El Bagajında Sıvı Kısıtlaması Nedir?

El Bagajında Sıvı Kısıtlaması Nedir?

Dünyanın farklı ülkelerindeki havalimanlarında uygulanan el bagajında sıvı kısıtlaması nedir?Bu sorunun cevabı özellikle uçakla seyahat edecek yolcular için son derece önemlidir. Zira uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmadan hazırlanacak bir el bagajı, girişlerde yapılan güvenlik aramalarında başınızın derede girmesine neden olabilir. Bu aşamada hem görevliler ile sorun yaşayabilir hem de maddi açıdan zarar görebilirsiniz. El bagajlarında taşınacak sıvıların 100ml’den daha fazla olması halinde malzemeler alanda bulunan imha kutusuna atılmaktadır. Bu sıvıların her biri maksimum kapasitesi 1 litre olan şeffaf poşetler içinde taşınmalıdır. Her yolcu için tanınan hak sadece tek poşettir. 100 ml’den daha fazla olan sıvı malzemelerin mutlaka bagaj işlemlerinden geçirilmesi ve uçağın alt bölümünde taşınması bir zorunluluktur.

Bu Uygulama Hangi Sebeple Yapılmaktadır?

Yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri amacıyla uygulamaya alınan sistem sayesinde uçuş güvenliği de sağlanmış olmaktadır. Evinizden tedbir li bir şekilde çıkmak için el bagajında sıvı kısıtlaması nedir? Sorusunun cevabını net bir şekilde bilmelisiniz. El bagajınızı uygulanan kurallara göre hazırlamanız halinde hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Uluslararası uçuş kuralları kapsamında geçerli olan uygulama için ihtiyacınız olan sıvı malzemeleri buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Check-in uygulaması kapsamında uçağın alt bölümünde taşınacak olan ürünler bu uygulamanın dışında tutulmaktadır. 100 ml den daha büyük şişeler, içindeki sıvının bu miktarın altında olması halinde dahi uçak içine alınmayacağının da bilinmesi gerekmektedir.

El Bagajında Sıvı Kısıtlaması Nedir - El Bagajında Sıvı Kısıtlaması Nedir?

Kısıtlamaya Dâhil Olan Ürünler Nelerdir?

İlaçların reçeteli, sağlık raporlu ve orijinal kutuları içinde el bagajında yer almasına özel olarak izin verilmektedir. Bebek mamalarındaki uygulama detayı ise yolculuk boyunca bebeğin ihtiyacı olacak kadar mamanın ayarlanması halinde izne tabi tutulmasıdır. Bunun dışında kalan,

  • Su ve içki dâhil tüm sıvılar,
  • Krem, kozmetik yağ ve parfümler,
  • Tıraş köpükleri,
  • Diş macunu,
  • Reçel, bal, pekmez gibi tam katı olmayan halde bulunan gıdalar ve
  • Kontak lens sıvısının el bagajı içinde taşınması yasaklanmıştır.
İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Kaç Para

Sorunsuz bir yolculuk için el bagajında sıvı kısıtlaması nedir? Öğrenmeli ve yetkililerin izin verdiği şekilde hazırlık yapmalısınız. Hava meydanları işletmeciliği tarafından hazırlanmış konu ile ilgili video veya görsellere internet uygulaması üzerinden ulaşabilir ve hazırlıklar ile ilgili her türlü detay bilgiye bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Gümrüksüz Mağazadan Alınmış Ürünler El Bagajında Taşınabilir mi?

Bu sorunun cevabı her yolcu tarafından merak edilmektedir. Uçağınızı beklerken yapacağınız alışverişlerde bagajınızı teslim etmiş olduğunuz için uçak içine alacağınız ürünler ile ilgili uygulamanın detayları düşünülmüştür. Gümrüksüz mağazadan olabileceği gibi uçuş esnasında uçak içinden de alabileceğiniz ürünler görevliler tarafından özel poşetler içinde konmakta ve ağızları da bantlanmaktadır. Ürün faturası poşetin içine görünür bir şekilde konacak ve güvenlik noktalarında kontrole tabi tutulacaktır. Eğer varış noktanızdan önce farklı bir havalimanına inecek ve yeni bir uçağa binecekseniz bu ürüne ait poşetin bandını hiçbir şekilde açmamanız gerekmektedir.

Özel durumu olan ve bunu belgeleyen yolcular için el bagajında sıvı kısıtlaması nedir? Ve nasıl uygulanmaktadır? Bu sorunun cevabı da yetkililer tarafından net bir şekilde çerçeve içine alınmıştır. İlaçların el bagajına konarak yolculuk esnasında çantada yer alabilmesi için yolcu adına düzenlenmiş bir reçete veya sağlık raporu eşliğinde taşınması gerekmektedir. Kontrol noktasına gelindiği zaman görevliler ilaç ve raporu inceleme hakkının yanı sıra, yolcunun ilaçtan içmesini istemeleri de uygulamanın kuralları içinde yer almaktadır. Bebek mamaları için ise yolculuk boyunca yetecek miktarın daha fazlası uçak içine alınmamaktadır. Uçuş öncesinde bu kurallar hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız sorunsuz bir uçuş yaşamanızı sağlayacaktır. Keyifli yolculuklar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ