Erdek Gezilecek Yerler

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış belde de Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliklerinde yer almış tatil beldemizdir. Bu dönemlere ait eserler bulunur ve her yıl kalıntılara yenileri eklenmekte ve müzesinde sergilenir. Erdek Gezilecek Yerler 1950 yılından günümüze kadar olan zamanda turizm açısından gelişmekte olan Erdek, plajlarıyla ülkemizin mutlaka gidilmesi gereken yerlerinin başında yer alıyor. 12 km uzunluğunda sahile sahip olan Erdek tatilini değişik yerlerde yapmak isteyenlerin tercih etmesi gereken yerlerinden biridir. Erdek sahili Edincik bölgesinden başlayarak Çuğra’ya kadar uzanıyor. Sahil boyunca uzanan alanların tamamında kamplar ve konaklama tesisleri bulunabiliyor.

Erdek Gezilebilecek Tarihi Yerleri

Kyzikos Antik Harabeleri; Bandırma Erdek yolunda ve Erdek girişinde bulunan harabede Kyzikosa ait medeniyet kalıntıları yer alıyor. Medeniyete ait kalıntılarının bir çoğu toprak altında kalmış ve harabelere 10 dakika kadar yürüyüş mesafesinde ise Hadrianus Tapınağı bulunuyor. Tapınağa ait sadece duvarlar kalmış olsa da tarihi yerler görmek isteyenlerin dikkatini çekecektir. Tapınak aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olma özelliğine de sahip Erdek tarihi yerlerinin başında yer alıyor.

Kirazlı Manastırı; Antik çağda Didimus dağı olarak bilinen dağın eteğinde bulunan manastır kilise ve yapı gruplarından oluşur. Kilisenin güney duvarı ABSIS duvarının bir kısmı ayakta ve yüzey üzerinde yer alır.

1341412563 e5 - Erdek Gezilecek Yerler

Tarih Burada Yaşıyor; Erdek İlçesi Kaleleri

Erdek Kalesi; Erdek’in güneydoğusunda Seyitgazi tepesinde bulunan kalede yıkıntı görünümde olsa da Seyitgazi Tepesinde adakların yerine geldiği sanılan ve dilek tutulan mağarası da bulunuyor. Aynı çevrede bulunan mağaralarda turistlerin ilgisini çekecek yerlerdendir.

Kaleler; Seyitgazi tepesinde 8 tane kale bulunuyor ve en ünlü kalelerden biri de Muhla kalesi de aynı alanda bulunuyor.

Şehir Surları; Aşağı Yapıcı yolundan gidilen köyün yakınlarında yer alan Demirkapı bölgesinde sur kalıntılarına rastlanabiliyor ve kalıntılar Erdek Körfezine kadar uzanıyor.

İncele!  Atina Seyahat Rehberi

Seyitgazi tepesi; Tepeye çıkıldığında Erdek ayaklarınızın altında kalacak ve muhteşem doğası oradan seyredilecektir. Erdek Gezilecek Yerler arasında bulunan tepede uzayıp giden denizin eşsiz güzelliği ve parıltısının seyredileceği tepede fotoğraf çekmek isteyenlerin ilgisini çekecek kadar güzeldir.

Erdek Müzesi; Tarihi kalıntıların sergilendiği yerlerden olan müzede Erdek tarihinde bulunan eserler yer alıyor. Müzeye ulaşabilmek için Düzler mevkisinden gidiliyor.

Erdek Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ocaklar; Deniz kenarında, Kapıdağ eteklerinde bulunan belde ödüllü plaja sahip yerlerden birisidir. Ocaklar, deniz tatili için gelenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerinden birisidir. Çakıllı olmayan ve altın renkli kumuyla dikkat çeken plajda en güzel tabii plajlarına sahiptir.

Kapıdağ Turu; Erdek’e gezmek amacıyla gidenlerin Kapı dağ turuna katılmaları bölgeyi saran yeşil bitki örtüsü el değmemiş yarımadayı turlayabilir ve patika yollarında cenneti andıran yeşillikler görülebilir. Ufak derelerini, şelalerini görmek için kendi aracıyla gitmeyenleri Erdek’te gezdirecek olan tura katılmak gerekir. Turlarda ayrıca Ocaklar, Narlı ve Turan köyü gezilebilecek ve görülmesi gereken yerlerindendir. Özellikle tatilcilerin dikkatini çekecek olan tatil köylerinde güzel zaman geçirilebilir. Kapıdağ ormanlarında kara avcılığı yapılabilecek yerlerindendir ve yürüyüş yapmak isteyenlerinde gitmesi tavsiye edilir.

Erdek Adaları; Avşa, Paşalimanı, ve Marmara adaları yerleşim yerleridir ve Erdek limanından hareket eden arabalı vapurlar sayesinde adalar gezisi de yapılabilir. Erdek Gezilecek Yerler içinde İlçenin sembolü haline gelen zeytinli ada, ve Seyitgazi tepesinden Erdeğin muhteşem manzarası izlenebilir ve yeşilin en güzelinin görülebileceği çuğra bölgesine gidilebilir.

Erdek Pazarları; Erdek içinde bulunan pazarlar sadece pazartesi ve cumartesi gününde açılıyor. Yöresel ve organik birçok ürünün sergilendiği pazarda alışveriş yapılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ