El Salvador Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

El Salvador Nerede Nasıl Gidilir

El Salvador Nerede? Nasıl Gidilir? El Salvador Orta Amerika’da bulunmaktadır. Ülkenin batısında  Guatemala, Kuzey ve Doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunmaktadır. Başkenti San Salvador’dur. Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti’dir. Ülkenin adı İsa Peygamber’e atıfta bulunularak Kurtarıcı anlamına gelmektedir. 30 Ocak 1841 de bağımsızlığını ilan etti. Türklerden vize istemeyen ülkeye girerken 90 günlük kalış zamanı verilmektedir.  Ülke ekonomisi yüksek ölçüde tarıma dayalıdır. Muz, Kahve, Şeker, Fasulye, Mısır ve Pamuk en çok ekilen ürünlerdir. İthalat ürünleri ise, petrol, hızlı tüketim mallarıdır.

Nüfusu

El Salvador nüfusu yaklaşık olarak 7 milyon 900 bin civarında bir ülkedir. Amerika Anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir. Etnik dağılıma göre nüfusunun % 90 melez, Amerika Yerlileri % 1, beyaz ırk % 9’dur.

Önemli Şehirleri

  • San Salvador(Başkenti)
  • Santa Ana

 

Din ve Konuşulan Dil

Halkın çoğunluğu Katolik mezhebindendir. Resmi dili İspanyolcadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

El Salvador Nerede? Nasıl Gidilir? El Salvador’da dört mevsim yoktur. Onun yerine genelde yağmurlu veya kuru havası vardır. Kuru Mevsim Aralık ayından Nisan ayına kadar sürmektedir. Tropikal iklimin yaşandığı ülkede Mayıs- Kasım ayları ise yağışlı mevsim yaşanmaktadır. Hava sıcaklığı 20-25 derece arasındadır.

Gezilecek Yerler

Mutlaka gidilmesi gereken yerlerinden biri Başkent San Salvador şehridir. Kültürel geziler içinse Santa Ana önemli yerlerindendir. San Salvador’da  Tarihi, doğası ve yeni bir kültürü tanımak için Museum of the Word and Image, Parque National El Boqueron, Iglesia El Rosario, Musuo de Arte de El Salvador, Lake Illıpango, Puerta del Diablo, Joya de Ceren Arkeolojik Alan, Catedral Metropolitana, National Palace gibi yerler gezilecek yerleridir.

El Salvador Nerede Nasıl Gidilir1 - El Salvador Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

El Salvador Nerede? Nasıl Gidilir? El Salvador tarihi yerleri Mayaların Tarihi Eserleri, Volcano Yanardağının bulunduğu Volcano Kenti, Joya De Ceren Maya kalıntıları diğer ismi Pompei’dir. Mayaların tapınağı Chalchuapa’dır.

İncele!  Finlandiya nerede nasıl gidilir

Gece Hayatı

Gece hayatı çok zengin olmayan ülkede tüm kulüp ve barlar Zona Rosa adlı yerde yoğunlaşmıştır. Zona Rosa’da canlı müzik yapan yerel gruplarda yer almaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

El Salvador Nerede? Nasıl Gidilir? El Salvador’da İtalyan, Fransız ve Japon mutfaklarından etkilense de diğer Karayip Ülkeleri gibi pirinç, deniz mahsulleri, fasulye gibi yemekleri mutfağında bulundurmaktadır.

El Salvador En Meşhur Yemekleri Nelerdir

Popusas, harchata, tamal, panes can pavo ve El Salvador usulü haşlanmış mısır Ülkede yenmesi gereken yiyeceklerindendir. Volcan San Salvador, Republic ve Clavo v Canela gibi mekanlarda yemek yenmesi tavsiye edilmektedir.  Bir çok bira çeşidinin bulunduğu ülkede bira sunumları değişik yapılmaktadır. Buz, çeşitli soslar, soda yada gazozun ardından bira bardağa eklenerek içilmektedir.

Nasıl Gidilir

El Salvador’a direk uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den iki aktarma yapılarak gidilebilmektedir. İstanbul’dan New York yada Washinton aktarmalı olarak uçulabilir. Comalapa Uluslar arası Havaalanından Başkent San Salvador’a 50 km mesafededir. Amerika Birleşik Devletlerinden El Salvador’a Miami üzerinden aktarma yapılabilir. İkincisi Houston üzerinden aktarma yapmak, Üçüncüsü ise Atlanta üzerinden aktarma yapmaktır.Amerika’dan aktarmasız gitmek için Almanya yada İspanya Aktarmalı geçmek gerekmektedir. Almanya’dan Frankfurt’a, İspanya’dan ise Madrid üzerinden El Salvador’a direkt olarak geçilebilmektedir.Amerika üzerinden gitmek için vize gerekecektir. Amerika kendi üzerinden aktarma yaparken vize konusunda ciddi önlemler almaktadır. Transit Vize Amerika’da geçmemektedir. Almanya, Frankfurt İspanya Madrid üzerinden El Salvador’a giderken transit vize gereklidir.

El Salvador’a Kaç Saat Gibi Sürede Gidilebilir?

Havada geçirilecek zaman 18 saat gibi gözükse de bekleme süresi, aktarma süresi eklenince varılacak yere 22 saat yada 35 saat sonra ulaşılabilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ