kapısında alabilmek mümkündür. Yeşil pasaportu olanların ise önceden internet üzerinden veya Tiflis’te bulunan Büyükelçilikten başvurmaları yeterlidir.  İstanbul üzerinden direk uçuşlar yoluyla Erivan’a ulaşmak mümkündür. Armavia havayolları ile düzenli aralıklarla sefer yapmak mümkündür. İstanbul, Erzurum, Ankara, Trabzon’da yaşayan kişiler için direk Ermenistan’a götürecek otobüs seferleri de bulunmaktadır. Otobüsler sınır kapısı kapalı olduğu için Gürcistan üzerinden geçerek ulaşım sağlıyorlar.

İncele!  Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ