Ekvator Ginesi Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Ekvator Ginesi Nerede Nasıl Gidilir?

Ekvator Ginesi nerede Nasıl Gidilir? Ekvator Ginesi bir cumhuriyettir. Afrika katısında Atlantik okyanusu kıyısında yer alır. Sahra Çölünün altında yer alan ülke, kıtanın en küçük ülkelerinden birisidir. Ülke adalar ve anakara olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Atlas okyanusuna kıyısı bulunan Ekvator Ginesi ekvator çizgisinin 156 Kilometre güneyinde yer alır.

Nüfusu

Ekvator Ginesi küçük bir ülkedir. Hatta ülkecik diyebiliriz de. 2013 nüfus sayımlarına göre 757.014 kişiden oluşmaktadır. Ülke nüfusunun büyük bölümü Malabo liman kentinde yaşamaktadır.

Önemli Şehirleri

Ekvator Ginesi nerede Nasıl gidilir? Ekvator Ginesi dünyanın merkezi olan ekvatora yakın küçük bir ülkedir. Tek büyük şehri bulunmaktadır. Bu şehir ülkenin hem nüfusunun büyük bölümünü ağırlarken hem de ülkenin ticaretinde önemli yere sahiptir.

Malabo; Ekvator Ginesi’nin liman kentidir. Aynı zamanda ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. İklimden dolayı toprak verimsiz olduğu için tarım gelişmemiştir. Okyanuslara kıyısı olması nedeniyle balıkçılık en önemli geçim kaynağıdır. Ayrıca  liman kenti olması nedeniyle ticaret gelişmiştir.

Ekvator Ginesi’nin diğer bir şehri de Rio Moni’dir. Bu şehir Maloba’ya kıyasla çük küçüktür.

Ekvator Ginesi Nerede Nasıl Gidilir - Ekvator Ginesi Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Ekvator Ginesi yıllardır sömürgü ülkesi konumunda olduğu için tek bir dini yoktur. Avrupa ülkelerinden hem din hem de din konusunda etkilenmiştir. Kültürleri ona göre şekillenmiştir. Ekvator Ginesi halkının % 87’si Katalig’tir. Nüfusun % 5’i Proteston’dır. Ülkede bin kişiye yakın Yehova’nın Şehitleri’ne inanan bulunmaktadır.

Ekvator Ginesi dil yönünden aynı  dini gibi çeşitlilik gösterir. Resmi dil İspanyolcadır. Ülkenin % 80’ni Fang dilini konuşurken Portekizce’de konuşulmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Ekvator Ginesi’nin bir ada ülkesi olması nedeniyle ekvatoral iklim etkilidir. Ülkede yağmurlara yönelik tropikal yağmur ormanları hakimken en fazla yağış Ekim ayında olmaktadır. Ülke ziyaretine gelmek isteyenler yağışların azaldığı ilk bahar ve bahar aylarında gelebilirler.

İncele!  Jamaika nerde nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Ekvator Ginesi nerede Nasıl gidilir? Sorusunun sorulmasının belki en çok gerekli olduğu ülkedir. Ülkede tüm yollar polis kontrolü altındadır. Turistlerin fotoğraf çektirmesi bile hoş karşılanmazken büyük bir baskı mevcuttur.Özel izinlerle ülke gezilebileceği gibi ülkede sadece birkaç kilise mevcuttur.

Tarihi Yerleri

Ekvator Ginesi’nde tarihi yerler pek yoktur bunun yanı sıra ülkede polis baskısı nedeniyle tarihi yerler, kiliseler ve evler bakımsızlık yüzünden zarar görmüştür. Bu yüzden turistler pek ilgi göstermemektedir.

Gece Hayatı

Ekvator Ginesi’nde en büyük şehri Malabo hem tarihi kent oluşu hem de liman kendi oluşu nedeniyle gece hayatı yaşanabilse de polis kontrolü bu yerde gece hayatını bitirme noktasına getirmiştir. Ülkedeki halk pek rahat davranamamaktadır. Birkaç adet disko, birkaç adet eğlence yerleri dışında eğlence adına bir şey yoktur. Bu yöre halkının sıradan ve monoton hayat sürmelerine neden olmuştur.

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Ekvator Ginesi uzun yıllar sömürge devlet olduğu için dili, dini gibi mutfağı da bundan etkilenmiştir. İspanya ve Afrika mutfakları Ekvator Ginesi’nin mutfak kültürünü oluşturur. Yer yer Fransız, Asya, Çin mutfaklarına da rastlamak mümkündür. Bir ada ülkesi olması nedeniyle mutfağında balık ürünleri büyük yer kaplarken baharat vazgeçilmez lezzetleridir. Yine ülkede polis baskısı nedeniyle halkın fazla rağbet göstermemesi nedeniyle yemek üzerine kurulan rastorantlar güdük kalmıştır.

Nasıl Gidilir?

Ekvator Ginesi nerede Nasıl gidilir? Ekvator Ginesi dünyanın merkezi kabul edilen Ekvatora yakın ve Afrika’da yer alır. Aşırı derecede yağış alması nedeniyle ormanlarla kaplıdır. Geniş ormanlıklar nedeniyle ve ülkedeki baskıcı rejim nedeniyle ulaşıma fazla btçe ayıramamışlardır. Ekvator ginesi havayolu ile birkaç aktarma yaparak ulaşılabilir. Toplamda 13 saat 15 dakika gibi uzun bir zamanı alır. Ekvator Ginesi ülkelere vize uygulamaktadır.

İncele!  Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ