Endonezya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Endonezya Nerede Nasıl Gidilir

Endonezya Nerede Nasıl Gidilir? Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan bir ülkedir. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Resmi Adı Endonezya Cumhuriyeti’dir. 17.508 adadan oluşmaktadır. Halk tarafından seçilmiş meclisi ve devlet başkanı ile cumhuriyet rejimiyle yönetilmektedir. Ülkenin başkenti Cava adasında bulunan Cakarta şehridir. G20 üyesi ülkelerdendir.

Endonezya Sınır Komşuları Hangileridir?

Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya sınır komşularıdır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya, Andaman ve Nikobar adalarıdır.

Nüfusu

Endonezya’nın nüfusu 256 milyon civarındadır. Javalılar nüfusun % 33,55 lik oranına sahipler, Endonezya nüfusunun yaklaşık 3 te biri kadar oran bu bölgededir. Sundanlılar % 15,70 orana sahip nüfuslarının, Maduralılar % 6,65 lik oranda, Malaylar, % 5, gibi etnik kökenleri içinde barındırmaktadır.

Önemli Şehirleri

Bali, Cakarta, Batam, Medan, Lombok, Surabaya, Bandung, Yogiakarta, Sumatra, Sulewesi

Din ve Konuşulan Dil

Çoğunluğu Müslümanlardan oluşmakta ve Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahiptir. Resmi Alfabe olarak Latin alfabesini kullanmakta olan ülke resmi dilleri  ise Bahasia Endonezya dili resmi dil olarak kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. İslam, Hıristiyanlık, Hinduizm, Budizm, Konfüçyanizm gibi inançları da bulunmaktadır. Halkının % 87 si Müslüman olan ülkede en kalabalık Müslüman nüfusunu barındıran ülkedir.

Endonezya Nerede Nasıl Gidilir - Endonezya Nerede Nasıl Gidilir

 

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Endonezya Nerede? Nasıl Gidilir? Tropikal iklime sahip olan ülkede dünyanın en sıcak ve en nemli ülkelerinden biridir. Endonezya’da kış mevsimi yaşanmaz. Her mevsim yağmurlu olan ülkede, en kuru aylar nisan-ekim ayları arasında gezilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Gezilecek Yerler

Endonezya Nerede? Nasıl Gidilir? Endonezya’nın Bali adası balayı, ve romantik bir tatil için gidilebilecek en ünlü yeridir. Ülkede Başkent Jakarta ve Bali adasındaki Ubud gezilebilecek en önemli yerleridir. Museum Bank İndonesia, Ulusal Müze, İstiklal Cami, Cakarta Katedrali, Wayang Müzesi, Maymunlar ormanı, Doğal kaplıcalar, Waterbom Bali Su Parkı,

İncele!  İsveç nerede nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Bali Adasının Kerambitan Bölgesinde bulunan Kelating köyü içerisinde 17. Yüzyıldan kalma eski mimari tazla bir çok yer görebilmek mümkündür. Pupi Gede, Puri Anyar Sarayları, Neolitik çağdan kalma Tapınaklar, Arma Müzesi, Neka, Müzesi, Bali’de bulunan Mount Batur aktif bir yanardağ olarak görülebilecek yerlerden biridir.

 

Gece Hayatı

Endonezya Nerede? Nasıl Gidilir? Single Fin Bali’de gün batımının izleneceği güzel yerlerden birisi olarak tavsiye edilmekte, Sama Sama Reggae Bar’da canlı müzik ve Reggae müziği sevenlerine hitap etmektedir. Sky Garden Yiyecek ce içeceklerin kaliteli olduğu ve aynı zamanda bar olarak da gidilebilecek bir mekan. Ku de ta Bar kaliteli bir mekan arayışı için tercih edilebilir, Bali Joe Bar eğlence ve gece hayatı için uygun, Bali Urban Adventures, Esperesso Bar, Otten Coffe gibi mekanlar gece hayatının canlı müzik eşliğinde gidilebilecek yerleridir.

 

Ne Yenir/ Ne İçilir

Endonezya’da en çok pirinç yenir ve halkın ana yemeğidir. Çok baharat çeşitleri kullanarak hazırladıkları yemekleri ile değişik mutfakları bulunmakta, Endonezya yemekleri denenmesi gerekir, değişik tatlara sahip mutfağını beğenmeyenler için çok çeşitli restoranlarda alışılagelen lezzetleri bulmak mümkündür. Egzotik yemekleri de bulunan ülkenin her yerinde Hindistan cevizini içine katarak da yemek yapıyorlar. Değişik tatlar için denenebilir mutfakları bulunuyor

 

Nasıl Gidilir

Endonezya’ya bir çok hava yolu şirketi ile direkt uçuşlar bulunmaktadır. Başkent Jakarta’ya seferleri vardır. Aktarmalı olarak ta gidilebilen ülkede en yaygın kullanılan aktarma uçak biletleri daha ucuz olduğu için aktarma yapılması tavsiye edilir. Singapur üzerinden aktarma yapılabilir.

Endonezya Ekonomisi Nelerden Sağlanmaktadır

Endonezya’da ekonomi birinci derecede petrol ve doğalgaza dayanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu tarım, hayvancılık, balıkçılık en önemli geçim kaynaklarıdır. Kişi başına düşen milli gelir 610 dolardır. Endonezya yerel kaynaklar bakımından zengin sayılır.

İncele!  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ